Z deníku diabetika: Cukrovku jsem nezvládala, jídelníček byl pro mě boj. Pomohla až nutriční terapeutka

Z deníku diabetika: Cukrovku jsem nezvládala, jídelníček byl pro mě boj. Pomohla až nutriční terapeutka
Co jíst při cukrovce? Diabetici často nejsou schopni sestavit si vyvážený diabetický jídelníček Zdroj: Freepik/Freepik

Diabetes 2. typu dnes postihuje každého desátého Čecha. Kromě předepsané léčby je třeba, aby diabetici dodržovali zdravý životní styl a stravovali se vyváženě. Jenže právě strava je mnohdy takzvaný kámen úrazu. Mnohým cukrovkářům se nedaří sestavit diabetický jídelníček tak, aby si na jídle pochutnali, nasytili se, a zároveň ještě dostali pod kontrolu své hladiny cukru v krvi. Často tak bojují s hyperglykémiemi, nadměrnou únavou a s postupem času se u nich rozvíjejí závažnější komplikace, jako je diabetická neuropatie, retinopatie či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Se stejným problémem se potýkala i paní Jana (59), jíž s nastavením vyváženého jídelníčku pomohla až návštěva u nutriční terapeutky.

Jana pracuje v kanceláři, takže má sedavý způsob života, pohybu kromě procházek se psem nikdy moc nedala, a nějaké to kilo navíc by se u ní taky našlo. Když se u ní před dvěma lety projevila cukrovka 2. typu, nebylo to zase až takové překvapení. Dostat hladiny cukru v krvi pod kontrolu pouze antidiabetiky se jí však nedařilo, a sestavit jídelníček odpovídající její nemoci už vůbec ne.

Výměna světlého chleba za celozrnný nestačila

Když jsem zjistila, že mám cukrovku, byla jsem z toho trochu paf. Ale když jsem si pak přečetla, co ji způsobuje, vlastně jsem se ani nemohla divit. Doktorka mi poradila, abych se začala víc hýbat a upravila stravu. Dala mi nějaká doporučení, ale moc se mi to nedařilo. Začala jsem aspoň namísto MHD chodit domů z práce pěšky, abych se víc hýbala, ale vaření podle dia receptů, které jsem našla na internetu, mi opravdu nechutnalo. A jak je asi každému jasné, vyměnit světlý pšeničný chleba za celozrnný opravdu k podchycení cukrovky nestačí.

Začala jsem si kupovat i nějaké dia sladkosti, protože jsem pořád měla hroznou chuť na sladké, ale z nich mě bolel žaludek, protože jsou plné umělých sladidel, která mi nikdy nedělala dobře. A tak jsem se zase brzy radši vrátila k domácí buchtě. Jenže při kontrole u doktorky jsem dostala pořádný spucunk, můj dlouhý cukr měl šílené hodnoty – já tomu teda moc nerozumím, ale doktorka se chytala za hlavu. No a tak musela přijít změna.

Horoskop na červen 2024 pro všechna znamení: Přichází období nové životní proměny, prosperity a harmonie

Beran (21. března – 19. dubna) Milí Berani, silná energie Blíženců vás povzbuzuje k tomu, abyste objevovali své vášně a zaměřili se na aktivity, ...

Jediným řešením byla návštěva u nutričního specialisty

Snažila jsem se doktorce vysvětlit, že sama si prostě nejsem schopná sestavit jídelníček tak, aby mi chutnal. Buď mi dia jídla nechutnají, nebo mám po nich hlad, nebo obojí. A hlavně pořád ty chutě na sladké… Sice jsem se snažila nahradit nějaké sladkosti ovocem, ale prý to bylo taky špatně. A tak mi doktorka doporučila návštěvu u nutričního specialisty.

Prvně jsem se trochu zdráhala, říkala jsem si, že mi přeci nikdo nebude říkat, jak mám vařit, ale když jsem si to srovnala v hlavě, došlo mi, že bez rady se asi dál nepohnu. A tak jsem souhlasila a objednala se.

Jedla jsem moc sacharidů, téměř žádnou vlákninu a bílkoviny

Až u nutriční terapeutky jsem pochopila, jak má jídelníček vypadat, co jsou složené a jednoduché sacharidy, v čem je vláknina, co obsahuje hodně bílkovin a které tuky jsou zdravé, a které naopak nezdravé. Do té doby to pro mě byla velká neznámá. Terapeutka mi vysvětlila, jaký poměr mezi nimi je optimální, kde je hledat, dokonce mě uklidnila, že i sacharidy potřebuju, jen jsou pro mě lepší ty složené a ideálně v kombinaci s vlákninou, která zpomaluje jejich vstřebávání, takže mi tak nelítá cukr. No, upřímně vám můžu říct, že jsem z toho při první návštěvě měla hlavu jak pátrací balon. Ale dostala jsem pak i jídelníček a zůstala jsem úplně paf, když na něm byla normální jídla – vlastně jsem neměla nic zakázaného, jen mi ho terapeutka sestavila tak, abych pokryla všechno, co potřebuju.

Už je to více než rok, co jsem se začala stravovat rozumně, vyváženě, a musím říct, že už netrpí hladem, ani těmi šílenými chutěmi na sladké – i když samozřejmě někdy zhřeším a nějakou sladkou tečku si dám. A hlavně mám v normě glykémie. Doktorka je spokojená a já taky. Ale bez pomoci bych to nezvládla.

Znáte příznaky cukrovky 2. typu? Včasné rozpoznání diabetu sníží riziko komplikací včetně neuropatie i mrtvice

Cukrovka 2. typu je nejrozšířenějším typem diabetu – celosvětově tento typ tvoří cca 90 % všech případů. Zásadním problémem je, že se z tohoto ...

Na služby nutričních specialistů lze využít úhradu služeb od VZP

Nově diagnostikovaní pacienti s diabetem 2. typu, jakož i obézní diabetici 2. typu, diabetici 2. typu, kterým byla nasazena injekční léčba, ale také pacienti s chronickým onemocněním ledvin, vysokým rizikem kardiovaskulárních onemocnění či dalšími komplikacemi, které si žádají změnu životosprávy, mohou využít služby nutričních specialistů s úhradou od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Proplaceny jim za určitých podmínek budou čtyři konzultace za šest, maximálně 12 měsíců od začátku terapie. Následně, nejdříve po uplynutí 12 měsíců od začátku předchozí terapie, mohou v terapii pokračovat, úhrady jim však ze strany VZP budou poskytovány jen tehdy, pokud u nich bude zaznamenáno zlepšení sledovaných hodnot, mezi které patří například zlepšení hladiny glukózy v krvi po jídle, zlepšení kompenzace diabetu, snížení výskytu hypoglykémií či snížení hmotnosti o 5 procent, pokud je daný pacient obézní.

Tyto úhrady lze čerpat pouze na služby nutričních specialistů, případně nutričních terapeutů, kteří absolvovali vysokoškolské studium, a mohou tak poskytovat tyto služby i na zdravotní úrovni. Úhradu nelze čerpat na služby výživových poradců, kteří dnes pracují v nejrůznějších výživových poradnách, fitness centrech atd. a své vzdělání získali většinou během víkendového či jiného krátkodobého kurzu. Výživoví poradci obecně nejsou oprávněni sestavovat jídelníček nemocným osobám, proto by se jim i diabetici měli vyhnout a zajít za specialistou.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Janou, dále dle textu
Foto: Freepik

39124

Diskuze k článku