
Oddejte se léčebnému doteku! Správně provedená masáž dokáže zregenerovat tělo i duši
Pohyb je pro každého člověka velmi důležitý. A pro diabetiky zvlášť. Nejen že zlepšuje naši fyzickou kondici a psychickou pohodu, ale dokáže zpomalit či úplně odvrátit příchod některých onemocnění. Jak správně cvičit, jak často a jak u pravidelného pohybu hlavně vydržet? Podívejte se na našich 10 tipů, které vám to objasní.
Čím je pohyb pravidelnější a záměrnější, tím je zdravější. Diabetici by měli v každém věku využívat chůzi a denní stereotypy jako hlavní složky pohybu. Pravidelný pohyb efektivně zabezpečí chůze pešky, chůze po schodech, domácí práce, nakupování, osobní hygiena, práce na zahradě, procházka se psem nebo po večeři, úklid, ale i hraní s dětmi nebo vnoučaty.
Frekvence pohybu je počet cvičebních jednotek za týden. U diabetiků s nadváhou a obezitou je potřeba realizovat cvičební jednotku každý den. Z praktického a zdravotního hlediska doporučujeme cvičit obvykle 3x-4x týdně. Zvýšená citlivost na inzulín totiž přetrvává i dva dny po intenzivním pohybu. Ale nadměrný pohyb je zátěž, která může dekompenzovat choroby pohybového aparátu, způsobit bolesti svalů, únavu, a tím celkově snížit spolupráci.
Cvičení jako cílevědomý a dopředu plánovaný pohyb zlepšuje fyzickou kondici a zdraví. Cvičte doma jednoduché cviky na židli, jógu, strečink nebo cvičte ve skupině, kde najdete mnoho nových přátel.
Sport je takový pohyb, který umožňuje soutěžení a řídí se přesně určenými pravidly. Zapojujte se do různých sportovních soutěží pořádaných organizacemi pro diabetiky nebo sportovními kluby a zjistíte, jak dobré je spojit příjemné s užitečným.
Intenzita pohybu znamená náročnost a výběr vhodné formy pohybu. Přímo závisí na fyzické kondici. Je možné testovat ji mluvení, mluvit – zpívat – těžko dýchat. Jakmile v průběhu prováděné aktivity můžete mluvit, je to ideální. Pokud můžete i zpívat, pak je aktivita nedostatečná. Jestliže máte během pohybu ztížené dýchání, jde o aktivitu nevhodnou a náročnou.
Sluneční paprsky hřejí na těle i na duši a zima se najednou tváří vcelku přívětivě. Dopřejte si i v chladných dnech trochu radosti z pobytu ...
Trvání pohybu představuje délku cvičební jednotky. Je to počet minut kontinuálního pohybu bez přerušení. Diabetici by měli mít 30 až 60minutovou nebo 3x opakovanou 10minutovou cvičební jednotku. Doba trvání pohybu za týden by měla být minimálně 150 minut. Diabetici by neměli být bez pohybu déle než dva dny. Dobu trvání pohybu je potřeba zvyšovat postupně v závislosti na frekvenci srdce a celkového zdravotního stavu. Velký význam při prevenci komplikací pohybu ve smyslu srdečních arytmií a pozátěžové hypotenze sehrává dodržování všech fází cvičební jednotky od rozcvičení, přes zahřátí, po postupné zvyšování a snižování frekvence srdce.
Fyzická kondice odráží výsledek dosažené úrovně pohybu. Je to schopnost odolávat zátěži a různým krátkodobým a dlouhodobým vlivům prostředí. Souvisí se zdravím a motorickou kontrolou. Na všechny denní stereotypy a úlohy potřebujeme dobrou kondici svalů. Vytrvalost, obratnost a síla ukazují jakou máme kondici. Cvičte opatrně, klidně a pomalu. Necvičte, jestli vás něco bolí. Před a po cvičení nebuďte ve stresu. Vyhýbejte se klimatizaci, průvanu, chladnému vzduchu a nikdy necvičte na chladné podlaze.
Ovlivňuje ji cvičení. Jde o sílu kosterních a tonických svalů, pevnost a pružnost kloubů, složená aktivní a pasivní hmoty těla a kardiorespirační odolnost, která ovlivňuje srdce, plíce a procesy uvolňování energie. Jde o dynamický stav, a proto se může měnit. Jakmile jsme dlouhodobě neaktivní, vznikají problémy. Procvičujme svaly, abychom si zabezpečili flexibilitu, funkčnost, sílu a stabilitu. I nadbytek pasivní hmoty a tuku vede ke vzniku mnoha chorob, jako jsou DM 2, kardiovaskulární a onkologické onemocnění.
Aleš pochází z Hranic na Moravě, ale aktuálně žije již několik let v Praze. Pracuje v IT a mezi jeho koníčky patří sport a pohyb v přírodě. ...
Je to schopnost nervů a svalů vykonávat složité úkony a pohyb. Pohyb nás provázel, provází a bude provázet. Dnes je ovlivněn pokrokem vědy a techniky, což ale naší motorické kondici škodí. Nesmíme však zapomínat na to, že by kvalita pohybu měla být před jeho kvantitou.
Diabetikům se doporučují obvykle všechny formy pohybu.
Je potřeba respektovat, že u diabetiků s:
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky PhDr. Andrey Bukovské, MHA, MPH
962