
Rozpustná versus nerozpustná vláknina: Co byste o ní měli vědět, i když nejste diabetik?
Zdravé sebevědomí by se dalo definovat jako pozitivní náhled na vlastní osobu a plné uvědomění své hodnoty. Toto vnitřní nastavení je velice důležité pro úspěšné zvládání jakékoliv životní situace. Podpořit může i léčebný proces cukrovky.
Každý člověk pociťuje ve svém životě střídavě pozitivní a negativní emoce. Ty negativní o to více, když do jeho života vstoupí vážné onemocnění. Tím je i diabetes, který se zpravidla stává „nezvaným hostem“ a nechtěným celoživotním „společníkem“. Diabetik tak může mít pocit, že se ocitnul na pokraji společnosti a vlastně za nic nestojí. Jak z toho ven?
Nejzranitelnějšími lidmi, co se týká rozvoje nízké sebedůvěry, bývají ti, kteří jsou s cukrovkou konfrontováni úplně v počátku. Sdělení diagnózy tak závažné mění chtě nechtě životní hodnoty. A též přichází proces smiřování se s fakty, který je častokrát dost bolestivý. Nezřídka kdy jej provází odmítání, zlost, popírání nemoci nebo rezignace. V člověku se najednou smísí hned několik pocitů, s kterými jen těžko bojuje. Proto je v tomto období velmi důležitá podpora okolí.
Mít rád sám sebe, je základem budování sebevědomí. | zdroj: Shutterstock
Informace o změně zdravotního stavu vždy zamává se sebevědomím. Najednou si může diabetik připadat jako bezcenný, špatný, neschopný, tak nějak jiný a nezřídka kdy si začne myslet, že do této „normální“ společnosti nepatří. Takové emoce jsou zcela běžné a není na nich nic divného. Nutné je, aby si je člověk s cukrovkou připustil a nepotlačoval. Jedině tudy vede cesta k opětovnému posílení vlastní hodnoty. A podstatné také je nenechat se pohltit obavami, jež zcela logicky nastoupí. Pokládat si můžete například otázku typu: „Co, když to nezvládnu?“
Jakmile na sobě začnete pociťovat změny psychického stavu v negativním slova smyslu, zcela určitě jim věnujte pozornost a co nejdříve je řešte. Pomůže vám to nejen k lepší kompenzaci diabetu, ale především k šťastnějšímu životu. Na co se zaměřit?
Již kdysi dávno řekl francouzský filozof René Descartes toto: „Pochybování je počátkem moudrosti.“ V tomto citátu můžete nalézt jednu jednoduchou myšlenku, kterou lze vztáhnout na život s cukrovkou a sebevědomí: Není ostudné, že se na začátku obáváte a pochybujete o sobě či o své budoucnosti. Pokud ale úspěšně projdete tímto vnitřním „soubojem“ a svou nemoc přijmete, vyjdete z toho jako daleko silnější a moudřejší člověk. A pak už vás jen tak něco nezlomí.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Diabetes.org.uk
604