Jak získat energii díky seberealizaci?

Jako léčitel a psycholog si víc a víc uvědomuji, jak silně techniky zvyšující hladinu energie v těle aktivují v lidech tlak k uspokojení potřeby seberealizace. A naopak, jak neuvěřitelně uspokojení potřeby seberealizace zvedá hladinu energie v těle a zlepšuje kondici organismu.

Jak získat energii díky seberealizaci?

Potřeba seberealizace podle autority – Abrahama Maslowa – trůní na vrcholu hierarchie lidských psychologických potřeb. Kdo ji nemá uspokojenou trpí – dříve nebo později! V poslední době si dokonce myslím, že nedostatečně uspokojená potřeba seberealizace je příčinou skutečně mnoha psychických i tělesných problémů a chorob a její uspokojení naopak něčím jako univerzálním lékem.

Jaké je vaše životní poslání?

Samozřejmě, uspokojit potřebu seberealizace připadá někdy člověku riskantní. Může to být v konfliktu s potřebou existenčního zabezpečení (podle téhož Maslowa nejnižší psychologickou potřebou), která se týká zajištění střechy nad hlavou a dalších základních podmínek udržení slušného živobytí. Jenže někteří lidé to se zabezpečením přehánějí a podřídí mu všechno v životě. A to je prostě neudržitelně zúžený pohled i když se to může zdát jako univerzální a bezpečný recept na štěstí. Vydělávat a vydělávat, konzumovat a konzumovat – ale nepřináší to spokojenost, neřkuli pocit štěstí. Naopak, vykročit do neznáma za seberealizací, se zdá někdy hodně dobrodružné a riskantní… Ale zatím jsem si nevšiml, že by to lidi, kteří svou specifickou cestu k seberealizaci našli, vedlo k nespokojenosti a neštěstí a už vůbec ne k nudě. Právě naopak!
Soudím tak ze své mnohaleté praxe s koučováním při identifikaci a realizaci „životního poslání“. Řada absolventů mých seminářů zvyšování energie v těle (Akumulátor, Napojení) si skutečně všimla, že nárůst energie v průběhu několika měsíců po semináři, zvyšuje, mimo jiné, i tlak k uspokojeni potřeby seberealizace.
Dovolím si navrhnout praktický postup k definici svého životního poslání, pokud si jím nejste jisti:

Udělejte si seznam všech činností – pracovních i mimopracovních, které byste rádi dělali, odvážně a rozmáchle, úplně bez cenzury.

  • bez ohledu na to, jaké máte či nemáte vzdělání a praxi
  • bez ohledu jaký máte kapitál
  • bez ohledu na to, zda vás tato činnost uživí nebo ne
  • bez ohledu na váš věk, národnost, pohlaví
  • bez ohledu na zdánlivě nepřekonatelné praktické překážky a omezení

Pozor: Není to tak jednoduché jak se zdá. Zabere to dost námahy a času.

Vyzvedněte z hlubin duše svůj poklad

Všiml jsem si, že čím blíž je člověk tomu „pravému ořechovému“, co by skutečně uspokojilo jeho potřebu seberealizace, tím se cítí ostýchavější, tím spíš řekne: „No, ale tohle je tak nereálné, že o tom ani nemá smysl uvažovat…“ apod. A přitom sem by se právě měl nejvíc zaměřit.
Podle mé zkušenosti je potřeba takový seznam dělat na pokračování, na několikrát, než se se člověk zbaví zábran a vyzvedne z hlubin duše svůj poklad. A to se pak poměrně snadno pozná.

Člověk se při kontaktu s tím, co by skutečně chtěl dělat, skutečně rozzáří a naplní energií.

A to nejen v běžném slova smyslu, ale lze to vnímat i ze specificky bio-energetického hlediska. Podle mé zkušenosti se tenhle jednoduchý návod překvapivě a obecně osvědčil.
Další věc je ovšem realizace vytyčených plánů… ta vyžaduje přiměřeně tvrdou práci vně i uvnitř sebe, učení se, strategické zacházení s pochybnostmi, vnitřními konflikty, vnitřním nepřítelem atd. Ovšem to všechno se dá zvládnout, když člověk chce.
Ze všeho nejdůležitější je to první – odhalit, co by člověk skutečně chtěl dělat nejvíc ze všeho! Pak už, po chvíli rozpaků, energie běží širokým kanálem… a tenhle pocit je doslova k nezaplacení…

PhDr. Jan Jílek

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x