-- reklama --

Znáte honeybush? Funguje jako zdroj prospěšných látek pro diabetiky a neobsahuje tein

Znáte honeybush? Funguje jako zdroj prospěšných látek pro diabetiky a neobsahuje tein
Honeybush zaujme příjemnou, mandlím podobnou chutí a sytou hnědo-oranžovou barvou. Zdroj: Freepik

Pokud nechcete z nějakého důvodu konzumovat čaje s teinem a rooibos se vám již přepil, zkuste další z afrických pokladů –honeybush. Pro diabetiky může být spojencem v boji proti infekcím a dobrým dodavatelem minerálů.

Honeybush je jedním ze zdrojů rostlinného železa. Kromě toho, že funguje jako jedna z preventivních látek vzniku anemie, pomůže také ženám v období výskytu premenstruačního syndromu a při probíhající periodě. Navíc podpoří dobré funkce nervosvalové soustavy.

Co je honeybush?

Honeybush je čaj připravovaný z fermentovaných lístků keře Cyclopia, pocházejícího z Jižní Afriky. Místně se pro něho používá název „Heuningbos“. Patří do čeledi Fabaceae (bobovité). Dosahuje výšky až 3 metrů. Zaujme krásnými žlutými květy, které rozkvétají na podzim a díky příjemné medové vůni mohou za jeho název „medový keř“. Existuje několik desítek druhů tohoto keře, ale pro léčivé účely se používají pouze některé.

Většina kyklopií roste původně na špatně přístupném terénu, nyní se však pěstují také na volném prostranství, které vyniká menší členitostí v rámci ekologického či běžného komerčního zemědělství.

Pokud sáhnete po honeybushi z ekologického zemědělství, budete mít jistotu, že neobsahuje zbytky hnojiv a pesticidů, které se pro jeho pěstování jinak běžně používají. Nejčastěji se setkáte s druhy Cyclopia intermedia, který pochází z oblasti mezi Port Elisabeth a okrajem Langkloofu, další druh je Coastal brew (Cyclopia genistoides), který se vyskytuje většinou v západním Kapsku nebo dále na jih. A také dalšími druhy jako Cyclopia maculata, jenž je pěstován v oblasti Outiqua, Cyclopia sessiliflora neboli „Heidelberg-tee“, který roste v pohoří poblíž města Heidelberg, případně Cyclopia subternata.

Co o něm ještě potřebujete vědět?

 • Honeybush je nálev z fermentovaných listů, který vyniká tmavě hnědo-oranžovou barvou. Jakmile jsou listy sklizeny, jsou nakrájeny na malé kousky, navlhčeny a poté sušeny na slunci, kde oxidují.
 • Sklízí se obvykle jednou ročně. Honeybush se dá připravovat také z čerstvých listů.
 • Nejlepší rostlinný materiál pro přípravu nálevu je pěstovaný v organické kvalitě.
 • Lze připravit tak, že zalijete 10 gramů sušených listů litrem vroucí vody a necháte 5–7 minut vyluhovat. Následně jej přefiltrujte nebo přeceďte.
 • Pokud zapomenete na jeho scezení, nemusíte se bát, že zhořkne, protože obsahuje jen velmi málo tříslovin.
 • Má lahodnou chuť po mandlích a vůni připomínající sušené ovoce.
 • Často je porovnáván s dalším lahodným čajem bez obsahu teinu – rooibosem. Ten má silnější chuť, honeybush je sladší, příjemnější na jazyku.
 • Rooibos (Aspalathus linearis) patří také do čeledi Fabaceae. Je to keř pěstovaný pouze v oblasti západního Kapska.

Řecký horský čaj je antioxidační poklad, který vám prospěje v prevenci diabetických komplikací

V některých lokálních kuchyních se řecký čaj používá jako aromatická bylina ke zvýraznění chuti pokrmů. Nejčastěji se pije jako denní ...

Skvělý zdroj organismu prospěšných látek

Listy honeybushe neobsahují kofein (tein, jde o stejnou molekulu), mají nízký obsah tříslovin, jsou bohaté na polyfenolické sloučeniny s výbornými antioxidačními vlastnostmi, a také další látky prospěšné vašemu organismu jako xantony, mangiferin, isomangiferin, flavanon, hesperidin, isoflavony.

Kromě toho obsahují vitamín C důležitý pro správné využití železa tělem, podporu neprůstřelné imunity a také krásnou a pevnou pokožku, protože funguje jako prekurzor kožního kolagenu. Zároveň je výbornou antioxidační látkou. Dodá tělu i hořčík, zinek, železo, mangan, měď a draslík, které jsou nezbytné pro řádné probíhání metabolických procesů.

Léčivé využití růží je poněkud opomíjeno: Pro diabetiky však představují hotový antioxidační poklad

Lahodný růžový čaj nebo diabetikům přátelský dezert s příměsí růžové vody si můžete užít kdekoli a kdykoli. Růžová poupata totiž dodají do vaší ...

Dobrý adaptogen nejen pro diabetiky

Honeybush je považován za zdravý nápoj, uznávaný pro mnoho výhod, doporučuje se jako skvělý zdroj prospěšných minerálů v horkých dnech. Obsahuje pinitol, látku, která napomáhá vykašlávání, což vede k jeho používání v africkém lidovém léčitelství převážně při bolestech v krku a potížích respiračního systému. Jak může být prospěšný diabetikům?

 • Honeybush, považovaný za adaptogenní rostlinu, je prospěšným bojovníkem proti stresu. Diabetikům může pomoci lépe zvládat emoční stránku onemocnění a podpořit jejich duševní pohodu.
 • Díky antioxidačním účinkům napomáhá chránit buňky těla před působením volných radikálů, čímž napomáhá prevenci vzniku diabetických komplikací.
 • Zajímavý je také jako protizánětlivý prostředek, který pomůže eliminaci infekčních ložisek v organismu a zlepší jeho celkovou odolnost.
 • Studie z roku 2018, která se věnovala použití rooibosu a honeybushe jako přírodních zdrojů bioaktivních sloučenin při diabetu mellitu, zjistila, že byly při testování in vivo a in vitro účinné při snižování rizika vzniku II. typu diabetu a eliminaci možného rozvoje komplikací cukrovky obecně.

Zdroje: Scielo.org.za, Healthline.com, Britannica.com, Hsph.harvard.edu

3527

Diskuze k článku