-- reklama --

Zhubnutím snížíte riziko vzniku diabetu téměř o polovinu

Zhubnutím snížíte riziko vzniku diabetu téměř o polovinu
Pokud přestanete vnímat chyby jako selhání, ale začnete na ně pohlížet jako na výzvy k nalezení nových způsobů řešení, zjistíte, že když něco není absolutně dokonalé, neznamená to ještě konec světa Zdroj: Shutterstock

Podle nové studie může i nepatrný úbytek na váze snížit riziko vzniku diabetu 2. typu téměř o polovinu. V rámci britské studie prováděné po dobu osmi let, jež se zúčastnilo více než 1 000 prediabetiků, bylo zjištěno, že pouhé snížení tělesné hmotnosti o dva až tři kilogramy, snížilo riziko vzniku diabetu 2. typu o 40 až 47 %.

Tato zjištění studie s názvem Norfolk Diabetes Prevention Study (NDPS), která je považována za vůbec nejrozsáhlejší výzkum v oblasti prevence diabetu za posledních 30 let, byla publikována v lékařském časopise JAMA Internal Medicine.

Součástí tohoto prvotního výzkumu byla mírná změna životního stylu účastníků. Jednalo se o změny jako hubnutí a zvýšení pohybové aktivity.

„Z výsledků našeho prvotního testování máme velkou radost zejména proto, že dosud nebylo zcela jisté, zda program změny životního stylu uvedený do praxe opravdu zabraňuje vzniku diabetu 2. typu u prediabetiků, kteří byli předmětem našeho zkoumání. Žádné klinické testování to až dosud neprokázalo. Nyní jsme však prokázali, že změna životního stylu hraje v oblasti prevence diabetu důležitou roli a že i nepatrný úbytek na váze a zvýšení pohybové aktivity má v programech jako je tento velký vliv na riziko vzniku diabetu 2. typu. Je to opravdu skvělá zpráva pro 8 milionů pacientů s prediabetem ve Velké Británii. Výsledky našeho výzkumu ukazují, že k prevenci diabetu může docházet u těch samých prediabetiků, kteří jsou součástí národního programu pro prevenci diabetu NHS National Diabetes Prevention Programme. Tato skutečnost je pro nás velice důležitá, protože klinické metody diagnostikování diabetu a prediabetu se v posledních letech hodně změnily,“ uvádí profesor Mike Sampson, vedoucí pracovník studie NDPS a konzultant pro oblast diabetu v nemocnici Norfolk and Norwich University Hospital (NNUH).

Zdroj: diabetes.co.uk

240

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku