Význam fyzického cvičení

Význam fyzického cvičení

Určitě jste už o tom slyšeli, a nejen jednou: fyzická aktivita je nedílnou součástí léčby diabetu. Možná si říkáte, že to všechno zní skvěle, ale vy nemáte čas na nějaká pravidelná cvičení nebo pohyb. To je jeden z velkých omylů, které se kolem fyzické aktivity objevují. Pokud chcete být zdraví a fit, neznamená to, že budete muset trávit hodiny denně v posilovně. Znamená to, že se prostě budete denně více hýbat.

Stačí si najít zdánlivé drobnosti, běžné činnosti, při kterých se budete hýbat. Zkuste třeba chodit, zatímco telefonujete. Hrajte si se svými dětmi. Jděte si denně koupit pár potravin. Pokud máte psa, venčete ho častěji a protáhněte si procházky, uvidíte, že kromě vašeho těla vám bude vděčný i on. Nejezděte do myčky a umyjte si auto ručně. Choďte po schodech, místo abyste se vezli výtahem. Jděte přepnout program přímo na televizi, místo abyste použili dálkové ovládání. Zkuste zapřemýšlet o průběhu svého běžného dne a uvidíte, kam všude by se vešla trocha pohybu.

Počítá se opravdu každý pohyb

Zvýšením své denní fyzické aktivity a zařazením mírného cvičení do svého denního programu dojde ke zlepšení nejen kompenzace diabetu, ale i dalších zdravotních potíží. Pohyb vám pomůže snížit riziko kardiovaskulárních poruch, vysokého krevního tlaku, mozkových příhod, ale také osteoporózy, rakoviny tlustého střeva nebo třeba deprese. Ochrání vás před osteoporózou, sníží hladinu cholesterolu, zlepší koordinaci vašich pohybů. Při sportu se vám do těla budou vyplavovat takzvané hormony štěstí, které vám pomohou překonat úzkosti, nervozitu a ještě vám zajistí lepší spánek.

Možná to zní až příliš jednoduše, ale 30 minut fyzické aktivity denně vám opravdu zlepší život. I když budete cvičit nebo se hýbat třeba třikrát denně pouhých deset minut, během několika týdnů určitě poznáte ten rozdíl.

Glukóza je základním palivem, ze kterého vzniká energie. Tu potřebují svaly k tomu, aby mohly smršťovat a uvolňovat jednotlivá svalová vlákna. Pokud tedy sval pracuje – vykonává činnost, ke které je uzpůsobený – potřebuje několikanásobně větší množství energie. Tím dochází k většímu spotřebovávání glukózy a snížení její hladiny v krvi.

Kolik energie spotřebujete při různých činnostech za jednu hodinu?

Do 400 kJ práce u počítače, čtení, psaní, sledování televize
400 – 800 kJ řízení auta, rybaření, lehčí domácí práce (vaření, mytí nádobí, utírání prachu, žehlení)
800 – 1000 kJ lehké zahradnické práce, lehké kutilské práce, zametání, vytírání podlahy
1000 – 1500 kJ luxování, mytí oken, převlékání postelí, praní a věšení větších kusů prádla, chůze rychlostí 4 km/h
1500 – 1900 kJ výkopové práce, chůze rychlostí 8 km/h, bruslení, skákání přes švihadlo
1900 – 2100 kJ tanec, cyklistika, tenis, sjezdové lyžování
2100 – 2500 kJ odhrnování sněhu, basketbal, kanoistika, hokej, rychlé plavání, horolezectví, veslování
2500 – 2900 kJ běh na lyžích, házená, šerm

536

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku