Bis Bis

Zelený čaj matcha snižuje vysoký tlak, zlepšuje spánek a má příznivý vliv na osoby s demencí

Zelený čaj matcha snižuje vysoký tlak, zlepšuje spánek a má příznivý vliv na osoby s demencí
Zelený čaj matcha pomáhá zlepšit sociální kognici a spánek, říkají japonští vědci Zdroj: Pixabay

Jeho historie sahá tisíce let do minulosti. Zelený čaj matcha je skutečným elixírem skrývajícím tajemství vitality. Tento čaj se zářivě zelenou barvou a bohatou chutí se těší oblibě nejen pro svou schopnost zlepšit energii a snížit krevní tlak, ale i pro svůj přínos k duševní svěžesti a schopnosti relaxovat. Nový japonský výzkum navíc ukazuje, že pravidelná konzumace čaje matcha může pozitivně ovlivnit sociální kognici a kvalitu spánku, což přispívá k lepší životní pohodě.

Pod názvem matcha se skrývá unikátní čaj s tisíciletou historií. Matcha je jemně mletý prášek z lístků zeleného čaje, který pochází z východní Asie. Na rozdíl od většiny čajů, které vyžadují louhování lístků v horké vodě, se prášek matcha přímo vmíchá do vody – je to jeden z mála druhů čajových lístků, které se polykají.

Historie zeleného čaje matcha

Historie zeleného čaje matcha v Číně sahá až do 8. století. K masivnějšímu rozšíření metody výroby práškového čaje ze sušených čajových lístků připravených v páře pak došlo ve 12. století. Tehdy čaj matcha objevil buddhistický mnich Myoan Eisai a přivezl jej do Japonska. Eisai si uvědomil, že pití matcha zlepšuje jeho zenové meditační seance tím, že navozuje stav klidné bdělosti. Dnes už víme, že je to díky interakci kofeinu a L-theaninu obsažených v čaji matcha. Čaj matcha si získal takovou oblibu, že se stal základem pro sofistikované umění japonského čajového obřadu.

Jak vzniká?

Matcha se vyrábí výlučně z nejkřehčích čajových lístků nasbíraných brzy zjara na zastiňovaných plantážích, což pomáhá zvýšení obsahu chlorofylu v mladých listech – tak dochází ke vzniku jasně zelené barvy čaje. Lístky usušené speciální metodou se rozemelou na velejemný čajový pudr jasně zelené barvy hned ve zpracovatelských závodech.

Noční můra diabetiků aneb Co se děje s tělem, které trápí zánět

Zánět je imunitní reakce tělesného imunitního systému při vnímaném poranění nebo infekci. Při poranění zánět způsobí, že daná oblast zčervená a ...

Využití čaje matcha

Zelený čaj matcha má vysoký obsah vitamínů a minerálů, včetně vitamínů C a E, hořčíku a draslíku. Matcha obsahuje také bioaktivní látky, jako je theanin a katechiny.

Kromě klasického využití v domácnosti se používá také k výrobě chlazených osvěžujících čajů, které jsou vhodné jak pro běžné pití, tak k ochucování jídel, k výrobě čajové zmrzliny nebo žvýkaček. Hodí se pro všechny příležitosti – od zcela obyčejných až po nejslavnostnější. Je vhodný i pro milovníky kávy. Matcha může kávu nahradit, a zlepšit tak alespoň dočasně pitný režim.

Jeho pravidelná konzumace s sebou nese spoustu přínosů:

  • výrazně po dobu několika hodin zvyšuje energii, aniž by docházelo k tzv. „kofeinové nervozitě“,
  • zlepšuje duševní bdělost,
  • snižuje krevní tlak,
  • neobsahuje téměř žádné kalorie a při pravidelném pití podporuje látkovou výměnu, čímž přispívá k hubnutí,
  • díky velkému množství antioxidantů zpomaluje proces stárnutí,
  • theanin obsažený v čaji pomáhá uvolnit mysl, uklidňuje a zbavuje stresu,
  • polyfenoly katechiny potlačují záněty v těle a brání poškození buněk.

    Japonský výzkum zaměřený na zlepšení kognitivních schopností

    V rámci nedávného výzkumu se japonští vědci věnovali hodnocení potenciálního přínosu zeleného čaje matcha na kognitivní schopnosti u starších dospělých osob.

    Je známo, že zelené čaje obecně obsahují antioxidanty, které mohou být zdraví prospěšné, a dokonce mohou předcházet některým onemocněním. Vědci, kteří provedli současnou studii, chtěli zjistit, zda může tato škála přínosů zahrnovat i pomoc v kognitivní oblasti. Zjistili, že zelený čaj matcha může přispět k lepší sociální kognici a ke kvalitnějšímu spánku, souvislost mezi čajem matcha a dalšími kognitivními funkcemi, jako je například zlepšení paměti, ale nebyla zjištěna.

    Co je sociální kognice

    Sociální kognice zahrnuje nejen vnímání osob, ale i naše úsudky o nich, včetně vnímání a interpretace různých sociálních událostí, které tyto osoby vytvářejí a jsou jejich součástí.

    Jak probíhal výzkum

    Vědci zkoumali, jak zelený čaj matcha ovlivňuje kognitivní funkce prostřednictvím pozorování 99 účastníků se zhoršenými kognitivními funkcemi (ve věku 60–85 let) po dobu 12 měsíců. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin – jedna užívala kapsle s kukuřičným škrobem jako placebo, druhá konzumovala kapsle matcha obsahující 170,8 miligramů (mg) katechinů, 48,1 mg theaninu a 66,2 mg kofeinu v jedné denní dávce.

    Na začátku, na konci a šest měsíců po ukončení intervenční studie výzkumníci prováděli hodnocení kognitivních funkcí. Testovali také neuropsychologický stav účastníků, paměť, exekutivní funkce, pozornost, sociální kognici a kvalitu spánku. Kromě toho výzkumníci provedli na začátku a na konci studie neurozobrazování, aby zkontrolovali úroveň šedé a bílé hmoty v mozku účastníků.

    Neurozobrazování je soubor technik a metod pro zobrazení struktury a funkčnosti mozku.

    Fenomén úsvitu postihuje skoro polovinu diabetiků

    Fenomén úsvitu je stav, při kterém dochází k nárůstu hladiny cukru v krvi v časných ranních hodinách, obvykle mezi druhou a osmou hodinou ranní. ...

    Lepší spánek a sociální kognice

    Ačkoli vědci očekávali, že účastníci v testovací skupině budou na konci studie vykazovat zlepšení širších kognitivních funkcí, testovací skupina ve srovnání s placebovou skupinou zlepšení nevykazovala, a to ani při zohlednění neurozobrazování.

    U testované skupiny tedy nedošlo k významnému přínosu, pokud jde o paměť nebo exekutivní funkce, nicméně bylo zaznamenáno zlepšení spánku a sociální kognice.

    Kvalitní spánek je důležitý zejména pro starší dospělé, aby si udrželi fyzické a duševní zdraví. Vědci se domnívají, že ke zlepšení kvality spánku přispěl theanin obsažený v zeleném čaji matcha.

    Zlepšení skóre sociální kognice u testované skupiny považují vědci za slibné. Účastníci v této skupině vykazovali zlepšení v rozpoznávání výrazů tváře a chápání významu slov.

    Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

    4039

    Diskuze k článku