
Menstruace či menopauza a jejich vliv na glykémii: Co nastiňují nejnovější studie o hormonálních změnách u diabetiček?
Slyšeli jste o fenoménu či efektu úsvitu? Může být vysvětlením pro to, že je vám při ranním vstávání na omdlení. Svou roli v něm hraje kolísající hladina glykémie. Podívejte se, jak jednoduchým způsobem zjistit, jestli vás právě tento fenomén ohrožuje. A kdy krevní cukr měřit, aby to mělo tu správnou vypovídací hodnotu.
Fenomén úsvitu, někdy též označovaný jako efekt úsvitu, je zdravotní stav, jehož typickým projevem je abnormální zvýšení hladiny cukru v krvi u diabetiků. Nastává obvykle v čase mezi 2:00 až 8:00 hodin. V angličtině nese název the dawn phenomenom. Přestože se příčiny výkyvů glykémie mohou u jednotlivých osob lišit, fenomén úsvitu je jedna možná z nich.
Těhotenská cukrovka neznamená, že se u vás musí okamžitě objevit všechny komplikace, které existují. Pečujte o svůj psychický stav a dostatečně ...
Přirozené noční uvolňování hormonů, jako je růstový hormon, kortizol, glukagon nebo epinefrin, může podpořit inzulinovou rezistenci a s ní spojenou zvýšenou hladinu cukru v krvi. Vysoké hladiny cukru mohou být způsobeny rovněž nesprávnou dávkou inzulinu předchozí den, nebo i konzumací sacharidů před spaním. Pokud máte podezření, že právě vám fenomén úsvitu komplikuje ranní vstávání, zjistěte, zda se vás týká. Je to jednoduché. Po konzultaci se svým lékařem byste si měli opakovaně několik dní za sebou mezi 2:00 až 3:00 měřit hladinu cukru v krvi. Následné hodnoty ukážou, zda se jedná skutečně o efekt úsvitu, nebo je příčina jinde.
Existuje pár způsobů, jak se fenoménu úsvitu můžete vyvarovat. Zde jsou ty nejdůležitější z nich:
Dále je žádoucí měřit hodnoty krevního cukru i v nočních hodinách, tedy alespoň z počátku, aby se zjistilo, zda má vaše glykémie tendence kolísat. Pokud se totiž diabetikovi opakovaně vrací hypoglykémie, mohou ohrozit jeho zdraví. Správná a včasná identifikace příčin je tudíž klíčová.
Fenomén úsvitu, někdy též označovaný jako efekt úsvitu, je zdravotní stav, jehož typickým projevem je abnormální zvýšení hladiny cukru v krvi u ...
Kromě efektu úsvitu může mít na těžkém vstávání podíl právě i noční hypoglykémie. Dochází k ní, pokud poklesnou hodnoty pod 4 mmol/l kolem druhé hodiny ranní. Nenechte se však mýlit, netýká se to jen diabetiků. I zdravého člověka, pokud déle nejí, může noční hypoglykémie zastihnout. Tělo však samo běžně předchází tomu, aby glykémie spadla pod tu hodnotu, která je už i pro zdravého člověka nebezpečná. Medical News Today uvádí, že játra mohou například uvolnit cukr, který je v nich uložený.
U diabetiků se však jedná o mnohem závažnější problém. Pokud vás noční hypoglykémie neprobudí a neřešíte ji (například hroznovým cukrem), mohou kontraregulační hormony, které pracují proti inzulinu, reagovat právě tak, že okamžitě glykémii zvýší. A přichází hyperglykémie. V rámci prevence tohoto stavu pomůže nejen již zmíněné omezení sacharidů před spaním, ale i úprava dávek inzulinu, změna léků, změna času, kdy inzulin užíváte, nebo využití inzulinové pumpy pro aplikaci extra inzulinu v časných ranních hodinách. To vše ovšem konzultujte nejprve se svým ošetřujícím lékařem/diabetologem.
Zdroj: freestylelibre.cz, mayoclinic.org, netinbag.com, medicalnewstoday.com
3829