Zpestřete svůj pitný režim vysoce hodnotným nápojem. Kokosová voda tělo ozdraví a potěší i diabetiky!

Zpestřete svůj pitný režim vysoce hodnotným nápojem. Kokosová voda tělo ozdraví a potěší i diabetiky!
Kokosová voda mimo jiné vyniká výbornou antioxidační aktivitou, tj. chrání tělo před působením volných radikálů. Zdroj: Shutterstock

Kokosová voda sice nepatří k nejlevnějším nápojům, ale skýtá mnoho zdravotních přínosů. Je chutná, plná prospěšných živin a skvěle zažene žízeň. Vhodná je i pro diabetiky, neboť obsahuje nízký obsah sacharidů! Jak si tedy tento lahodný drink dopřejete?

Kokosová voda nejen skvěle osvěží, ale je výborným spojencem také v péči o pleť a vlasy. Díky obsahu vitamínů a minerálů je opravdovým pokladem pro zachování krásné a zdravé pokožky. A co dalšího tento přírodní „zázrak“ umí? Objevte jeho benefity společně s námi!

Kokosová voda je výborný zdroj nutričních látek

Kokosová voda je průhledný nápoj získávaný z mladých kokosů. Čím mladší je plod, tím větší množství lze z něho získat. Když plod kokosovníku dozraje, tato tekutina se promění v dužinu. Vůbec největší zastoupení živin je v čerstvé kokosové vodě ihned po otevření plodu. V tomto ohledu z ní tedy profitují zejména obyvatelé zemí pěstujících kokosové palmy.

Z jednoho kokosového ořechu lze získat obvykle kolem 300 ml kokosové vody.

Kokosová voda, přesněji šťáva z ještě zeleného kokosu složená z více než 90 % vody, má málo vitamínů (nízké zastoupení vitamínu B + vitamín C), ale je plná minerálů, jako je sodík, hořčík, mangan, selen, měď a draslík. Právě vysoké zastoupení draslíku z ní činí zásaditý nápoj, který podporuje obnovu acidobazické rovnováhy těla (srovnává poměr zásad a kyselin v těle). V kokosové vodě pak najdete také L-arginin.

Nerovnováha kyselin a zásad v těle vede k projevům mnoha onemocnění. Jsou s ní spojovány například tyto nemoci: dermatitida, osteoartritida, osteoporóza či poruchy spánku a různé alergie. Kokosová voda se využívá v rámci jejich prevence.

Jak působí kokosová voda na vaše tělo?

Kokosová voda působí příznivě na mnoho tělesných funkcí. Její pozitivní účinky jsou mnohdy opravdu neuvěřitelné.

 • Kokosová voda je díky vysokému obsahu draslíku zmiňována jako jeden z pomocníků pro snížení viditelnosti celulitidy. Neexistují však dostatečné studie, které by toto tvrzení zaštítily.

 • Pro svou vysokou nutriční hodnotu je též vhodná k doplnění energetických rezerv v případě přechodné únavy.

 • Vysoký obsah draslíku v kokosové vodě je zhodnocen například v boji s vysokým krevním tlakem a špatným cholesterolem. Podporuje obecně celkové zdraví kardiovaskulárního systému.

 • Má velmi nízký obsah tuku, proto je vhodná pro doplnění dietního režimu.

 • Napomáhá lepšímu trávení a zažívání. Snižuje projevy otoků po jídle.

 • Působí jako mírně antibakteriální látka a buduje odolnější imunitní systém.

 • Je nízkokalorická.

 • Protože působí jako mírné diuretikum, je ceněná také jako přírodní prostředek při zánětech močových cest.

 • Má výborné vlastnosti podporovat kognitivní funkce a zachovávat mozek v dobré kondici.

 • V horkých dnech, kdy se hodně potíte a vaše tělo přichází o mnoho minerálních látek, je kokosová voda ideální pro jejich doplnění.

 • Stejně tak kokosovou vodu ocení také sportovci. Napomáhá totiž aktivní regeneraci po fyzické námaze.

UPOZORNĚNÍ: Nadužívání kokosové vody může způsobit průjem.

Kokosová voda při diabetu

Kokosová voda má nízký obsah sacharidů. Díky tomu je ideálním nápojem pro lidi s cukrovkou. Diabetik však při koupi produktu musí zůstat obezřetný a vysledovat, zda do něj výrobce nepřidal cukry. Čistou kokosovou vodou pak lze nahrazovat třeba sladké ovocné šťávy v nealkoholických koktejlech nebo ji používat při vaření, pečení a k dochucování různých pokrmů.

Nedoslazovaná kokosová voda oplývá antioxidační a protizánětlivou aktivitou. I proto může být prospěšná pro diabetiky.

Co nám říkají o kokosové vodě při diabetu výzkumy?

Není žádným překvapením, že i kokosová voda se dostala do hledáčku mnoha vědců, kteří ji zkoumali v příměru k diabetu. Studie z minulého roku se zaobírala jejím možným vlivem na regulaci hladin krevního cukru. A závěry výzkumu jsou pro diabetiky více než slibné. Kokosová voda má potenciál snižovat hladinu cukru v krvi a zmírňuje i diabetické poškození sítnice.

Rovněž slouží dle výzkumníků jako kandidátní lék nebo výživový doplněk pro léčbu cukrovky a jejích komplikací. Díky obsahu draslíku, hořčíku, manganu, vitamínu C a L-argininu může navíc její uživatel pozorovat zlepšenou inzulínovou citlivost.

Při diabetu byste neměli vypít více než jednu krabičku kokosové vody denně.

Kokosová voda v péči o pleť a vlasy

Kokosová voda se ukázala být dobrým spojencem v boji proti akné. Pokud je nanášena přímo na pokožku jako tonizační prostředek, podporuje také snížení viditelnosti vrásek a působí jako dobrý sjednotitel barevných výkyvů pleti. Používat ji lze i k ošetření mastné pokožky. Díky obsahu kyseliny laurové a cytokinů působí rovněž jako skvělý anti-agingový agent (proti projevům stárnutí pleti), či napomáhá k dobré hydrataci a vyrovnanému pH pokožky. Dále pleť změkčuje, vyživuje a regeneruje.

A v neposlední řadě je kokosová voda výborná i jako tonikum pro suché a matné vlasy. Můžete ji přidávat do vlasových masek nebo přímo jako kondicionér, který pomůže hladšímu rozčesávání, zabrání krepatění a zároveň podpoří snahu o snížení vypadávání vlasů.

Zdroj: Researchgate, Organicfacts, Healthline, Ncbi.nlm.nih

1533

Diskuze k článku