Závislost na jídle může být noční můrou také u diabetu. Má vůbec řešení?

Závislost na jídle může být noční můrou také u diabetu. Má vůbec řešení?
Při „absťáku“ po rafinovaném cukru si vychutnejte třeba kešu ořechy, které efektivně pomohou zahnat chuť na sladké. Zdroj: Shutterstock

Když se řekne porucha příjmu potravy, mnoho lidí napadne především bulimie nebo anorexie. Ovšem přílišná chuť k jídlu, kolísání hmotnosti a závislé chování může být s tímto pojmem také spojováno. Značný problém pak nastává v případě diabetiků. Závislost na jídle si mohou lidé léčící se s cukrovkou vybudovat například při nedostatečné podpoře nejbližšího okolí. Jak z toho ven?

Závislost na jídle se může přímo vztahovat ke konkrétním stravovacím návykům, které si přinesete z rodiny, a je poměrně těžké změnit je ze dne na den. Důvod je jednoduchý. Častokrát se totiž nadále pohybujete mezi lidmi, jimž forma každodenního příjmu potravy založená na rafinovaných cukrech a bílé mouce přijde naprosto v pořádku.

Závislost na sladkém jídle je dokázaná studiemi

Existují studie, které podporují názor, že zejména sladké jídlo je návykové. Stimuluje totiž libé pocity, což je spojené zejména se zvýšenou produkcí hormonu serotoninu a dopaminu v těle. Zvýšená spotřeba rafinovaného cukru tak může v návaznosti na konzumaci přeslazených pokrmů nebo nápojů vyvolat silný návyk, který se může rovnat drogové závislosti. Jedna ze studií provedená na myších dokonce tvrdí, že oblíbené kulaté kakaové sušenky s mléčnou náplní mohou vyvolat větší závislé chování než kokain nebo morfin.

Některé další studie mluví o závislosti na bílé mouce a rafinovaných karbohydrátech. Proto, pokud ze stravy vyřadíte potraviny s lepkem, rafinovaný cukr a prefabrikované výrobky, mohou se u vás projevit regulérní abstinenční příznaky, stejně jako když přestáváte kouřit, pít alkohol, nebo se snažíte zbavit drogové závislosti. Závislost na konkrétních typech jídla vede ke zvýšené obezitě a následně pak může přejít k rozvoji diabetu II. typu. Jako nemoc však nebyla dodnes uvedena v materiálech Světové zdravotnické organizace, proto nemá její léčba oficiální charakter.

Středomořskou stravou k prevenci či lepší kompenzaci cukrovky

Jednoduché kombinace, které však doplní do těla všechny potřebné složky potravy, včetně vitamínů i minerálních látek – to je strava, kterou ...

Jak se projevuje závislost na jídle?

Závislost na jídle ovlivňuje nejen život konkrétního člověka, ale také jeho nejbližší okolí či zaměstnání a má negativní vliv na psychické i fyzické zdraví. Ať už se jedná o záchvatovité přejídání, schovávání jídla „na potom“, tajení konzumace určitých pokrmů, nebo jiné stravování v soukromí a na veřejnosti. Lidé se nejčastěji stávají závislými na potravinách s vysokým obsahem nasycených tuků a cukru, jako jsou hamburgery, zmrzlina a chipsy. Spouštěčem může být více faktorů, na které má vliv rodina nebo pracovní prostředí (traumata, pocit vlastní nedostatečnosti a nepochopení, nepříznivé pracovní prostředí, bossing). Někteří lidé se zkrátka stávají v důsledku duševní dysbalance nebo traumatických zážitků závislými na „dobrých“ pocitech, které získávají konzumací určitých potravin. To se leckdy nevyhýbá ani diabetikům.

Chcete se oprostit od závislosti na cukrovinkách? Pak zkuste objevovat přirozenou sladkost ovoce či potravin bez přidaného cukru. 

Poruchy příjmu potravy u diabetiků a jejich specifika

Co se týče typů poruch příjmu potravy u diabetu, ženy léčící se s prvním typem trpí nejčastěji projevy bulimie. Specifikem je pak zejména u diabetiček tzv. diabulimie (záměrné vynechávání dávek inzulínu za účelem zhubnutí). Při diabetu druhého typu se objevuje hlavně záchvatovité přejídání. A co není zcela ojedinělé? Že svou nemoc a emoční nepohodlí s ní spojené někteří diabetici používají ke kamuflování poruchy příjmu potravy, nebo k ospravedlnění svého nezdravého počínání.

Závislé chování spojené se zdravou životosprávou

Závislost na jídle se nemusí projevovat pouze konzumací nezdravých potravin, ale může vzniknout také na opačné straně. To znamená, že jedinec, který dbá na svou životosprávu, má nutkavé tendence jíst po delší dobu více kusů jedné potraviny za den, než je obvyklé, a přehnaně kontroluje obsah svojí chladničky. Tím pádem může značně znepříjemnit život svému okolí a zhoršovat napětí v domácnosti.

Závislost na konkrétních druzích potravin vede k neustálé potřebě jíst, i když dotyčný nemá hlad, a tak se ocitá v začarovaném kruhu, z kterého není lehká cesta ven.

Pupalkový olej je skvělým doplňkem stravy zejména pro diabetičky. Pomáhá snížit projevy neuropatie

Pupalkový olej je jednou ze skvělých kosmetických ingrediencí. Jako součást potravinových doplňků představuje silného pomocníka pro zlepšení ...

Jak závislost na jídle řešit?

Lidé se závislostí na jídle by měli určitě vyhledat odbornou terapeutickou pomoc. Pokud se jedná o úpravu jídelníčku bez obsahu rafinovaných cukrů a lepku, lze kontaktovat výživové odborníky. Ti naučí, jak zacházet s potravinami tak, aby byly prospěšné. Dnes existuje i mnoho blogů a low carb kuchařek, které mohou taktéž navést na zdravější a prospěšnější skladbu jídelníčku. A jaké další faktory napomohou k úspěšnému řešení závislosti na jídle?

  • Podpora rodiny a nejbližšího okolí: je stejně důležitá jako u jiných druhů závislostí.

  • Naprostá abstinence od spouštěčů závislého chování: to znamená striktní nastavení hranic během návštěv nebo slavnostních příležitostí (narozeniny, svatby, výročí, plesy apod.), při kterých můžete sklouznout k návykovému chování týkajícího se zvýšené konzumace potravin.

Neméně důležitá je pak i dobrá psychohygiena. Začleňte tedy do svého denního programu například procházky, meditace, nebo různá dechová cvičení – to vše posílí dozajista vaši vůli. Vhodné je najít si i koníček, který vás bude bavit a odpoutá vás od „závislých myšlenek“. Můžete začít běhat, učit se cizí jazyk, nebo si zajít třeba na floristický kurz. Možností se naskýtá nespočet.

Zdroje: medicalnewstoday.com, prevention.com, ncbi.nlm.nih.gov, eatingdisorderhope.com

859

Diskuze k článku