
Guarana může být prospěšným doplňkem také pro diabetiky: Při užívání však buďte obezřetní
Také máte někdy pocit, že ve vaší hlavě žije tyran, který vás neustále soudí a kárá? Za každé selhání a nedokonalost vás trestá a vysává z vás energii. Vede k vnitřnímu neklidu a beznaději – a když už to vypadá, že se blýská na lepší časy, opět převezme žezlo negativity. Chtěli byste tohoto tyrana jednou provždy vystrnadit? Vstupte do nového roku s rozhodnutím, že budete žít podle sebe. Osvoboďte vaši mysl od nadvlády ega pomocí síly přítomného okamžiku!
Existuje pouze teď. Minulost nebyla a budoucnost nikdy nenastane. Jediný okamžik, který je důležitý, je ten, který právě prožíváme. Přesto mu však málokdo dává pozornost, kterou si zasluhuje. To nevyhnutelně vede k utrpení, neboť štěstí, klid a radost lze najít pouze v přítomnosti. Jak ale tu přítomnost nepropásnout?
Mnoho zvláště východních učení tvrdí, že příčina veškerého utrpení tkví ve ztotožnění se s myslí. Věříme, že naše mysl definuje naši osobnost. To, co se mi honí hlavou, určuje, jaký jsem člověk. Co kdyby to ale bylo naopak? Zkuste se na svoji mysl podívat jako na jakýsi film, který vám neustále předkládá různé výjevy a scénáře. Staví je do minulosti či budoucnosti, anebo všelijak fantazíruje. Vysílaný program vypadá třeba nějak takto:
Zahlceni povinnostmi každodenního dne si častokrát ani neuvědomujeme reakce vlastního těla. Plnění přání ostatních dáváme přednost před vlastními ...
Je zřejmé, že takovéto myšlenky jsou velmi zhoubné a dokážou značně zacloumat s naším sebevědomím a životním elánem. Mnoha lidem dokážou zcela vzít chuť vůbec se o něco pokoušet, když vše stejně vždy dopadne špatně.
Postoj oběti je škodlivý pro naši psychiku a praktikujeme-li ho běžně, začne se podepisovat i na fyzickém zdraví, často ve formě nevysvětlitelných autoimunitních poruch. Zvláště osoby trpící chronickými nemocemi, diabetes nevyjímaje, by si na tento styl uvažování měly dát velký pozor. Jejich zdravotnímu stavu by v ničem neprospěl.
Klíč k úspěchu tkví v uvědomění, že myšlenky jsou pouze konstruktem naší mysli, která si velmi často dělá, co chce. Naším hlavním úkolem je přistihnout mysl při činu a všimnout si, že nám zhoubnou myšlenku předkládá. Jak na to?
Nesuďte vaše představy, jen si je zvědomte. Je to stejné, jako byste posvítili na lupiče silnou baterkou – v okamžiku ztratí svoji výhodu i moc.
Zkuste myšlenku vnímat jako neposlušné štěně: Učíte ho stát u boudy, ale štěně stále odbíhá pryč. Nezlobíte se na něj, ale při každém útěku jej vezmete a postavíte zpět k boudě. Tímto citlivým vedením se štěně naučí správnému chování. S myslí je to úplně stejné.
Biofeedback poskytuje zpětnou vazbu o činnosti vašeho mozku, díky čemuž můžete svoje mozkové schopnosti trénovat. Kontrolovaná mysl přináší řadu ...
Snad nejznámějším propagátorem tvůrčí i zhoubné síly lidské mysli je německý filozof a duchovní učitel Eckhart Tolle. Jako mladý trpěl silnými depresemi a jeho život mu nedával smysl. Ve chvíli největšího zoufalství prožil jakousi transformační událost, kterou označuje jako „vhled“. Uvědomil si, že mysl nad námi ve skutečnosti nemá moc a že je možné, ba dokonce nutné, se od jejích mašinérií oprostit. Potom najdeme vnitřní klid a neochvějnou jistotu, že vše je přesně tak, jak má být. Tolle tvrdí, že tento pocit nelze vysvětlit, člověk ho musí sám prožít. V jeho bestselleru Moc přítomného okamžiku popisuje, jak si s námi mysl zahrává a jak se z jejích otěží vymanit.
Starý buddhistický příměr přirovnává mysl ke slonu a naši vlastní bytost (chcete-li lidskou podstatu či osobnost) k jezdci, který se snaží slona ovládat. Slon je však daleko silnější a mocnější než jezdec a dělá si, co chce. Být správným jezdcem však znamená znát svého slona, jeho pohnutky a rozmary, a zároveň jej umět citlivě a s láskou řídit. Trénink vyžaduje hodně času a trpělivosti, ale výsledkem bude harmonická celoživotní jízda.
Ať ta vaše jízda rokem 2023 je co nejklidnější a nejradostnější!
Zdroje: eckharttolle, kniha Moc přítomného okamžiku, osobní zkušenost
5168