Zdravý život podle ájurvédy

Ájurvéda je stará, ale stále platná, indická nauka, která učí jak najít a žít dlouhý, šťastný a naplněný lidský život. Třemi základními pilíři zdravého života jsou podle ájurvédy strava, spánek a čistý způsob života.

Zdravý život podle ájurvédy

Dobrý spánek

Základem regenerace a načerpání nových sil po předcházející celodenní aktivitě je dobrý spánek. Zde platí zlaté pravidlo: hodina před půlnocí je víc než dvě hodiny po půlnoci. Před spaním je dobré se zklidnit, nejlépe příjemnou četbou a na spaní se naladit. Usínat bychom měli nejlépe do desáté hodiny. Vstávat ovšem s východem slunce.

Čistý způsob života

Stále velmi aktuální téma. Podle ájurvédy jde o to, ctít etický a mravní kodex.  Zejména svými činy. Rovněž i tam, kde nejsou svědci – v našich myšlenkách. Výsledný čin má vždy původ v našem myšlení.

Zdravá strava

Strava má podle ájurvédy prospívat životu, má dávat sílu a zdraví a má být lahodná, jemná a vydatná. Trávení se popisuje jednak jako všeobecně známé zevní trávení – ústa, žaludek, střeva. Následně se ale zabývá trávením vnitřním. Toto navazuje na trávení zevní a postupně probíhá  jednotlivých tkáních.

Ájurvéda respektuje anatomické dělení těla, ale současně popisuje funkci těla z pohledu sedmi tkání – tkáňový mok, krev, maso, tuk, kosti, kostní morek, reprodukční tkáň. Proto ájurvéda klade důraz na kvalitu stravy. Plnohodnotná, vyvážená strava vyživí všech sedm tkání. Výsledkem je dobré zdraví.

Neúplná, nevhodná, či až škodlivá strava (kam spadá většina dnešních jídel) vyživí jen první tkáně v pořadí a další zůstávají nedovyživeny. Výsledkem je chabé zdraví, oslabená imunita, časté nemoci či porucha reprodukce. Potravinové doplňky neúplnost stravy nevyřeší.

Je nezbytně nutné naučit se zaměřit pozornost na to:

– co jíme?
– proč toto jídlo jíme?
– je toto jídlo pro mě vhodné?
– co toto jídlo přinese mému tělu?
– jaká je kvalita tohoto jídla?
– jaký je původ tohoto jídla?

Příkladem plnohodnotné a vyvážené stravy je podle ájurvédy strava vegetariánská.

MUDr. Vít Čajka

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x