Diabetici budou mít na ministerstvu přímluvu

Ministerstvo zdravotnictví zřizuje Pacientskou radu ministra zdravotnictví - stálý poradní orgán, který bude ministerstvu zprostředkovávat podněty pacientů a jejich pohled na navrhovaná opatření. Členové rady byli slavnostně jmenováni v pátek 6. října. Za diabetiky přijal jmenovací dekret z rukou ministra Ludvíka prezident spolku Diaktiv Czech Republic Mgr. Vlastimil Milata.

Diabetici budou mít na ministerstvu přímluvu

Na Ministerstvu zdravotnictví budou poprvé v historii oficiálně zastoupeni lidé, v jejichž zájmu úřad pracuje – pacienti. Pacientská rada má 24 členů vybraných podle přísných kritérií s důrazem na co nejvyrovnanější zastoupení různých diagnóz. Členy do rady navrhovali sami pacienti prostřednictvím pacientských organizací. Úkolem rady bude setkávat se minimálně 4x do roka a zprostředkovávat hlas pacientů na ministerstvu zdravotnictví – přinášet podněty a vyjadřovat se k připravovaným opatřením.

Diaktiv má s obhajováním práv pacientů zkušenosti

Jedním z čerstvě jmenovaných členů rady je i prezident spolku Diaktiv Czech Republic Mgr. Vlastimil Milata. Spolek Diaktiv sdružuje diabetiky s aktivním přístupem k léčbě. Vyvíjí edukační činnost hlavně pro osoby s diabetem prvního typu, ale i typu 2, jejich rodinné příslušníky, přátele a další zájemce. Realizuje projekty se zaměřením na motivaci k aktivnímu přístupu k léčbě a obhajuje oprávněné zájmy osob s diabetem. Kandidaturu předsedy Diaktivu, Mgr. Vlastimila Milaty, podpořily i další organizace sdružující diabetiky: Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, DIACEL – sdružení rodičů a dětí s diabetem a celiakií, Inzulínek, Diabetik KV nebo Centrum pro dítě s diabetem.

Hlas pacientů bude slyšet

„Jsem velice ráda, že po letech usilované společné práce ministerstva a pacientských organizací jsme dosáhli jednoho z cílů našeho snažení, aby byl hlas pacientů slyšet již přímo při rozhodování o zdravotní péči v ČR. Zástupci pacientů mají nyní stálé místo u jednacího stolu přímo na Ministerstvu zdravotnictví,“ zakončila své vystoupení náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová, která stojí za zakotvením pacientské agendy na Ministerstvu zdravotnictví.

„Pro pacienty a jejich organizace vzniká dnešním dnem komunikační propojení, které může, jak věřím, usnadnit přímý kontakt pacientů a ministerstva zdravotnictví. Velký význam vidím zejména v oblasti tvorby a změn legislativy. Přímá komunikační cesta přes nově jmenovanou radu bude jistě zárukou, že hlas pacienta bude slyšet. Jsem rád, že mohu být nejen diabetické veřejnosti v tomto ohledu nápomocen,“ řekl Vlastimil Milata z organizace Diaktiv.

Videozáznam tiskové konference ke jmenování pacientské rady
(slovo dostal Mgr. Vlastimil Milata v 16:36 minutě).

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x