Zlatý olympionik Michał Jeliński: “Diabetes není rozsudek”

Polský veslař Michał Jeliński ukazuje celému světu, že diagnóza diabetes mellitus nemusí být na překážku v kariéře špičkového profesionálního sportovce. Zlatá olympijská medaile z Pekingu je toho jasným důkazem.

Zlatý olympionik Michał Jeliński: “Diabetes není rozsudek”

Získal ji v roce 2008 společně s dalšími třemi členy posádky čtyřveslice v kategorii „párová čtyřka“. V této disciplíně je mimochodem také čtyřnásobným mistrem světa.

Netušil, že cukrovkou mohou onemocnět i sportovci

V době, kdy Michał Jeliński v Pekingu mával fanouškům z nejvyššího stupně vítězů, měl za sebou již pětileté zkušenosti coby diabetik 1. typu. Onemocnění u něj odhalili lékaři během rutinních prohlídek profesionálních sportovců před olympijskými hrami v Athénách v roce 2003. Michał verdiktu odmítal uvěřit. Spojoval si diabetiky s nadváhou, nezdravou stravou a nedostatkem pohybu, tedy s příznaky, do kterých vůbec nezapadal. „V té době jsem se musel rozhodnout, jak moc si nechám diabetem ovládat svůj život. A moje rozhodnutí bylo, že se nevzdám a že budu trénovat dál. Neviděl jsem jinou cestu a neodpustil bych si, kdybych nezkusil pokračovat,“ vzpomíná Michał Jeliński. Na stupních vítězů pak jeho slzy dojetí dávaly všem na vědomí: „Neporazil jsem pouze soupeře, ale svým způsobem také svou nemoc.“

“Cítím, že diabetes má na mě jen malý vliv”

Michał Jeliński se s informacemi o své léčbě netají. Ví se tedy, že používá inzulinovou pumpu Accu -Chek a poctivě dodržuje nastavenou dietu. Při své výšce 194 cm si udržuje váhu 92 kg. „Naučil jsem se poměrně rychle počítat výměnné jednotky a odhadovat sacharidy v jídle. Chtěl jsem, aby mě diabetes omezoval co nejméně. Samozřejmě mám, stejně jako všichni, i své slabé chvilky, kdy si říkám, jestli bych nepodal lepší výkony, kdybych byl zdravý. Ale celkově cítím, že má na mě diabetes jen malý vliv,“ popisuje Michał.
Kromě toho, že stále aktivně sportuje (vesluje, běhá a je členem cyklistického týmu diabetiků), účastní se také řady kampaní a projektů na podporu lidí s diabetem. „Snažím se ukázat lidem, že diabetes není rozsudek,“ vysvětluje. Ani ve svém osobním životě však nezahálí – oženil se, stal se šťastným otcem a absolvoval vysokoškolské studium v oboru financí.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x