HemaGel Banner

Zmrzlé rameno u diabetiků: Vyhněte se mu díky správnému nastavení ramenního kloubu

Zmrzlé rameno u diabetiků: Vyhněte se mu díky správnému nastavení ramenního kloubu
Předcházet problémům s ramenem je snadné, řešení potíží však trvá dlouho. Zdroj: Pixabay

Moderní způsob života je sice pohodlný, ale neposkytuje našemu tělu dostatečnou zátěž. Velké klouby, včetně toho ramenního, bývají postiženy především. Naši prarodiče museli těžce fyzicky pracovat, což ale paradoxně vedlo spíše ke zvýšení odolnosti těla, které si na fyzickou zátěž přivykne snáze než na nečinnost. Není proto divu, že člověk pracující celý den na počítači má závažnější problémy s klouby rukou, včetně ramen, než zemědělec, který denně přehazoval kupy sena nebo přebíral brambory. Zdraví svých ramen však můžete podpořit třeba i krátkým cvičením v kanceláři!

Pravidelné cvičení na ramenní kloub je důležité pro udržení jeho zdraví a mobility. Diabetes bývá jednou z příčin rozvoje některých kloubních onemocnění, například tzv. zmrzlého ramene. Nepodceňujte proto prevenci a začněte s cvičením raději hned!

Lékařský výzkum potvrzuje důležitost prevence

Bolesti kloubů ruky jsou spíše problémem poslední doby a lékařská věda na to reaguje. Současné studie ukazují, že cvičení na klouby rukou má pozitivní vliv na jejich zdraví. Například studie z roku 2016 zjistila, že posilování svalů v oblasti paží má značný vliv na snížení bolesti a zlepšení pohyblivosti kloubů v oblasti ramen.

Podobně také studie z roku 2019 zjistila, že rozcvičení kloubů prstů na rukách, loktů i ramen pomáhá snižovat bolest a zlepšovat pohyblivost kloubů a jako vhodný typ cvičení doporučila tai-či. Nemusíte ale hledat vědecké důkazy pro to, abyste svým kloubům dopřáli potřebnou aktivitu již nyní!

Zákeřná retinopatie u diabetiků: Ostříží zrak není samozřejmostí, podpořte ho oční jógou

Zrakem vnímáme až 80 % informací ze světa kolem nás. Je tedy zřejmé, že je na místě si tohoto veledůležitého smyslu vážit a chránit jej, jak jen ...

Zmrzlé rameno jako reakce na přetížení i diabetes

Častým problémem poslední doby je tzv. syndrom zmrzlého ramene (neboli adhezivní kapsulitida). Zmrzlé rameno je označení pro stav, kdy se kloub ramene stává bolestivým a dochází k omezení v pohybu.

Projevuje se výraznou bolestí při upažení a rotaci ramene. Tyto symptomy vedou k pocitu, že rameno jakoby „zamrzlo“, což dalo onemocnění jeho příhodný název.

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u lidí starších 50 let, ale může se projevit i u mladších jedinců. Příčinou zamrzlého ramene je ukládání kolagenu v kloubním pouzdře, což způsobuje ztuhnutí kloubu a snížení jeho pohyblivosti.

Co může vyvolat syndrom zmrzlého ramene? Nejčastěji se jedná o:

  • úraz či poranění, které vede k ukládání vápníku v oblasti ramenních šlach,
  • přetěžování ramene,
  • prochladnutí vazů kolem ramene,
  • některé nemoci, jako jsou diabetes nebo revmatoidní artritida.

Léčba zmrzlého ramene se liší v závislosti na závažnosti stavu a příčině:

  • Obvykle se začíná zavedením klidového režimu, který může být podpořen zpevňujícími tejpy či ortézou.
  • Následuje fáze fyzioterapie, která nabízí vhodné cvičení na posílení svalů kolem ramene a zlepšení pohyblivosti ramenního kloubu.
  • Nezabere-li cvičení, je nutné sáhnout po medikaci nebo se podrobit chirurgickému zákroku (běžně používané jsou tzv. manipulace ramene nebo kapsulotomie), který kloubní pouzdro vhodně ošetří.

Prevencí tohoto onemocnění je úměrná fyzická zátěž a správné nastavení kloubu při pohybu a sportu. Podívejme se tedy, jak s ramenem správně pracovat!

Zharmonizujte své čakry! Uleví se vám po psychické i fyzické stránce. Diabetici musí dát pozornost zvláště té třetí

Čakry jsou spjaty s jógovou filozofií a první zmínky o nich sahají až k nejstarším indickým textům. Verbální učení o čakrách je tak staré jako ...

Cvičení na ramenní kloub může předejít mnoha komplikacím

Pojďme na to nyní prakticky! Ujistěte se nejprve, že uvedenému cvičení dobře rozumíte. Je důležité provádět cviky správně, aby se minimalizovalo riziko zranění a maximalizovala se účinnost cvičení.

Tip pro vás: S využitím pomůcek, např. měkkého míčku zvaného overball nebo elastické gumy, může být cvičení zajímavější a přínosnější.

  1. Ramena k uším: Stůjte rovně s rukama podél těla. Pomalu zvedněte ramena až k úrovni uší. Držte pozici 5–10 sekund a poté pomalu spusťte ramena dolů. Můžete cvičit i odděleně na každé rameno zvlášť. Opakujte cvik 10–15krát.
  2. Posilování rotátorové manžety: Lehněte si na bok s ramenem v úhlu 90 stupňů. Držte overball nebo jinou drobnou zátěž v horní ruce a pomalu ji zvedejte nahoru a dolů. Využít můžete i elastickou gumu, kterou budete horní rukou natahovat. Opakujte cvik 10–15krát na každé rameno.
  3. Předklon s rameny: Stůjte rovně s rukama v bocích. Předklánějte se dopředu, zatímco zvedáte ramena a držíte je v úrovni uší, takže vaše záda jsou stále rovná. Vraťte se zpět do výchozí pozice a opakujte cvik 10–15krát.
  4. Rotace ramene: Stůjte rovně s rukama podél těla. Pomalu otáčejte rameny do kruhu v jednom směru a poté v opačném směru. Zakončete cvičení s rameny staženými vzad a dolů, jako byste je chtěli zatáhnout do zadních kapes kalhot. Opakujte cvik 10–15krát v každém směru.
  5. Dřep s rotací ramene: Stůjte rovně s rukama v bocích. Dřepněte si, zatímco rotujete rameno směrem k vnitřnímu kotníku – v józe se této pozici říká „boční židle“. Snažte se stále odtahovat lopatky od sebe. Vraťte se zpět do výchozí pozice a opakujte cvik 10–15krát na každé rameno.

K zapamatování: Mějte na paměti, že správné neutrální nastavení ramen je „doširoka, do otevření a dolů“ (tzv. 3D).

Snadnou pomůckou pro dosažení tohoto nastavení je otevření dlaní ke stropu. S rozpaženýma rukama vytočte dlaně ke stropu a všímejte si, jak se pohyb přenáší přes loket až k rameni a lopatce. Svalové řetězce jsou propojeny tzv. fasciemi, které zajišťují svalovou komunikaci. Správná pozice dlaní proto ovlivní i ramena a lopatky na opačném konci řetězce.

Potíže s klouby patří k nejúpornějším a nejen diabetikům mohou značně znepříjemnit život. Relativně snadno jim však lze předejít. Dbejte proto na prevenci a dopřejte svým kloubům denní dávku promazání.

Zdroje: ncbi.nlm, pubmed, unizdrav

24346

Diskuze k článku