-- reklama --

Bylinný čaj při průduškovém astmatu

Bylinný čaj při průduškovém astmatu

Březen a duben je období, kdy rozkvetou krásné rostliny, které potěší oči a zlepší náladu, ale začínají kvést i ty, které jsou zdrojem pylových alergenů a mnoha lidem radost nedělají. Při alergické reakci či průduškovém astmatickém záchvatu je vhodné užívat následující čajovou směs.

Čajová směs obsahuje květ a kořen prvosenky, list podbělu a lněné semeno. Připravíme ji tak, že smísíme stejné množství vyjmenovaných čtyř rostlinných drog a dobře je promícháme. Zvolíme-li například 25 g od každé přísady, vznikne nám 100 g čajové směsi. Pro přípravu šálku čaje odebereme ze směsi 3 plné (ne vrchovaté) kávové lžičky, vložíme je do nerezové varné nádoby, přelijeme 200 ml vody a vaříme po dobu 10–15 minut. Potom odstavíme a necháme dalších 15 minut vyluhovat při obyčejné teplotě.
Nakonec čaj přelijeme přes sítko do šálku a je připravený k pití. Užíváme 3 šálky denně. Při doporučeném dávkování vydrží 100 g směsi na přípravu čajů déle než 14 dnů. Každý šálek připravujeme vždy čerstvý.

PRVOSENKOVÝ KVĚT
Primulae flos

a

PRVOSENKOVÝ KOŘEN
Primulae radix

Květ i kořen se získávají z rostliny prvosenka jarní, lidově také petrklíč, bukvice bílá, bylina sv. Petra, housátka, primulka, podléska nebo kadrle. Je to vytrvalá bylina, která dorůstá výšky asi 25 cm. Kvete žlutě a na jaře dovede krásně prosvítit louky. V ČR je prvosenka považována za vzácnější až ohrožený druh. Přičítá se to změně krajiny a zemědělské činnosti. Sbírá se květenství bez stonku (od dubna do května) a oddenek s kořeny (na jaře a na podzim). Sběr ve volné přírodě ale není u nás povolen
vzhledem k ochraně rostliny. Pro průmyslové užití se pěstuje a amatéři mohou sbírat materiál jen z prvosenek pěstovaných na zahrádce. Suší se ve stínu na suchém, dobře větraném místě v tenké vrstvě. Při sušení pomocí tepelného zdroje nemá teplota přesáhnout 40 ºC. Obsahuje saponiny, silice a flavonoidy, které usnadňují vykašlávání.

PODBĚLOVÝ LIST
Folium farfarae

Jedná se o sušený list podbělu obecného (lékařského). Podběl je vytrvalá, asi 20 cm vysoká bylina, která kvete v březnu a dubnu žlutými květy. Lidově se také nazývá podkova, podbílek, majík, úbytník nebo lopušice. Roste na hlinitých jílovitých půdách vlastně po celé zemi. Na rozdíl od prvosenky není jeho existence ohrožena, proto se může sbírat ve volné přírodě. Jednotlivé zdravé, nepoškozené listy se trhají v červnu a červenci, nejlépe bez řapíků, které se špatně suší. Podmínky pro sušení jsou
stín a dobře větrané prostředí. Teplota při sušení nemá přesáhnout 40 ºC. Obsahuje hlavně sliz, který chrání sliznice a usnadňuje vykašlávání.

LNĚNÉ SEMENO
Semen lini

Je produktem rostliny lnu setého, známého také jako bršlen, trhovníček, hleďák nebo slepák. Je to jednoletá, až 1 metr vysoká bylina, která kvete od června do srpna modrými kvítky. Semena dozrávají v tobolkách. Len se sklízí v době plné zralosti, kdy semena v tobolce jsou hnědá a listy již opadané. Kosí se celá nať, která se váže do snopků. Po oschnutí se semena vymlátí, vyčistí a nechají dosušit. Suší se přirozeným teplem na vzdušných místech nebo na sušárně s teplotou do 40 °C. Během sušení se semena převrací. Obsahuje sliz, mastný olej, bílkoviny a samostatně se používá proti kašli. Má také mírně projímavý účinek a působí podpůrně při zánětech močových cest.

RNDr. Věra Černá

1174

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku