Zhubněte na podzim, je to ideální čas. O Vánocích si budete moci dopřát bez špatného svědomí

Zhubněte na podzim, je to ideální čas. O Vánocích si budete moci dopřát bez špatného svědomí
Pohyb je za chladnějšího počasí příjemnější než v horkém létě Zdroj: Pixabay

Patříte mezi ty, kteří mají o každých Vánocích chuť plácnout se přes ruku za to, že si vzali pár vanilkových rohlíčků, nebo se stresují, že si na Štědrý večer dali o pár lžic bramborového salátu víc? Pak určitě nečekejte s hubnutím po Novém roce. Shodit nechtěná kila už teď na podzim má spoustu výhod. A neplatí to jen pro diabetiky. Do Vánoc můžete mít o nějaké to kilo míň, budete víc v klidu – a hlavně, bude se vám hubnout dobře. Do noty vám hraje počasí, delší noci i sezónní potraviny. Pojďte na to!

Máte nadváhu a potřebujete zhubnout? Možná i vy jste jedním z řady nešťastníků, kteří přiberou i při pouhém průchodu kolem vitríny s nadýchanými dortíky v místní cukrárně. A kterým jen při pohledu na polevu při zdobení adventních perníčků pro děti poskočí ručička váhy rovnou o kilo. Jistě, je to nadsázka. Přibírání na váze však může mít spoustu důvodů, ať už jde o nevhodné stravování, nebo zdravotní problémy. Své o tom vědí například ženy v menopauze. A také diabetici, pro které je nadváha či obezita závažnou komplikací. Právě u nich je velmi důležitá úprava stravovacích a pohybových návyků. Pomůže také, když se podaří shodit nežádoucí kila.

Co se s tělem děje na podzim

S přicházejícím podzimem se mění i náš tělesný metabolismus. Naše těla jsou s přírodními cykly propojena víc, než by se mohlo zdát. Tělo se musí více snažit, aby se udrželo v teple, takže můžeme zažívat náhlé pocity hladu při změně počasí. Máme také ve zvyku zařazovat do svých jídelníčků vydatnější pokrmy. Ubývá slunečního záření, což vede k poklesu serotoninu a souvisejícím změnám nálady a energie. A kvůli tomu máme často – mnohem více než v létě – chuť sáhnout po nějakém mlsání.

Člověku v zimě hladovění nehrozí

A právě proto je pro každého, kdo trpí nežádoucími oblinami, perfektní rozhodnout se na podzim zhubnout. Nebo alespoň ještě více nepřibrat. Na rozdíl od zvířat, která se musí na zimu pořádně vykrmit, totiž nám lidem v zimě nehrozí žádné hladovění, maximálně tak předvánoční fronty na jídlo v supermarketech.

Můj příběh: Obyčejná cibule mi jako dítěti pomohla s chronickým zánětem průdušek. Babička mě léčila vykrmováním

„Máma ze mě byla nešťastná, protože jsem byla každou chvíli nemocná. Naštěstí jsem byla docela chytré dítě, takže mi zameškané hodiny ve škole ...

Podzim je ideální doba na hubnutí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že nejlepší dobou, kdy hubnout, je léto, protože je to období odlehčené stravy a spousty pohybu díky výletům a jiným aktivitám, není to tak úplně pravda. Nepravidelná strava, občasný hříšek v podobě nějakého toho alkoholu během dovolené, případně zmrzliny na výletech, časté nedodržování pitného režimu za horkých dnů, to všechno jsou faktory, které přispívají spíš k tloustnutí než hubnutí.

Naopak návrat k denní rutině, ke kterému dochází v září, je ideální ke srovnání denního cyklu. Jakmile se dítka po začátku školního roku trochu oklepou ve škole, mají maminky více času na sebe – na kondiční cvičení, přípravu zdravějších jídel a péči o své tělo. Právě kombinace více volného času, pravidelného režimu a krásného podzimního počasí je inspirací k lepšímu stravování a aktivnějšímu pobytu venku.

Co nám pomáhá na podzim shodit kila

Na podzimu je skvělé, že nemusíme s hubnutím nikam spěchat. Nejsou potřeba žádné unáhlené a nezdravé diety. Nemusíme se s hubnutím honit kvůli dovolené na Mácháči nebo v Chorvatsku. Máme dost času na to, abychom zdravým a bezpečným způsobem shodili potřebná kila, ať už toužíme zhubnout kvůli hezké postavě, nebo ze zdravotních důvodů. Podzim nám navíc podává pomocnou ruku v podobě několika faktorů, které nám to úsilí usnadní:

  • podzimní plodiny,
  • delší doba spánku,
  • chladnější počasí,
  • předvánoční slevy do fitness center,
  • pohyb venku.

Pojďme se na jednotlivé výhody podzimu podívat blíže.

Podzimní plodiny, které ocení i lidé s cukrovkou

Jak bylo zmíněno výše, nedostatek slunečního záření může vést ke změnám nálad a chuti na sladké. Musíte si tedy dávat pozor na obsah sacharidů. V případě, že vás honí chutě, zkuste zařadit do jídelníčku více kořenové zeleniny nebo hnědé rýže, aby vás jídlo více zasytilo.

Podzim nám navíc naděluje úžasné výživné potraviny, jako je červená řepa nebo dýně, která se hodí nejen na koláč, ale připravíte z ní i skvělou polévku nebo třeba dýňové smoothie. Jak červená řepa, tak dýně jsou skvělými potravinami pro diabetiky.

Právě dýně je zásobárnou vitamínů a zdraví prospěšných látek, přestože její dužina obsahuje zhruba 90 % vody. Diabetici určitě ocení vysoký podíl vlákniny, která zlepšuje funkci trávicího systému a zpomaluje vstřebávání cukrů v těle. Dýňová semínka zase obsahují vzácné polynenasycené omega-3 nebo omega-6 mastné kyseliny. Ty přispívají ke snížení cholesterolu, který je jedním z největších strašáků v současné době.

Noční sovy mají vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky než ranní ptáčata

Podle nové studie zveřejněné tento měsíc v časopise Annals of Internal Medicine mohou lidé, kteří chodí pozdě spát, ohrožovat své zdraví. K ...

Spánek je pro hubnutí nesmírně důležitý

Se zkracováním dnů a prodlužováním nocí je obvyklé, že trávíme v posteli více času. Má to své výhody. Lidé, kteří málo spí, toho přes den více snědí. Navíc se jim snižuje hladina leptinu a zvyšuje hladina ghrelinu, což má za následek zvyšování chuti k jídlu a může vést až k vlčímu hladu. Na podzim už také nehrozí letní tropické teploty v noci, kterým jsme v posledních letech vystavováni čím dál častěji a které silně zhoršují kvalitu spánku. Máme tedy všechny předpoklady pro dobrý spánek, jen je důležité dopřát si alespoň 7 hodin spánku denně. Čím víc, tím líp.

Podzimní pohyb pomáhá nejen při hubnutí, ale i proti depresi

Menší množství slunečního záření se podepisuje na naší náladě. To je další důvod, proč se na podzim začít více hýbat. Díky chladnějšímu počasí je vysloveně potěšením jít si ven zaběhat. Kromě vyplavených endorfinů nám při běhání stoprocentně zlepší náladu krásně zbarvené listí kolem cesty. A komu se nechce běhat, může zkusit rychlou chůzi nebo alespoň vycházky do lesa na houby. Dobrý pocit z toho, že jsme pro sebe něco udělali (případně našli ještě v lese krásného křemenáče), nic nepřekoná.

Slevy na fitness centra a léčebné pobyty

Logicky bychom měli slevy očekávat až před Vánocemi. Ale stejně jako nás v hypermarketech zaplavují koledy a nabídky vánočních kolekcí už někdy v říjnu, i různí prodejci nabízejí slevy už od časného podzimu. Proč toho nevyužít a nevyzkoušet za sníženou cenu cvičení pod dohledem zkušeného trenéra. Anebo třeba nějaký redukční či detoxikační prodloužený víkend v lázních. Ostatně, za chvíli bude čas psát Ježíškovi. Co kdybyste si letos napsali o poukaz na příští podzim?

Nejtěžší je rozhodnout se

Všechno je to v hlavě. A nejdůležitější – a současně nejtěžší – je právě ono rozhodnutí začít s nadměrnými kily něco dělat. Ale ta radost, když váha ukáže za týden o kilo méně a pak další a další! Při optimální rychlosti hubnutí 1 kg týdně máte šanci zhubnout do Vánoc několik kilogramů. Určitě ale postačí i 2–3 kila. Uděláte si tak „fóra“ na Vánoce a budete si moci dát nějakou tu povolenou dobrotu, aniž by vás pak sžíralo špatné svědomí a pocit, že po Novém roce musíte nutně začít hubnout. Držíme vám palce!

Zdroje: dialiga.cz, webmd.com, womenshalthmag.com

15984

Diskuze k článku