Jak se maluje přátelství? Děti vystavily obrazy v Písecké bráně.

V pátek 6. prosince 2019 proběhlo vyhodnocení 11. ročníku výtvarné soutěže „Měníme diabetes prostřednictvím umění“ pro děti a dospívající s diabetem, kterou pořádá společnost Novo Nordisk. Letošní ročník měl téma: Moji nejlepší kamarádi a kamarádky.

Jak se maluje přátelství? Děti vystavily obrazy v Písecké bráně.

Z obrázků zaslaných do soutěže porotci vybrali celkem 45 prací, jejichž autory a autorky pozvali na slavnostní vyhlášení do Písecké brány v Praze. Celou akcí provázela herečka Lucie Pernetová. Atmosféra byla již lehce vánoční. Bylo krásné vidět, jak se děti a dospívající rádi zapojují do společných aktivit, protože vědí, že na cukrovku nejsou sami a že v jednotě je síla. Pro všechny zúčastněné bylo připraveno pohoštění a výtvarné dílničky a do programu přispěl i pěvecký sbor Sedmihlásek.

Všechny výkresy byly vystavené společně s popisy jejich autorů. Zajímavý popis měla například 8letá Magdalenka Křížová v kategorii Lázně:
“Nebudete tomu věřit, ale nejlepším kamarádem a místem kde zažívám nejvíce zážitků a dobrodružství je pro mě škola. Školu miluji, paní učitelku, paní asistentku i spolužáky také. Celé prázdniny jsem se těšila, až bude škola. Teď jsem ještě v lázních, i tady máme fajn školu! Ale už se moc těším na tu svou. Namalovala jsem sebe a kamarádku, jak se těšíme do školy.”

Dalším příspěvkem byl výkres 8leté Nely Vrátné, která soutěžila v individuální kategorii. Ke svému obrázku připsala básničku:
“Já, Vendy a Naďka.
Jsme super sladká parta.
Spojila nás cukrovka,
byla to celkem rychlovka.
Kovovky či teflony?
Nechceme žádné ketony!
Jezdíme na výlety,
bereme s sebou strejdy i tety.”

Soutěžní práce byly rozděleny do dvou kategorií (tábory a individuální) a tří věkových skupin (4-7 let, 8–11 let a 12–18 let). První místa v jednotlivých kategoriích získali Emílie Čierniková, Magdalena Knížová, Jana Hančlová, Adam Horák, Ema Hřídelová, Sofie Hana Čepelíková, Julie Matoušková, Kristýna Věříšová, Tereza Durayová, Magdalena Malínská, Lucie Brodská, Jakub Chrz a Nikola Pizúrová.

Ocenění za nejlepší práce v jednotlivých kategoriích předávali: Daniela White, ředitelka společnosti Novo Nordisk, Daniela Rrahmaniová z Ministerstva zdravotnictví ČR, Miloslav Pačesný z Diaklubu Nová Paka a Zdeňka Staňková z Diacelu Písek a zároveň jako členka Republikového výboru Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí ČR. Blahopřejeme všem oceněným.

A jak se slavnostní ceremoniál líbil účastníkům samotným?

„Předávání cen v Písecké bráně za umístění ve výtvarné soutěži dětí s diabetem se nám velmi líbilo. Prostředí bylo krásné a atmosféra příjemná. Bylo to přátelské setkání dětí a rodičů, které spojuje nejen stejná diagnóza dětí, chápání a prožívání stejných starostí, ale i přátelskost, radostnost a vzájemné přijetí a povzbuzení. Téma “přátelství” nebylo pouze nakresleno na vítězných obrázcích, ale bylo cítit po celou dobu setkání nejen ve veselé zábavě mezi dětmi a mládeží, ale i mezi rodiči a pořadateli navzájem. Akce dýchala radostí a zpříjemnila všem adventní čas,“ zhodnotila paní Přibylová.

 

„Myslím, že téma soutěže “Moji nejlepší kamarádi a kamarádky” je s ohledem na tyto děti výborné. Vždyť přátelství, ať už ve škole se “zdravými”nebo na táborech a dalších akcí s diabetiky, je pro ně velmi důležité. Uvědomují si, že v tom nejsou sami, ale zároveň vidí, že mohou žít stejně jako ostatní. Jen se musí víc hlídat,“ poznamenala paní Čečková.

Maminka jedné ze soutěžících, paní Pizúrová, byla také spokojená: „Nám se v Písecké bráně jako každý rok velmi líbilo. Nikolka byla ráda, že mohla vysvětlit (emotivně) svůj boj, který nakreslila na obrázek.“

Ing. at Mgr. Edita Šimáčková

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x