Bis Bis

Zvládněte hemoroidy bez starostí: Kterému jídlu se vyhnout?

Zvládněte hemoroidy bez starostí: Kterému jídlu se vyhnout?
Hemoroidy dokáží pěkně potrápit, riziko potíží s nimi se úměrně zvyšuje s věkem, u žen se mohou objevit v těhotenství. Zdroj: Freepik

Zánět arteriálních žilních cév tam, kde ho vůbec nechcete, dokáže velmi zkomplikovat život těm, kteří jím trpí. Bolestivým onemocněním hemoroidů si projde za život velká část naší populace. Nevyhýbá se ani diabetikům.

Při hemoroidální krizi hraje hlavní roli to, co jíte. Změna stravy může pomoci nejen prevenci nepříjemné bolesti, praskání a krvácení. Pokud zařadíte do jídelníčku dostatek zdrojů vlákniny, pomůže vám účinně bojovat také s projevy hyperglykémie.

Hemoroidy a co za ně může?

Zánět sítě arteriálních a žilních cév kolem řitního otvoru (hemoroidy) si nevybírá pohlaví ani věk, jejich riziko se ale s přibývajícími léty zvyšuje. Mohou se vyskytovat z různých příčin, poměrně běžným jevem jsou v těhotenství. Místo, kde se vyskytují vnitřní hemoroidy, vyniká obzvláštní citlivostí a je náchylné na poranění v rámci tlaku vznikajícího při vyprazdňování, takže mohou poměrně lehce praskat. Tím pádem se stává, že ten, který jimi trpí, bojuje s projevy krvácení po vykonání potřeby. U zevní formy dochází k bolestivému otoku v místě výskytu.

Aby se předešlo rizikům nebo se snížily projevy s nimi spojené, když už se vyskytují, lze mluvit o velmi důležité roli stravy, kterou konzumujete.

Jako hlavního jmenovatele způsobujícího potíže s hemoroidy lze jmenovat trávicí potíže. Zácpa, která vzniká v důsledku zpomalení práce trávicího systému, snižuje frekvenci stolice a nepříznivě ovlivňuje její konzistenci. Je tak narušen samotný proces dobrého vyprazdňování a větší tlak, který je při něm vyvíjený, způsobuje zánět hemoroidálních žil.

Proč vůbec dochází k tomuto zánětlivému onemocnění?

  • Pokud jíte nevyváženou stravu s malým zastoupením kvalitní vlákniny, která přispívá k hladšímu pohybu střev.

  • Jste-li málo zavodnění a nedodržujete doporučený denní pitný režim.

  • Lidé se sedavým zaměstnáním, kteří se nevěnují aktivnímu pohybu, jsou k němu náchylnější.

  • Vznik hemoroidální krize se zvyšuje také, pokud trpíte poruchami krevního oběhu.

  • V případě vleklých problémů se mohou chirurgicky odstranit.

Nemůžete ztratit kila navíc? Zaměřte se na zdraví jater, jejich nedobrá kondice může blokovat hubnutí

Při současném životním stylu a nevyvážené stravě játra produkují a ukládají příliš mnoho tuku. Je důležité je čas od času vyčistit od toxinů a ...

Vhodně zvolená strava usnadní vyprazdňování

    Dobře složená strava s přítomností kvalitní vlákniny pomáhá posílit přirozené trávicí funkce tak, aby byla střeva schopna spolehlivě fungovat. U diabetiků je navíc klíčovou složkou v prevenci vzniku hyperglykémie (vysoká hladina krevního cukru), protože se s její pomocí zpomaluje trávení a látky obsažené v potravě, včetně sacharidů, se uvolňují do krevního oběhu pozvolna. Díky ní se výrazně snižuje glykemická zátěž konzumované potravy, což pozitivně ovlivňuje boj projevy hyperglykémie. Dostatečný příjem vlákniny je jedním z bodů prevence vzniku diabetu II. typu.

    Vláknina je důležitá pro zdraví střev i diabetiky

    V jídelníčku nejen diabetiků by se měla vyskytovat jak rozpustná, tak nerozpustná forma vlákniny. Mnoho ovoce a zeleniny obsahuje obě formy. Nerozpustná forma není vstřebatelná tělem, prochází trávicím traktem, podporuje a urychluje průchod trávící se potravy, je výborným prostředkem proti zácpě. Podporuje celkový pocit sytosti.

    Rozpustná vláknina změkčuje a zvláčňuje stolici, snižuje výskyt zažívacích potíží, podporuje přirozenou rovnováhu střevní mikroflóry.

    Stolice se díky ní stává vláčnější a měkčí, což usnadňuje vyprazdňování a omezuje bolest spojenou s projevy zánětu. Rozpustná vláknina je ceněná právě jako preventivní prostředek, který má chránit před rozvojem diabetu II. typu, je také velmi prospěšná, pokud se s ním již léčíte. S konzumací rozpustné vlákniny musíte dávat pozor na to, abyste hodně pili, jinak příznaky zácpy zhoršíte.

    Můžete si vybrat dva doplňky stravy bohaté na rozpustnou vlákninu, které pomohou s eliminací nepříjemných projevů, které v trávicím traktu zgelovatí a zlepší práci střev:

    • Psyllium, které můžete konzumovat ve formě prášku, který po smíchání s vodou gelovatí, nebo ve formě kapslí.
    • Konjakový prášek, ten se stejně jako psyllium rozmíchá ve vodě a vypije.

    V jakých potravinách najdete dostatek vlákniny?

    Zkrotit hemoroidy pomocí stravy je lehčí, než by se mohlo zdát. A nemusíte se obávat, že vám jídlo nebude chutnat. Zdravější složení a velmi snadná příprava, která nevyžaduje moc času, je dalším bonusem jeho konzumace. Navíc podpoří vaši přirozenou kreativitu. Co zařadit do jídelníčku, abyste předešli bolesti a napomohli lepšímu vylučování?

    • Chia semínka mají výborný obsah rozpustné vlákniny. Můžete je konzumovat ve formě gelu, stejně tak lněná semínka, pokud si vyberete žlutou variantu, budou chutnější, protože nevykazují takovou hořkost jako ta hnědá.
    • Sušené ovoce, které není přislazované, je koncentrovaným zdrojem živin. Navíc je výborným pomocníkem pro snížení projevů zácpy a funguje jako její spolehlivá prevence. Zkuste například jablka nebo meruňky.

    • Velmi bohatým zdrojem na nerozpustnou vlákninu jsou překvapivě také ořechy, které jsou diabetikům prospěšné i jako dodavatel esenciálních mastných kyselin. Lipidy v nich obsažené působí jako mírné laxativum. Můžete si vybrat lískové, para ořechy nebo mandle.

    • Vláknina na vás číhá v zelenině, která je navíc plná antioxidačních látek důležitých pro eliminaci rozvoje diabetických komplikací. Přispěje také k udržení vyvážené hydratace těla.

    • Luštěniny jako čočku, fazole, fazole, cizrna, hrách nebo mungo jsou pro diabetiky ideálním zdrojem vlákniny a prospěšných minerálů a vitamínů. Hodí se pro přípravu salátů, hlavních jídel a dezertů.

    • Nahraďte bílé pečivo, které diabetikům příliš neprospívá, celozrnnými výrobky.

    • Vsaďte na kvalitní rostlinné oleje, které můžete přidávat do salátů (lněný, konopný, olej z vlašských ořechů). Viz poznámka o laxativních vlastnostech lipidů výše.

    Černý čaj nemusí pít pouze Britové, má mnoho zdravotních výhod také pro našince. Co dá diabetikovi?

    Pokud rádi experimentujete, je černý čaj dobrým základem pro tvoření vlastních čajových směsí. Zelený, nebo černý čaj? Často se objevuje ...

    Potraviny a nápoje, kterým je potřeba vyhnout se

    Pokud trpíte hemoroidy, je potřeba striktně se vyvarovat alkoholu, který dráždí všechny trávicí sliznice, včetně análního svěrače. Omezte také používání pikantního koření a omáček, typicky chilli, různé druhy paprik, zázvor, křen a další. U hemoroidální krize zvyšuje jeho vysoká konzumace projevy bolesti a možné pálení konečníku.

    Upřednostněte koření jako vanilka, kurkuma, kardamom. Přehodnoťte návyk pití kávy na lačno, a pokud se jí nechcete vzdát, snižte frekvenci její konzumace na dva šálky denně.

    Obejdete-li se bez ní, zkuste ji nahradit lahodnými kávovinami. Nedodají sice tělu kofeinovou vzpruhu, ale jsou bohaté na vlákninu. Některé zaujmou svou typickou hořkostí (žaludovka, pampeliškové kafe), jiné jsou jemnější a hodí se například pro přípravu cappuccina (čekankové kafe). Náhražky kávy si výborně rozumí s mlékem i jeho rostlinnými alternativami. Nyní můžete koupit také varianty, které jsou vhodné ke šlehání na krásnou a bohatou pěnu a nevytváří v horkém nápoji nevzhledné sraženiny.

    Upozornění: Některé druhy koření mohou způsobit pokles krevního cukru. Pokud užíváte léky na management hyperglykémie, konzultujte jejich používání s ošetřujícím lékařem. Ve vyšším množství mohou ovlivnit jejich účinnost.

    Zdroje: Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.gov, Medlineplus.gov, Sciencedirect.com

    14642

    Diskuze k článku