Za problémy s pamětí může nedostatek i nadbytek spánku

Za problémy s pamětí může nedostatek i nadbytek spánku

Dostatek kvalitního spánku je klíčový pro naši pohodu a hraje důležitou roli při regeneraci organismu. Nová americká studie však odhalila, že nadbytek či naopak nedostatek spánku má negativní vliv na kognitivní (poznávací) funkce našeho mozku. Nepřiměřené množství spánku se tak nepříznivě odráží na naší paměti, pozornosti či řečových schopnostech.

Primární příčinou zhoršení kognitivních funkcí mozku je onemocnění Alzheimerovou chorobou, která postihuje především seniory a způsobuje výrazné zhoršení jejich intelektu. Dosud však nebyl řešen vztah mezi tím, jak ovlivňuje mozek seniorů nedostatek či nadbytek spánku a za co naopak může Alzheimerova choroba. Vědci z Washington University School of Medicine v St. Louis se proto během svého výzkumu snažili odlišit, jakým způsobem zhoršuje kognitivní funkce mozku nepřiměřené množství spánku a za co naopak může onemocnění Alzheimerovou chorobou.

 

Vliv Alzheimerovy choroby vs. nedostatečného spánku

Jeden z autorů studie, doktor Brendan Lucey, docent neurologie a ředitel Centra spánkové medicíny Washingtonské univerzity uvedl: „Bylo velmi náročné určit, jaký vliv má spánek či různá stádia Alzheimerovy choroby na kvalitu kognitivních funkcí v mozku. Je ovšem klíčové tyto informace získat, aby se co nejdříve mohlo začít s podpůrnou léčbou.“

Vědci zkoumali po dobu čtyř a půl roku asi 100 účastníků v průměrném věku 75 let. Během této doby poskytovali účastníci vzorky mozkomíšního moku nutné k přesnějšímu stanovení případného postupu Alzheimerovy choroby, a navíc byla v noci mapována kvalita a přiměřenost jejich spánku.

Pomůže hodina spánku navíc?

 

Výsledky studie ukázaly, že kognitivní skóre kleslo u lidí, kteří spali méně než pět a půl hodiny, a také u těch, kteří spali déle než sedm a půl hodiny. Osoby nacházející se uprostřed tohoto rozmezí žádné zhoršení mozkových funkcí nezaznamenaly. Spoluautor studie doktor David Holtzman, který působí jako profesor neurologie, uvedl toto: „Bylo obzvláště zajímavé odhalit, že nejen ti lidé, kteří spí krátce, ale také ti, kteří spí dlouho, zaznamenali zhoršení kognitivních funkcí. Přiměřené množství spánku hraje tedy velmi důležitou roli pro fungování našeho mozku. Na základě dalších studií se nyní vědci zaměří na to, do jaké míry může prodloužení spánku například o hodinu pomoci zlepšit poznávací funkce mozku.

Studie byla publikována v časopise Brain.

Autor: Mgr. Kamila Leciánová,  foto: Shutterstock

Zdroj: diabetes.co.uk

856

Diskuze k článku