-- reklama --

Život s cukrovkou: Shodit kila se vyplatí. Obezita souvisí s horším duševním zdravím, zejména u žen

Život s cukrovkou: Shodit kila se vyplatí. Obezita souvisí s horším duševním zdravím, zejména u žen
Obezita vede k rozvoji depresí, zvlášť u žen, prokázali vědci Zdroj: shurkin_son/Freepik

Až 90 % obézních lidí má cukrovku II. typu. Není jasné, jestli je obezita jednou z příčin diabetu II. typu, nebo zda je naopak příčinou obezity neschopnost buněk reagovat na přítomnost inzulinu. Ať je to tak, či tak, úbytek hmotnosti diabetikům potýkajícím se s nadbytečnými kily rozhodně prospěje. A navíc udělají něco pro své duševní zdraví. Vědci totiž prokázali, že u lidí s obezitou se častěji objevují deprese a pocit nepohody než u lidí bez obezity, a to nezávisle na faktorech životního stylu a onemocněních. Pro ženy to navíc podle výzkumu platí více než pro muže.

Lidé s obezitou se často musí vypořádat s předsudky a společenským stigmatem. A ne každý je natolik silnou osobností, aby ústrky od jiných dokázal vzít s nadhledem. Negativní postoj okolí k postavě nezapadající do aktuálně módní škatulky pak může mít dopad na duševní zdraví jedince potýkajícího se s větším počtem nadbytečných kil.

Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a horším duševním zdravím

Podle studie publikované před pár dny v časopise PLOS ONE je obezita spojena s horším duševním zdravím, včetně deprese a pocitu nepohody. Vědci dodali, že souvislost mezi obezitou a depresí je silnější u žen než u mužů.

V rámci své studie zkoumali vědci zdravotní záznamy 1 821 mužů a žen ve věku 46 až 73 let. Účastníci výzkumu byli náhodně vybráni z velkého centra primární péče. Vědci prověřovali vztah mezi skóre duševního zdraví a obezitou pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI) a poměru pas/výška při současném zohlednění faktorů životního stylu a existujících onemocnění.

Cukrovka a rýže: Diabetici by měli volit celozrnný druh s nízkým glykemickým indexem

Rýže je nedílnou součástí stravování v mnoha zemích. Vzhledem k tomu, že jde o potravinu s vyšším obsahem sacharidů, musí diabetici dobře zvážit, ...

Výsledky studie o spojení mezi vysokým BMI a duševním zdravím

Výzkumníci ve svých zjištěních uvedli, že BMI a poměr pas/výška, které signalizují obezitu, jsou spojeny s nárůstem deprese a nižší životní pohodou. Dodali, že vztah mezi obezitou a depresí byl výrazně vyšší u žen než u mužů.

Obezita podle nich souvisí rovněž se sociálními a fyzickými faktory. Ve studii se například uvádí, že nadváha může vyvolávat předsudky, diskriminaci a sociální stigma. Může také vést k fyzickým příznakům, jako jsou bolesti kloubů, zad a fibromyalgie. Podle vědců mohou tyto sociální a fyzické důsledky obezity vést k příznakům deprese.

Mezi obezitou a depresí existuje biologická souvislost,“ vyjádřila se ke studii doktorka Eva Panigrahi, psycholožka z The Ohio State University Wexner Medical Center. Na studii se sice nepodílela, ale s jejími závěry zcela souhlasí: „Obezita může vést k chronickým fyziologickým a neurologickým následkům, včetně cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, závažné deprese, interakce genů a prostředí, nepříznivých zkušeností, které si člověk nese z dětství, nevhodných návyků v oblasti stravování a fyzických aktivit a stresu.“

Začarovaný kruh

Doktorka Panigrahi vnímá vztah mezi obezitou a depresí jako začarovaný kruh, který zahrnuje negativní fyziologické a psychopatologické faktory.

Stejné zkušenosti má i Dr. Mir Lai, chirurg zabývající se bariatrickými výkony a lékařský ředitel v kalifornském Orange Coast Medical Center. „Je těžké říci, zda obezita způsobuje depresi, nebo deprese přispívá k obezitě,“ uvedl doktor Ali a přidal osobní zkušenost: „Mí pacienti mi říkají, že jsou kvůli své váze neustále diskriminováni. Navzdory poznatkům, které jsme o obezitě získali, ji stále obklopuje společenské stigma.“

Obézním lidem je například vyčítáno, že jsou nezodpovědní, nemají vůli a sebekázeň a že si za svá nadbytečná kila mohou sami. Sociální stigmata mohou mít za následek vážné sociální, psychické a fyzické dopady, včetně deprese.

Kakao: Snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak, pomáhá při cukrovce a je dobré i na spánek

Předpokládá se, že průkopníkem v používání kakaa byla mayská civilizace ve Střední Americe. Mayové pěstovali kakaovníky zhruba kolem roku 400 n. ...

Obezita a cukrovka

Nadváha nebo obezita není v dnešní době jen kosmetickou záležitostí. Jde o onemocnění metabolismu, které se může projevovat různými subjektivními a objektivními obtížemi, například vyšším krevním tlakem.

Větší množství tukové tkáně pak vede k poruchám metabolismu sacharidů a poruchám metabolismu tuků. Abdominální obezita může vést až k rozvoji cukrovky II. typu, porucha metabolismu tuků zase zvyšuje pravděpodobnost vzniku onemocnění srdce a cév.

Kromě toho dochází k většímu namáhání kloubů, zejména kyčlí a kolen.

Jak vypočítat BMI

Index tělesné hmotnosti (BMI neboli Body Mass Index) se dá vypočítat tak, že vydělíme váhu v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech, případně lze použít kalkulačku na internetu. Standardní BMI je v rozmezí 18,5 až 25 kg/m². Hodnota přesahují 25 znamená nadváhu, nad 30 je obezita 1. stupně, 2. stupně od 35 a 3. stupně nad 40.

Obezitu je potřeba řešit

Léčba obezity obvykle zahrnuje konzervativní a chirurgické přístupy. Konzervativní metody zahrnují změnu životního stylu, dodržování specifického stravovacího režimu, pravidelné fyzické aktivity, podpůrnou psychologickou péči a v některých případech i užívání léků.

Vypořádání se s obezitou je klíčové. Celá řada souvisejících zdravotních problémů se po úspěšném snížení hmotnosti může zlepšit, případně zcela odeznít.

Zdroje: journals.plos.org, dále dle textu

Foto: shurkin_son/Freepik

5530

Diskuze k článku