Zdravá a krásná pokožka i při diabetu? Nic není nemožné. Vsaďte na vhodnou kosmetiku a jídelníček!

Zdravá a krásná pokožka i při diabetu? Nic není nemožné. Vsaďte na vhodnou kosmetiku a jídelníček!
Kvalitní probiotika mohou pomoci snížit projevy svědění a kožních zánětů při diabetu Zdroj: Shutterstock

Diabetici a diabetičky se mohou mnohem častěji potýkat s kožními potížemi. Od svědící, pálící, začervenalé a suché pokožky však může pomoci kvalitní čistá kosmetika, podpořená vhodně zvolenou stravou. Na co byste se tedy měli zaměřit?

Zavodnit organismus pomocí potravin je jeden z nejlehčích úkolů, který můžete zařadit do denní rutiny. Obzvlášť v létě, kdy si můžete užívat vysoce hydratačního ovoce i zeleniny v jejich nejchutnější formě.

Pokožka diabetiků a její potíže

třetina diabetiků se potýká s kožními potížemi, nejčastěji s kandidózami a impetigem (kožní infekce projevující se hnědými krustami). Velmi častými komplikacemi diabetiků jsou také kožní vředy na nohou a necrobiosis lipoidica (onemocnění kůže, které je spojováno s glukózovou intolerancí). U lidí léčících se s cukrovkou je také poměrně běžné to, že bojují s lupénkou, a to častěji, než je tomu u běžné populace.

Některé lehčí kožní potíže, jako je například suchá nebo citlivá pleť, můžete vyřešit laickým přístupem. Ošetření těch vážnějších je potřeba konzultovat s odborníkem!

Kožní potíže diabetiků se dají zlepšit pomocí čisté přírodní kosmetiky a úpravou jídelníčku, zaměřenou na podporu zdraví střevního mikrobiomu. Pokud jste spíše zastánci alternativních přístupů, může vám velmi dobře posloužit návštěva výživového poradce, naturopata nebo lékaře, který se specializuje na celostní medicínu. Doporučí vám léčbu sestavenou přímo na míru.

Nepodceňujte jíl! Může pomoci v péči o rány diabetiků. Jak vybrat ten správný?

Léčba pomocí jílů je dobře známá z lázeňských komplexů. V orientální kultuře jsou nedílnou součástí každodenní kosmetické rutiny. Jen je potřeba ...

Jakou kosmetiku si vybrat při diabetu?

Velmi dobrou volbou pro diabetiky a diabetičky je kosmetika, která je postavená na čistě rostlinném základě (rostlinné oleje a másla, které nejsou komedogenní, tedy neucpávají póry) a neobsahuje syntetické parfemace a konzervanty. Vhodné jsou zejména olejové maceráty z bylin, které zklidňují pokožku. Například ty z měsíčku, růže, heřmánku nebo levandule lékařské pleť vyživí a zároveň sníží projevy kožního zánětu.

Kosmetika, kterou používáte, by neměla pleť zbytečně zatěžovat, ale naopak jí poskytnout potřebnou výživu a regeneraci.

Pro ošetření diabetické pokožky lze použít i oblíbené květové vody. Ty se velmi dobře hodí také na ošetření kožních potíží diabetických nohou. Jejich velkou výhodou je snadná aplikace pomocí rozprašovače. Snížíte tak možnost rozšíření infekce dotykem. Pro snížení pálení a červenání příliš suché pokožky můžete zvolit jemné pleťové oleje s obsahem esenciálních olejů, jako je geránium, růže nebo heřmánek lékařský.

Regulátor glykémie i afrodiziakum! Pískavice řecké seno váš život skutečně „okoření“

Zařadíte-li do jídelníčku pískavici řecké seno, vychutnáte si celou paletu jídel, které uspokojí vaše chuťové pohárky. Na své si přijdete hlavně ...

Co jíst pro lepší pleťovou hydrataci?

Diabetici mají velmi často potíže s příliš suchou pokožkou. Díky vhodně zvoleným potravinám můžete podpořit její vyváženou hydrataci také vnitřně. Zkuste jíst potraviny, které udrží vláhu ve vaší pokožce na dobré úrovni. Na co v jídelníčku zacílit?

  • Okurky jsou tvořeny převážně z vody (obsahují jí až 96 %). Ať už si pochutnáte na hadovkách nebo malých druzích, zvýšíte hydrataci organismu a zlepšíte celkový stav pokožky.
  • Pro diabetickou pokožku jsou velmi dobrá také rajčata. Obsahují významný antioxidant lykopen, který působí proti projevům oxidačního stresu a snižuje projevy brzkého stárnutí pleti. Navíc je zmiňován jako dobrý prostředek pro prevenci vzniku hyperglykémie.
  • Probiotické mléčné výrobky pomohou udržet pleť hydratovanou a zároveň zlepší její hojení. Dejte si kefírové mléko nebo řecký jogurt, pomohou zahnat hlad a navíc podpoří zdravou střevní mikroflóru.
  • Dejte si mrkev, je bohatá na vitamín A, který pomáhá snížit vysoušení pokožky a zlepšuje její pružnost. Navíc má výborné protizánětlivé vlastnosti.
  • Osvěžte se zeleným čajem, který je plný antioxidačních látek. Kromě toho, že jím zavodníte organismus a dodáte mu potřebnou energii, dostanete do těla také mnoho účinných protizánětlivých složek. Ty pomohou snížit projevy kožní infekce a s ní spojeného svědění. Zelený čaj také pomáhá srovnat pleťovou pigmentaci.

Zdroj: Diabetesjournals, Healthline, Ncbi.nlm.nih

6400