-- reklama --

Za diabetes může tuk uložený v játrech

Za diabetes může tuk uložený v játrech
Zejména u diabetiků 2. typu s obezitou a vrstvou tuku v oblasti břicha je poměrně typický nález tzv. jaterní steatózy, nebo-li „ztukovatění jater“. Zdroj: Shutterstock

Britští vědci zjistili, že příliš velké množství tuku uloženého v játrech a ve slinivce břišní může vyvolat nástup diabetu 2. typu. Ke ztučnění jater dochází při špatné životosprávě, kdy se přebytečný tuk hromadí uvnitř jaterních buněk.

Studie vedená profesorem Royem Taylorem nabízí zcela nový pohled na nástup a vývoj diabetu 2. typu. Jejím účastníkům se po snížení své tělesné hmotnosti podařilo uvést svůj diabetes do stavu remise (tedy měli normální hodnoty glykemie bez užívání léků). Tento stav se některým z nich díky zdravé životosprávě podařilo udržet také v následujících dvou letech, po které výzkum probíhal. Profesor Rob Taylor k výsledkům uvedl: „Zjistili jsme, že když se v těle hromadí příliš velké množství tuku, tak k jeho ukládání nedochází pouze pod kůží, ale také do některých orgánů – tuk se ukládá například do jater a následné přebytky pak do slinivky břišní. Tento tuk narušuje přirozenou funkci slinivky a negativně ovlivňuje produkci inzulinu, což má za následek nástup diabetu 2. typu. Pokud jsou pacienti schopni díky změně životosprávy tento tělesný tuk dostatečně rychle a účinně redukovat, může dojít k remisi diabetu.“ Ztráty tělesného tuku a následné remise lze dosáhnout například za pomoci diety s nízkým obsahem sacharidů, diety s nízkokalorickým příjmem či bariatrickou operací.

Zdroj: diabetes.co.uk

1129

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku