Zdraví na splátky – fenomén dneška

Zdraví na splátky – fenomén dneška

Odstranit dioptrickou vadu, zbavit se navždy brýlí, ale také si nechat udělat zubní implantát nebo i facelift obličeje. To jsou nejčastější lékařské zákroky, které si klienti pořizují na splátky. A stále jich přibývá. Pro své klienty je nabízejí přímo mnohé kliniky. 

Zdravotnická zařízení či kliniky estetické chirurgie nabízejí různé způsoby financování i splácení. Buď úvěr jen zprostředkovávají, nebo ho samy poskytují. Případně umožňují obě varianty. Nejoblíbenější a většinou i nejvýhodnější  je půjčka přímo od klinik. Podmínky se různí, a proto je třeba si důkladně vybírat ty, kde nezaplatíte nic navíc.

Polovinu hned, zbytek doplatíte později

Mnohdy je úvěr nastaven tak, že klient musí zaplatit část ceny najednou, zbytek – obvykle polovinu částky – pak splácí po dobu jednoho roku někdy i déle, a to bez navýšení. Například oční klinika
Neovize nabízí na splátky jak laserovou operaci očí, tak nitrooční operaci dioptrických vad či prémiové řešení šedého zákalu. Díky laserové operaci očí se klienti mohou zbavit brýlí, které musí nosit, protože špatně vidí na dálku, na blízko nebo mají astigmatismus. A tak jim kromě výrazně lepšího komfortu při vidění také odpadnou starosti, a hlavně náklady na brýle.

Ceny za operace jdou do desítek tisíc korun

Laserová operace přitom vyjde na 19 tisíc korun za operaci jednoho oka, téměř vždy je možné operovat obě najednou a celková cena za obě oči je tedy 38 tisíc korun. Předem musíte zaplatit 10
tisíc korun, a pak splácíte po dobu jednoho roku 2334 korun za operaci obou očí.

Laserové operace nedokáží ale vyřešit problémy spojené s vetchozrakostí. Při nich je potřeba takzvaná nitrooční operace dioptrických vad, při kterých se zjednodušeně řečeno nepoužívá laser, ale
vyměňují se čočky. Jejich cena se může vyšplhat až na 30 tisíc korun, čili 60 tisíc za obě oči, a to je částka, kterou nemá už každý hned k dispozici.

K výměně čočky může dojít také při operaci šedého zákalu, Klient se tak kromě potíží se zákalem zbaví i problémů s viděním. Zatímco první část operace hradí zdravotní pojišťovna – druhou
prémiovou hradí pacient sám.

Šedý zákal prémiově

Prémiová operace šedého zákalu s implantací multifokální nitrooční čočky vyjde například na další oční klinice Neovize za jedno oko na 9 500 Kč. Za obě oči je to 19 tisíc. Klient si přitom může tuto částku bez navýšení rozložit na splátky do jednoho roku. Na začátku musí vždy složit akontaci, ta je v tomto případě 10 tisíc korun, měsíčně pak splácí (v případě operace obou očí) 750 korun.

“Operace šedého zákalu implantací trifokální nitrooční čočky je nejčastějším zákrokem, který naši klienti volí na splátky. Je pro ně totiž výhodné, že spolu s odstraněním zákalu se mohou zbavit i brýlí. Pokud zvolí bifokální čočku, zlepšuje vidění na blízko a do dálky. V případě. trifokální čočky se zlepšuje vidění v celém spektru – od vidění na blízko, přes střední vzdálenost, až po vidění na dálku,” říká primářka doc. MUDr. Šárka Skorkovská z Neovize Brno s tím, že v případě trifokální čočky se cena pohybuje mezi 20-30 tisíci za jedno oko.

Zásadní životní změna za pár minut

Na splátky si také můžete pořídit operaci, která vás zbaví dioptrických brýlí na čtení. Vetchozrakost se na rozdíl od špatného vidění na blízko či na dálku nedá řešit laserem. Lékaři problémy označují odborným termínem presbyopie. Po překročení 45. roku života začne lidské oko ztrácet schopnost zaostřovat do blízka. Nejčastěji se projeví tím, že malá písmena v textu jsou rozmazaná, ale lze je přečíst, pokud text od očí oddálíte. Postupem času se však brýle na čtení stanou nutností.

Lékaři dnes již dokáží vyměnit původní čočku za umělou trifokální nitrooční čočkou, která je natrvalo implantována do oka. Při zákroku lze odstranit jakýkoliv počet dioptrií a zbavit se tak závislosti na brýlích. Ceny začínají na zhruba 30 tisících korun za jedno oko. Pokud ji vynásobíme dvěma, jde již o poměrně vysokou částku, proto si ji část pacientů pořizuje na splátky.

Jak vysvětluje lékařka Jana Mikšovská z Neovize Praha, investice do zákroku se vyplatí, a to jak v případě laserových operací, tak v případě operací, při kterých se vyměňují čočky. “Operace očí
laserem trvá jen pár minut. Výsledek ale zaručeně změní váš život. I bez brýlí bude pacient vidět dokonale a díky operaci ušetříte spoustu peněz za nákup dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček.” vysvětluje MUDr. Mikšovská. Potvrzují to výsledky průzkumů kliniky, podle které 94 procentům pacientů operace pozitivně změnila život, 85 procent z nich pociťuje zlepšení v osobním životě a 84 procent pociťuje vyšší sebevědomí.

Na splátky je i krása

Právě sebevědomí je jedním z hlavních důvodů, proč si na splátky lidé pořizují také plastické operace. Zatímco totiž na klinikách krásy laserové zákroky vyjdou jen na několik tisíc, větší, jako je třeba facelift, který řeší problém známek přirozeného stárnutí vyznačující se poklesem kůže a jemných obličejových svalů, vyjde téměř na 60 tisíc korun. Operace nosu přijde na 50 tisíc korun podobně jako plastika břicha či modelace prsou. „ Zdravotní pojišťovny hradí pouze některé zákroky, které jsou přesně určeny a musí být schvalovány revizním lékařem příslušné pojišťovny. Po schválení tyto zákroky pojišťovna hradí plně, nikdy na ně nepřispívá. Operace pak musí být provedeny ve smluvním zařízení pojišťovny. Některá pracoviště zákroky na splátky provádějí, ale financování je zajištěno společností, která provozuje půjčky a splátky jako např. při koupi zboží apod.“, říká plastický chirurg MUDr. Dušan Záruba z Ústavu estetické medicíny v Praze. Na splátky si ženy nejčastěji pořizují právě nová ňadra. Typickým klientem je pak žena na mateřské, které po porodu není spokojená se svou postavou. Podmínky úvěru by přitom měly být jedním z faktorů pro rozhodování, mnohé kliniky je nabízí samy a bez navýšení, není to ale pravidlo. Dejte si pozor hlavně na výši úroků.

Co se skrývá za dokonalým úsměvem?

Dokonalost, ale zejména i zdraví je důvodem, proč si i v dalším lékařském oboru klienti berou půjčky. Řeč je o stomatologii, která je jedním z nejnákladnějších oborů. Půjčky zde také nejsou vždy bez navýšení. Jedna z velkých klinik je například nabízí již od částky 15 tisíc a to až do částky 150 tisíc korun. Například při úvěru ve výši 40 tisíc a splácení po dobu 36 měsíců zaplatíte s navýšením úroků celkem více jak 47 tisíc korun.

Jiné poskytují půjčky ve spolupráci s úvěrovými společnostmi jako je Homecredit. Zde se úrokům nevyhnete, stejně jako v případě dalších služeb, které můžete najít na internetu. Jsou sice zaměřené na zdraví, ale nabízejí klasické úvěry, kde se celková částka po zaplacení úvěru a úroků již poměrně dost navyšuje. Proto je vždy důležité si zjistit všechny podmínky a volit ta pracoviště, kde vám nabídnou splátky bez navýšení.

496

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku