Co potřebuje vaše kůže v létě?

Co potřebuje vaše kůže v létě?

Při cukrovce se bez pečlivé každodenní péče o kůži pacient neobejde. Se začátkem léta je proto vhodné si připomenout několik zásad, které je v tomto ročním období vhodné dodržovat.

1. Nohy musí dýchat

Nejčastější kožní infekcí, která diabetiky postihuje, je plíseň na ploskách či v meziprstí. V teplém počasí se nohy více potí a tím poskytují vhodné podmínky pro rychlý rozvoj plísňové infekce. Důležitým krokem je proto vhodný výběr obuvi, která by měla být prodyšná, pokud možno z přírodních materiálů, ortopedicky nezávadná a pro pacienta pohodlná.

2. Nepodceňujte ponožky

Používání lehkých bavlněných ponožek správné velikosti snižuje riziko vzniku drobných poranění na noze a tím předchází možné následné infekci. Ponožky je třeba prát nejméně na 60 °C a obuv je vhodné alespoň jednou týdně dezinfikovat speciálními antimykotickými přípravky.

3. Pozor na agresivní mýdla

Nohy je nutné denně mýt ve vlažné vodě, následně pečlivě osušit včetně meziprstí a plosky promazat změkčujícím krémem. Při mytí je důležité nepoužívat agresivní mýdla, která pokožku připravují o její přirozené tuky a tím ji vysušují. Nevhodné je rovněž časté mytí a horké koupele, ty je třeba nahradit sprchováním v teplé či vlažné vodě. Následné promazání kůže celého těla zvláčňujícími krémy by se mělo stát samozřejmostí. Přípravky by měly být neparfémované a bez obsahu alkoholu jako prevence možného podráždění pokožky.

4. Chraňte kůži před vysušením

Změny ve složení kožního mazu vedou k narušení bariérové funkce kůže a tím dochází k snadnějšímu odpařování vody a pokožka vysychá. První změny bývají patrné zejména na bércích, kde je méně mazových žláz a rovněž jsou více vystaveny vlivům vnějšího prostředí včetně slunečního záření, které přispívá k vysušení pokožky. Proto je nutné používat opalovací prostředek, který by měl obsahovat kromě ochranného faktoru (SPF) také hydratační látky pro obnovení hydratace pokožky.

5. Na plovárny jedině v pantoflích

Při návštěvě plováren a bazénů jsou snadno omyvatelné a rychle schnoucí pantofle nezbytností.

6. Dejte přednost přírodním materiálům

Nošení oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna či hedvábí, je vhodnější než vlna, která, byť je přírodním materiálem, může dráždit.

7. Pijte na zdraví kůže

V neposlední řadě je nutné si uvědomit, že hydratace kůže závisí na množství vody v těle,a proto dostatečný příjem tekutin je nezbytný pro udržení zdravé pokožky.

MUDr. Gabriela Janoušková

304

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku