
Zázrak jménem naturopatie? Vsaďte na přírodu a předejděte inzulinové rezistenci
S blížícím se jarem se hlásí o slovo zahrada. Probouzejí se zahrádkářské instinkty a vybízí nás k činnosti. Zelenina je zdravá a vlastnoručně vypěstovaná chutná ještě lépe. Ne všechnu zeleninu se však vyplatí pěstovat, zvláště pokud nemáte času nazbyt. Kdy se setím začít a co konkrétně zaset? Proberme si společně jarní období a ujasněme si, kdy vysévat jaká semínka. Diabetikům by určité druhy zeleniny na zahradě rozhodně neměly chybět!
Jste-li zahrádkář, možná se již netrpělivě díváte do kalendáře a počítáte, kdy začít s výsevem svých oblíbených druhů zeleniny. Správné načasování velkou měrou ovlivňuje výsledek. Jestliže nemáte tolik pěstitelských zkušeností a harmonogram výsevu uložený v hlavě, pomohou informační údaje na sáčcích s osivem nebo následující přehled. Mějte ale na paměti, že svoji roli hraje také zeměpisná poloha a nadmořská výška dané lokality!
Pokud jste byli v létě pilní a zavařovali ovoce, přijdou v zimním období domácí kompoty určitě k chuti. Plody ze zahrádky za domem jsou pro naše ...
Vegetační doba je čas, který uplyne od výsevu až do sklizně. Během této doby se ze semínek stanou sazeničky, ty vyrostou a následně na nich dozrají plody. Některé rostliny potřebují pro svůj růst více času, jiné mají vegetační dobu kratší. Vhodnou kombinací různých druhů plodin a s trochou plánování můžeme využít záhon na maximum. Pokud je vegetační doba plodin kratší, je možné stihnout výsev vícekrát a dopřát si více sklizní.
Někdo může namítat, že únor je zimní měsíc a na vysévání semínek je tedy příliš brzy. Není tomu tak, je třeba brát v úvahu, že vegetační doba může být u některých druhů zeleniny až 7 měsíců. Takže směle do toho, připravte si mističky a květináče a začínáme sít!
S počátkem sezóny vám poradí pomůcka českých zahrádkářů: „Na Valentýna papriky, na Josefa rajčata“.
V březnu lze předpěstovat již většinu zeleniny a bylinek. Kdo zaspal v únoru, má nejvyšší čas vše dohnat. Díky teplejšímu jarnímu počasí je možné vložit některá odolná semínka přímo na záhon.
Jestli je již půda vhodná na vysévání, zjistíte velmi jednoduše – zajeďte rýčem asi třicet cm hluboko do hlíny. Pokud zem není promrzlá, můžete se pustit do práce.
Nezapomeňte čerstvě vysetou zeleninu pečlivě zalévat, klíčící semínka by neměla nikdy vyschnout!
Věděli jste, že…?
Cestu přes duhový most jsme začali pochopením první čakry – múládháry (kořenové čakry). Posílili jsme naše kořeny a přijali naše fyzické tělo se ...
Jak praví známá pranostika, ještě začátkem května nás mohou překvapit ranní mrazy, ale od druhé poloviny května již zpravidla bývá teplé počasí. Po tzv. „ledových mužích“ neboli „zmrzlých“ (12.–14. 5.) tedy oficiálně mohou všechny sazeničky na záhon.
Ať už jsme zahájili zelinářskou sezonu zavčas a zaseli semínka, anebo jsme využili zkratky v podobě koupených sazeniček, stravme jarní dny na zahradě především v pohodě a s radostí. Čerpejme sílu z přírody a važme si dosažených úspěchů. Práce na zahrádce sice bývá někdy namáhavá, ale zdraví prospěšná. A výsledky naší práce nám porostou doslova před očima.
Zdroje: denik, ceskestavby, alfafit
12527