Znáte diabetes typu 3C?

V loňském roce proběhla médii znepokojivá zpráva, že většina diabetiků 2. typu je špatně diagnostikovaná. Byla to reakce na výsledky rozsáhlé britské studie, které zveřejnil časopis Diabetes Care.

Znáte diabetes typu 3C?

Studie uvádí, že lidé, kteří diabetem onemocněli po zánětu slinivky břišní, po léčbě rakoviny nebo po operaci, kdy jim byla část slinivky odebrána a následně přestala produkovat inzulin, mají tzv. pankreatogenní cukrovku označovanou jako typ 3c a nikoliv diabetes 2. typu, jak jim bylo lékaři oznámeno.
Jaká je situace v Čechách a proč se o diabetu typu 3c u nás nemluví, jsme se zeptali diabetologa as. MUDr. Jana Brože: „Diabetes spojený s různými typy postižení slinivky, které jsou uvedené v článku, je známou diagnózou a v České republice je klasifikován jako diabetes sekundární. Studie provedená ve Velké Británii a uveřejněná v prestižním vědeckém diabetologickém časopise ukázala, že většina těchto pacientů (88 %), kteří byli diagnostikováni v letech 2005–2016, byla mylně klasifikována jako diabetes mellitus 2. typu. Tito pacienti často potřebují zahájit léčbu inzulinem dříve než pacienti s diabetem 2. typu a díky mylné klasifikaci ho nedostávají nebo dostávají později, než by měli. Vzhledem ke kvalitě diabetologické péče v České republice se domnívám, že u nás k takovým záměnám dochází výjimečně, byť někdy může být správné odlišení mezi těmito typy diabetu obtížné.“

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x