Výzkumy odkrývají ohromující ozdravné účinky kalísie vonné. Vypěstovat si ji můžete i doma

Výzkumy odkrývají ohromující ozdravné účinky kalísie vonné. Vypěstovat si ji můžete i doma
Kalísie vypadá nenápadně, ale skrývá v sobě překvapivý ozdravný potenciál. Zdroj: Shutterstock

Zdraví z přírody můžeme hledat nejenom v rostlinách české kotliny. Ne příliš známou, avšak velice užitečnou rostlinou je kalísie vonná, známá také jako domácí ženšen či Venušin vlas. Lidové názvy poukazují na její ohromující léčivé schopnosti. Můžete ji využít pro doplňkovou léčbu rakoviny, cukrovky, neurodegenerativních chorob, střevních zánětů a mnoha dalších neduhů.

Kalísie vonná či voňavá (lat. Callisia fragrans) je celozelená rostlina, jejímž domovem jsou tropy a subtropy. Vyžaduje teplo a dostatek vláhy, je proto třeba ji přes zimu pěstovat jako pokojovku. V letních měsících se jí bude dařit i na zahradě či v truhlíku na balkóně. Podívejme se společně na důvody, proč byste kalísii měli pěstovat i vy.

Rostlinu snadno seženete v obchodech a na rostlinných burzách a její pěstování v domácích podmínkách zvládne každý. Vypěstujte si podle našeho návodu tuto živou zelenou lékárničku i u sebe doma!

Čím více kolének, tím více zdraví

Kalísie je světlomilná rostlina, která nesnáší teploty nižší než 12 °C. Na zimu ji proto raději schovejte doma. Nejlépe jí dělá nepřímé sluneční osvětlení, dostatek vláhy a tepla. Při vhodném osvětlení a zálivce se vám odvděčí bohatou listovou korunou, která může dorůst až do metrové výšky, podobně jako třeba známější aloe. Kromě listů vyraší z dospělé kalísie i hnědofialové oddenky s kolénky. Z rostliny mají nejvyšší účinek právě tato kolénka, ovšem nesporné přínosy mají i listy samotné. Kalísii si snadno namnožíte řízkováním – stačí nechat oddenek několik dní ve vodě, než zakoření, a poté přesadit do běžného zahradnického substrátu pro množení.

Chladová stimulace pro zvýšení účinku

 • Z rostliny můžete využít listy a horizontální oddenky s kolénky. Listy používejte vždy ty nejstarší, které rostou ve spodní části. Stejně tak oddenky berte ty nejdelší s nejvíce kolénky, ty totiž obsahují největší množství účinných látek.
 • Při výrobě produktů z kalísie vonné musíme mít zejména na paměti fakt, že její bioaktivní účinky se zesilují pomocí chladu. Tomuto jevu se odborně říká „biogenní stimulace“ – to znamená, že její účinné látky probudíte k životu několikadenním pobytem v ledničce. Doporučuje se uložit listy či oddenky s kolénky do ledničky na 3-7 dní a až poté je dále zpracovávat.
 • Při kalísiové kúře dbejte na zařazení pravidelných přestávek! Vyhnete se tím rozvoji odolnosti k účinným látkám. Zpravidla platí, že pauza mezi cykly je stejně dlouhá jako kúra samotná. Kalísie má velmi silné ozdravné účinky, tudíž to s ní můžete také přehnat. Nepřekračujte proto doporučené denní dávkování a s doplňkovou léčbou začínejte pomalu. Když se budete cítit dobře, můžete dávku postupně zvyšovat.

UPOZORNĚNÍ: Pokud si nebudete jistí použitím kalísie vonné při doplňkové léčbě, raději se poraďte s odborníkem (ideálně s fytoterapeutem nebo s lékárníkem).

Černý bez jako lidový léčitel. Objevte jeho blahodárné účinky na zdraví!

Černý bez (Sambucus nigra) je středně vysoký polokeř, který lze často vidět planě rostoucí na okrajích lesů, na mezích či v zahradách. Je velká ...

Vytvořte si přípravek na míru, možností je spousta

Nejběžnější způsoby zpracování jsou odvary, tinktury a obklady z listů.

 • Odvar: Předpřipravte jeden až dva velké (nejstarší) listy v ledničce. Poté je povařte v 1–1,5 litru vody po dobu 15–20 minut. Odstraňte listy, odvar nechte odstát v termosce do druhého dne a poté popíjejte ještě teplý v malém množství dle doporučení u dané nemoci.
 • Tinktura: Odstřihněte nejdelší oddenky, kde bude alespoň 5 kolének, a předpřipravte je v ledničce. Nakrájejte je nadrobno a zalijte zhruba trojnásobným množstvím domácí pálenky. Nechte louhovat na chladném a temném místě po dobu asi 2 týdnů. Poté konzumujte asi 10–20 ml několikrát denně dle doporučení k dané diagnóze.
 • Obklad z listů: Starší listy opět nechte vychladit v ledničce a poté je rozdrťte na jemnou kaši. Přikládejte je jako obklad na postižené místo a nechte působit několik hodin. I při vnějším použití je třeba po několika dnech zařadit přestávku. Listy můžete používat i jen nakrájené na kousky a přikládat např. na vředy či hemeroidy.

Existuje mnoho dalších způsobů zpracování kalísie. Vyzkoušejte například šťávu, mast, balzám či olej. Každý způsob úpravy se hodí k jiným neduhům, a můžete si tak zvolit ten nejvhodnější pro vás. U všech platí nutnost vychlazení rostliny na několik dní v ledničce!

Bioaktivní látky najdete hlavně v kolénkách

Kalísie obsahuje svoje poklady zejména v oddencích s kolénky, menší množství je ukryto v listech. Jsou to především:

 • flavonoidy kvercetin a kempferol,
 • fytosteroly,
 • kyselina gamalinolenová,
 • vitaminy řady B,
 • vitaminy C a PP,
 • vápník, železo, chrom, bor, měď a selen.

Na vrcholky hor bez únavy a s elánem! Elektrokolo si oblíbí nejen diabetici

V letních sezónách posledních let zažívají cykloobchody boom. Regály zůstávají plné klasických kol, zato elektrokola jdou na dračku. Ne každý má ...

Všestranný lék pro každodenní použití

Kalísie vyniká svými univerzálními léčivými schopnostmi. S malou nadsázkou by se dalo říci, že pokryje většinu běžně používaných léčiv na širokou škálu nemocí. Ať už se jedná o kožní potíže, problémy s trávením či metabolismem sacharidů, neurodegenerativní nemoci (Alzheimerova či Parkinsonova choroba), bolesti hlavy, kloubů či uší a mnohé další nepříjemnosti, určitý způsob zpracování této mocné rostliny pravděpodobně zabere. V posledních dvaceti letech byl kalísii věnován náležitý výzkum, a pacienti tak nyní mohou těžit z jejích mnoha přínosů. Podívejme se na způsoby jejího využití a některé její účinky podrobněji.

Rakovina

Šťáva z kalísie obsahuje látky, které brání rakovinnému bujení. Bylo prokázáno, že při užívání tinktury z kalísie se méně často vrací již odoperované nádory, což bývá u mnoha onkologických pacientů běžné. Pro podpůrnou léčbu rakoviny je dobré začít pomalu, nejprve užívejte 3x denně 10 kapek tinktury, každý den navyšujte dávku o jednu kapku až do maximální hranice 3x denně 40 kapek. Poté léčbu přerušte na 10 dní a následně můžete pokračovat. Kalísie je vysoce potentní rostlina, dodržujte proto doporučené dávkování. Při vnějších rakovinách můžete na postižené místo přikládat čerstvé jemně nadrcené listy kalísie jako obklad.

Nespecifické střevní záněty: Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a trávicí potíže

Autoimunitní střevní choroby mohou člověka velmi zaskočit a značně potrápit. Život s nimi vyžaduje mnohá omezení, ovšem použití kalísie může nepříjemné projevy těchto nemocí zmírnit. Vyzkoušejte odvar z kalísie: povařte dva velké listy v litru vody po dobu 20 minut. Druhý den odvar slijte, přeceďte a popíjejte teplé 1 dcl 4x denně před jídlem po dobu jednoho týdne. Zařaďte týdenní přestávku a pokračujte s kúrou až do odeznění či zmírnění potíží. Tímto způsobem konzumovaný odvar je zcela bezpečný a může vám hodně ulevit.

Cukrovka

Odvar z kalísie má schopnost regulovat hladinu krevního cukru a dlouhodobě jej udržovat v normě. Odvar připravte výše uvedeným způsobem s tím rozdílem, že listy necháte v termosce do druhého dne. Tím se účinek nápoje ještě zvýší. Tekutinu vždy před pitím přihřejte a popíjejte asi 0,5 dcl před jídlem 3x denně po dobu 10 dní. Poté zařaďte dvoutýdenní pauzu. Cyklus opakujte dle potřeby až do dosažení optimální hodnoty glykémie.

Bakteriální a virové nákazy i omlazování organismu

Kalísie slouží jako skutečný elixír mládí. Při pravidelné konzumaci se dostaví pocit pohody, vitality těla i mysli, a i vaše okolí si jistě všimne, že jste jaksi omládli. Listy kalísie uložíme na 3–7 dní do ledničky a poté je povaříme v 1,5l vody po dobu 15 minut. Odvar necháme v termosce a druhý den scedíme a popíjíme 3x denně před jídlem asi 0,5 dcl po dobu 10 dní. Poté opět zařadíme 10denní pauzu a můžeme cyklus zopakovat. Tato léčebná kúra obsahuje vysoké množství bioaktivních látek. Zažene akutní virové a bakteriální nákazy a slouží jako prevence stárnutí buněk.

Další potíže, nad kterými kalísie zvítězí

Přípravky z kalísie vonné můžete mimo jiné používat i při těchto obtížích:

 • ledvinové a žlučníkové kameny,
 • pálení žáhy,
 • polypy ve střevě či konečníku,
 • detoxikace organismu,
 • chronický únavový syndrom a nespavost,
 • štítná žláza – hyper i hypofunkce,
 • špatné vidění a mžitky před očima,
 • posílení srdce a cévního systému,
 • kašel, chřipka, nachlazení, horečky,
 • cysty v prsou či v pohlavních orgánech,
 • bolesti kostí, kloubů a páteře
 • a mnohé další…

Zkuste si sami vytvořit vhodný produkt z kalísie v rámci doplňkové léčby vašeho onemocnění. Budete-li začínat s malými dávkami, nemůžete nic pokazit – vedlejší účinky prakticky neexistují. Buďte pozorní a vnímaví k reakcím vašeho těla a možná zjistíte, že klíč k lepšímu zdraví máte i doma v truhlíku.

Zdroj: Alternativnimedicina, Bylinkyprovsechny, Researchgate, Ireceptar

73627

Diskuze k článku