Webinář MUDr. Krejčí: Role stravy a selfmonitorace u diabetiků 2. typu
Zákeřní společníci diabetu, kteří mohou vážně zkomplikovat život
Zdroj: Shutterstock
Diabetes může způsobit mnoho dalších komplikací, které pacientům negativně ovlivní život. Mezi nepříjemné následky cukrovky často patří poškození cév, selhání ledvin, onemocnění očí, vedoucí až ke slepotě, a poškození nervového systému. Rozvoj přidružených komplikací ale není nevyhnutelným důsledkem diabetu, při osvojení určitých režimových opatření se vůbec nemusí vyvinout. Nezbytné je dodržovat zdravý životní styl a správnou léčbu.
Cukrovka často není jedinou nemocí, kterou diabetici mají. V jejím důsledku se u pacientů může vyvinout řada dalších onemocnění. Hlavní příčinou jejich vzniku a následného rozvoje je především špatná kompenzace diabetu, tedy trvale zvýšená hodnota cukru v krvi. Mnohdy lze ale výše zmíněným komplikacím předejít. Klíčovou roli zde hraje pravidelná samostatná kontrola hodnot glykémie, dodržení postupů léčby doporučených lékařem a dostatečný pohyb.
Riziko nejen infarktu
Diabetes často provází vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol v krvi, nadměrný krevní cukr a nadváha – tyto negativní faktory vedou k postižení tepen a zvyšují riziko výskytu řady nemocí cévní soustavy. U lidí s cukrovkou dochází velmi často k ateroskleróze neboli kornatění tepen, tedy k zužování a uzavírání cév. To má za následek vznik ischemických nemocí, tedy nemocí z nedokrvení, které často postihují srdce.
Pacient v takových situacích mnohdy pociťuje bolest v hrudi, ale ne vždy se symptomy projeví. Pokud se cévy uzavřou úplně, dojde k infarktu myokardu, který bezprostředně pacienta ohrozí na životě. Riziko srdečního infarktu je tak u diabetiků dvakrát až čtyřikrát vyšší než u zdravých jedinců, a téměř třetinu nemocných s akutním infarktem myokardu způsobeným ischemickou nemocí tvoří právě diabetici. Důležitá je včasná a komplexní léčba samotné cukrovky a přidružených rizikových faktorů.
Když selhávají ledviny
Nedostatečné fungování ledvin je další možnou komplikací diabetu. Hlavní příčinou vzniku chronického selhání ledvin u cukrovkářů je diabetická nefropatie. Vyskytuje se po 10 letech trvání nemoci zhruba u 1/3 diabetiků 1. typu a u 35–40 % diabetiků 2. typu. Jedná se o stav, kdy dochází ke snížení průchodnosti cév a schopnosti ledvin čistit krev. Postižené ledviny do krve postupně propouštějí stále větší dávku bílkovin. To má v konečném důsledku za vinu úplné selhání ledvin.
Nemocné ledviny navíc často nebolí, takže pacient o nefropatii nemusí vůbec vědět až do chvíle, kdy už je pozdě. V takových případech je odkázán na umělou ledvinu nebo transplantaci. Důležitým terapeutickým pilířem v prevenci nemoci je pravidelné udržování potřebné hladiny cukru v krvi a krevního tlaku.
Velikonoční pohoštění pro diabetiky: Vyzkoušejte recept na mazanec ze špaldové celozrnné mouky
Velikonoce jsou bezpochyby nejdůležitějším křesťanským svátkem, který je doprovázen řadou tradic, ať už jde o samotnou pomlázku, chození po ...
Diabetes jako hlavní příčina slepoty u lidí po 20. roce
Bohužel i přes pokroky v prevenci a léčbě zůstává cukrovka i ve vyspělých zemích hlavní příčinou slepoty u lidí po 20. roce života. Zrak u diabetiků se zhoršuje postupně, nenápadně a bezbolestně. A právě proto by pacienti měli zavítat na kontrolu zraku alespoň jednou ročně. Mezi oční problémy související s cukrovkou se řadí retinopatie a šedý i zelený zákal. Diabetici mají až o 36 % zvýšené šance na výskyt zeleného zákalu a až o 60 % vyšší riziko vzniku zákalu šedého oproti zdravé populaci.
Velké procento lidí s diabetem je ohroženo i vznikem retinopatie. Toto onemocnění sítnice je jednou z nejčastějších chronických komplikací, postihuje až 45 % diabetiků 1. a 2. typu. Projevuje se rozmazaným viděním, zvýšenou citlivostí na světlo, výpadky zorného pole a problémy s rovnováhou nebo čtením. Pokročilá a neléčená diabetická retinopatie vede k poškození vidění až k úplné ztrátě zraku.
Jarní úklid platí i pro tělo. U diabetiků má ale detoxikace svá pravidla
Účelem detoxikace je odstranit z těla toxiny, včetně škodlivých látek z životního prostředí nebo vlastních odpadních produktů, jako je čpavek a ...
Zákeřná neuropatie
Diabetes v důsledku zvýšené hladiny cukru v krvi v dlouhodobém horizontu napadá i nervový systém. Přítomnost nemoci známé jako diabetická neuropatie se projevuje mravenčením, ztrátou citlivosti, brněním a bolestí končetin. Neuropatie ale může v pacientovi klíčit i bez příznaků. Nejčastěji jsou postiženy nervy končetin, ale také nervy zásobující srdce, nervy trávicího traktu nebo i pohlavní orgány. Pokud se pacient s nemocí neléčí, hrozí vznik vředů nebo postižení tkáně na nohou. Neuropatie je bohužel poměrně běžnou komplikací diabetu a vyskytuje se až u 65 % diabetiků. Pokud je nemoc u pacienta zjištěna v raném stádiu, šance na úspěšnou léčbu jsou větší.
Zdroj: redakce, freestylelibre.cz, doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D.
35309