XXV. mezinárodní diabetologické dny v Martině. Slovo měly i sestry

Stovky účastníků se zúčastnily sekce diabetiků a sester při diabetologických dnech ve slovenském Martině. Vyslechly si dvě desítky přednášek.

XXV. mezinárodní diabetologické dny v Martině. Slovo měly i sestry

Ačkoliv je diabetes mellitus náročná nemoc plná mnoha zdravotních a sociálních problémů a omezení, právě díky edukaci a aktivitám dobrovolníků je možné zvládnout ji o něco lehčeji. To řekl v úvodu ředitel Univerzitní nemocnice Martin MUDr. Dušan Krkoška, Ph.D., MBA. Prezidentka Slovenské komory sester a porodních asistentek v Martině Mgr. Mária Komanová vyjádřila přesvědčení, že interdisciplinární vzdělávání sester je v současnosti velmi důležité.

Po zpěvu přednášky

Účastníky pozdravil i pěvecký soubor Paprsek z Klubu důchodců Podháj-Záturčie a děti z Folklorního souboru Turiec. Podle prezenčních listin se této sekce zúčastnilo 641 účastníků.
Odborný program byl rozdělen na tři části s celkem 21 přednáškami.
Účastníci se mohli například dozvědět o zajištění sociální péče, harmonizaci režimových opatření pomocí edukace, specifických psychosociálních aspektech v adolescentním věku aproblémech dospívajících při vyrovnávání se s onemocněním či elektronické technologické špičce v komunikaci diabetiků léčených inzulinovou pumpou.
Zazněla přednáška o kouření a nadváze jako rizikových faktorech, ale i o významu glykovaného hemoglobinu (HbA1c) a jeho přijatelné hodnotě pro život diabetiků. Jedním z témat byly nové možnosti léčby těch, kterým již tablety nestačí a inzulin ještě není nutný.
S inzulinovou pumpu, která ve spojení se senzorem dokáže při riziku hypoglykemie dočasně zastavit podávání inzulinu, seznámil edukátor, diabetik a sociální pracovník Mgr. Vlastimil Milata.

O komplikacích

Po přednášce o ztrátě mužnosti při cukrovce u mladých i starších diabetiků představila vedoucí sestra Mgr. Ľuba Valková manuál pro pacienta s diabetickou retinopatií.
Oftalmologická sestra Marieta Kmeťová, dipl. s., zas podrobně rozebrala všechny možnosti léčby diabetické retinopatie s cílem co nejvíce zachránit zrak.
O tom, že o pacienty s diabetickou nohou je třeba starat se multidisciplinárně, promluvila chirurgická specialistka Bc. Beáta Čarnecká. Představila léčbu diabetické nohy a upozornila, že amputace, ať už části nebo celé končetiny, může diabetikům zachránit život, a proto ji není vhodné považovat za osobní a nezvládnutelnou tragédii.

Testování i sport

Měřila se glykemie i krevní tlak a sportovalo se. Účastníci také na stacionárním kole ujeli 420 minut a odveslovali 50 km a 564 m.
Zájemce čekalo měření citlivosti nohou NeuroTestem s konzultací a návrhy na řešení problémů od edukátorky, pedikérky a sociální pracovnice Mgr. Moniky Kadeřábkové.

Kongres v odborných médiích

U příležitosti kongresu byl vydán časopis DIAspektrum. Abstrakty přednášek se také zveřejnily v časopise SDS Diabetes a obezita. V nabídce byly knihy o hypoglykemii u vybraných metabolických nemocí od vydavatelství Osveta, časopisy Bedeker zdraví, DIAstyl a Slovenský lékař, edukační a informační materiály. Součástí kongresu bylo vyhodnocení soutěže o nejaktivnější základní organizaci v roce 2014 u příležitosti 25. výročí založení ZDS.
Tradičním zpestřením kongresu byla tombola, kterou losoval pětiletý Max Ladyr z Prahy.
Zaznělo samozřejmě mnohem více, neméně zajímavých, přednášek. Celkově setkání splnilo svůj odborný, edukační i společenský charakter pro diabetiky, zdravotníky a veřejnost.

PhDr. Andrea Bukovská

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x