
Bylinná čajová směs při diabetu: jestřabina, šalvěj, kopřiva…
Zdraví z přírody můžeme hledat nejenom v rostlinách české kotliny. Ne příliš známou, avšak velice užitečnou rostlinou je kalísie vonná, známá také jako domácí ženšen či Venušin vlas. Lidové názvy poukazují na její ohromující léčivé schopnosti. Můžete ji využít pro doplňkovou léčbu rakoviny, cukrovky, neurodegenerativních chorob, střevních zánětů a mnoha dalších neduhů.
Kalísie vonná či voňavá (lat. Callisia fragrans) je celozelená rostlina, jejímž domovem jsou tropy a subtropy. Vyžaduje teplo a dostatek vláhy, je proto třeba ji přes zimu pěstovat jako pokojovku. V letních měsících se jí bude dařit i na zahradě či v truhlíku na balkóně. Podívejme se společně na důvody, proč byste kalísii měli pěstovat i vy.
Rostlinu snadno seženete v obchodech a na rostlinných burzách a její pěstování v domácích podmínkách zvládne každý. Vypěstujte si podle našeho návodu tuto živou zelenou lékárničku i u sebe doma!
Kalísie je světlomilná rostlina, která nesnáší teploty nižší než 12 °C. Na zimu ji proto raději schovejte doma. Nejlépe jí dělá nepřímé sluneční osvětlení, dostatek vláhy a tepla. Při vhodném osvětlení a zálivce se vám odvděčí bohatou listovou korunou, která může dorůst až do metrové výšky, podobně jako třeba známější aloe. Kromě listů vyraší z dospělé kalísie i hnědofialové oddenky s kolénky. Z rostliny mají nejvyšší účinek právě tato kolénka, ovšem nesporné přínosy mají i listy samotné. Kalísii si snadno namnožíte řízkováním – stačí nechat oddenek několik dní ve vodě, než zakoření, a poté přesadit do běžného zahradnického substrátu pro množení.
UPOZORNĚNÍ: Pokud si nebudete jistí použitím kalísie vonné při doplňkové léčbě, raději se poraďte s odborníkem (ideálně s fytoterapeutem nebo s lékárníkem).
Černý bez (Sambucus nigra) je středně vysoký polokeř, který lze často vidět planě rostoucí na okrajích lesů, na mezích či v zahradách. Je velká ...
Nejběžnější způsoby zpracování jsou odvary, tinktury a obklady z listů.
Existuje mnoho dalších způsobů zpracování kalísie. Vyzkoušejte například šťávu, mast, balzám či olej. Každý způsob úpravy se hodí k jiným neduhům, a můžete si tak zvolit ten nejvhodnější pro vás. U všech platí nutnost vychlazení rostliny na několik dní v ledničce!
Kalísie obsahuje svoje poklady zejména v oddencích s kolénky, menší množství je ukryto v listech. Jsou to především:
V letních sezónách posledních let zažívají cykloobchody boom. Regály zůstávají plné klasických kol, zato elektrokola jdou na dračku. Ne každý má ...
Kalísie vyniká svými univerzálními léčivými schopnostmi. S malou nadsázkou by se dalo říci, že pokryje většinu běžně používaných léčiv na širokou škálu nemocí. Ať už se jedná o kožní potíže, problémy s trávením či metabolismem sacharidů, neurodegenerativní nemoci (Alzheimerova či Parkinsonova choroba), bolesti hlavy, kloubů či uší a mnohé další nepříjemnosti, určitý způsob zpracování této mocné rostliny pravděpodobně zabere. V posledních dvaceti letech byl kalísii věnován náležitý výzkum, a pacienti tak nyní mohou těžit z jejích mnoha přínosů. Podívejme se na způsoby jejího využití a některé její účinky podrobněji.
Šťáva z kalísie obsahuje látky, které brání rakovinnému bujení. Bylo prokázáno, že při užívání tinktury z kalísie se méně často vrací již odoperované nádory, což bývá u mnoha onkologických pacientů běžné. Pro podpůrnou léčbu rakoviny je dobré začít pomalu, nejprve užívejte 3x denně 10 kapek tinktury, každý den navyšujte dávku o jednu kapku až do maximální hranice 3x denně 40 kapek. Poté léčbu přerušte na 10 dní a následně můžete pokračovat. Kalísie je vysoce potentní rostlina, dodržujte proto doporučené dávkování. Při vnějších rakovinách můžete na postižené místo přikládat čerstvé jemně nadrcené listy kalísie jako obklad.
Autoimunitní střevní choroby mohou člověka velmi zaskočit a značně potrápit. Život s nimi vyžaduje mnohá omezení, ovšem použití kalísie může nepříjemné projevy těchto nemocí zmírnit. Vyzkoušejte odvar z kalísie: povařte dva velké listy v litru vody po dobu 20 minut. Druhý den odvar slijte, přeceďte a popíjejte teplé 1 dcl 4x denně před jídlem po dobu jednoho týdne. Zařaďte týdenní přestávku a pokračujte s kúrou až do odeznění či zmírnění potíží. Tímto způsobem konzumovaný odvar je zcela bezpečný a může vám hodně ulevit.
Odvar z kalísie má schopnost regulovat hladinu krevního cukru a dlouhodobě jej udržovat v normě. Odvar připravte výše uvedeným způsobem s tím rozdílem, že listy necháte v termosce do druhého dne. Tím se účinek nápoje ještě zvýší. Tekutinu vždy před pitím přihřejte a popíjejte asi 0,5 dcl před jídlem 3x denně po dobu 10 dní. Poté zařaďte dvoutýdenní pauzu. Cyklus opakujte dle potřeby až do dosažení optimální hodnoty glykémie.
Kalísie slouží jako skutečný elixír mládí. Při pravidelné konzumaci se dostaví pocit pohody, vitality těla i mysli, a i vaše okolí si jistě všimne, že jste jaksi omládli. Listy kalísie uložíme na 3–7 dní do ledničky a poté je povaříme v 1,5l vody po dobu 15 minut. Odvar necháme v termosce a druhý den scedíme a popíjíme 3x denně před jídlem asi 0,5 dcl po dobu 10 dní. Poté opět zařadíme 10denní pauzu a můžeme cyklus zopakovat. Tato léčebná kúra obsahuje vysoké množství bioaktivních látek. Zažene akutní virové a bakteriální nákazy a slouží jako prevence stárnutí buněk.
Přípravky z kalísie vonné můžete mimo jiné používat i při těchto obtížích:
Zkuste si sami vytvořit vhodný produkt z kalísie v rámci doplňkové léčby vašeho onemocnění. Budete-li začínat s malými dávkami, nemůžete nic pokazit – vedlejší účinky prakticky neexistují. Buďte pozorní a vnímaví k reakcím vašeho těla a možná zjistíte, že klíč k lepšímu zdraví máte i doma v truhlíku.
Zdroj: Alternativnimedicina, Bylinkyprovsechny, Researchgate, Ireceptar
73627