Zdravé zuby proti závažným nemocem

Silné zuby a dásně mají mnohem širší význam než jen oslnivý úsměv. Zanedbaná ústní hygiena může vést k celé řadě zdravotních problémů.

Zdravé zuby proti závažným nemocem

Bohužel i v současné době, kdy je povědomí o ústní hygieně rozšířené, si celá čtvrtina populace nečistí zuby dvakrát denně a 27% lidí zanedbává preventivní prohlídky a navštíví zubaře pouze, když má nějaký problém. To má nejen vliv na zdraví dásní, ale je zde přímá souvislost mezi špatným zdravím ústní dutiny a nemocemi, jako je diabetes, srdeční choroby, mrtvice či zápal plic.

Sliny chrání zuby jen 24 hodin

Zubní kaz vzniká ve chvíli, kdy se začne rozpadat sklovina na povrchu zubů, která funguje jako bariéra, a bakterie napadnou zub samotný. Klíčem ke zdravému chrupu je strava. Pokaždé když jíme nebo pijeme něco sladkého, vytvoří se v ústech kyseliny, které napadají zuby. Sliny tyto kyseliny neutralizují, ale pouze 24 hodin, poté už kyseliny začínají působit přímo na zuby, a tím započne tvorba zubních kazů. Proto dentisté důrazně doporučují pravidelné čištění chrupu, avšak důležitá je nejen pravidelnost, ale i správná volba pomůcek dentální hygieny – zubní pasty, kartáčku a nástrojů k čištění mezizubních prostor. Na mnoho míst se totiž kartáčkem nedostaneme, a tím vzniká prostor k bujení bakterií.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x