Za bolestmi zad jsou často i psychické problémy, říká odborník

Za bolestmi zad jsou často i psychické problémy, říká odborník
Tělo a psychika jsou úzce propojené Zdroj: Freepik

Tělo a psychika jsou mnohdy propojené více, než se zdá. A platí to i u velmi častého problému mnoha lidí – bolestí pohybového aparátu. Mnohdy se jedná o potíže se zády či krční páteří, například v důsledku dlouhodobého stresu, psychicky náročných situací nebo úzkosti. Mezi postižené oblasti pak často patří krční, hrudní a bederní páteř.

Svoji roli v tom hraje i nervový systém, který řídí většinu podvědomých procesů. Stres může vyvolat napětí v těle, které v některých případech stojí i za bolestmi zad. Navíc stres či špatná psychika mohou způsobit změny ve funkci nervového systému, které bolest ještě zvyšují.

Dlouhodobé psychické zatížení nebo nevyřešené psychické problémy se pak mohou projevovat opakovanou fyzickou bolestí. Řešení je ve změně životního stylu a v aktivním přístupu ke svému tělu a k sobě samým.

Léčivé využití růží je poněkud opomíjeno: Pro diabetiky však představují hotový antioxidační poklad

Lahodný růžový čaj nebo diabetikům přátelský dezert s příměsí růžové vody si můžete užít kdekoli a kdykoli. Růžová poupata totiž dodají do vaší ...

Přirozený pohyb pro odbourání svalového napětí

„Pokud se domníváte, že vaše bolesti pohybového aparátu souvisí s psychikou, doporučuji zvolit přiměřenou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě, kolo, začít navštěvovat kurzy tance či jiné podobné aktivity. Pravidelný pohyb pomůže uvolnit a aktivovat svaly, které pak nebudou tolik náchylné k bolestem. Budete tak odbourávat svalové napětí, které se v těle nahromadilo kvůli stresu nebo jiné psychické zátěži. Zároveň také pohybem povzbudíte organismus k tvorbě endorfinů, které jsou hormonem dobré nálady,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová.

Oční vady, které ubírají na kráse. Kdy jde o estetiku a kdy už se jedná o problém?

Šilhání je v dětském věku celkem běžné a zpravidla samo zmizí. Objevit se může i v dospělosti – například následkem úrazu, u lidí trpících ...

Správné dýchání pomůže tělu i mysli

Jedním z klíčů pro celkové uvolnění je i správné dýchání. To má vliv na tělo i mysl a může pomoci uklidnit nervový systém a snížit napětí.

„Máte-li pocit, že jste ve stresu nebo pod velkým tlakem, je dobré zklidnit se a několikrát se zhluboka nadechnout. Důležité je přitom dýchat do celého hrudníku a hluboko do břicha. Zkuste si představit nafukující balón a takto dýchejte. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón jakoby vyfukuje a klesá dolů. Řešením je také svěřit se odborníkovi, a to buď tomu rehabilitačnímu, nebo tomu přes duši,“ dodává MUDr. Jarmila Zipserová.

Zdroj: MUDr. Jarmila Zipserová

22070

Diskuze k článku