Výživové poradenství se diabetikům dvojnásob vyplatí

Výživové poradenství se diabetikům dvojnásob vyplatí

Vědci zjistili, že lidé s diabetem 2. typu, kteří celoživotně navštěvují výživového poradce, a to v intervalu minimálně jednou za měsíc, mají díky správnému životnímu stylu nejen stabilnější glykemie, ale navíc i výrazně nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

K tomuto výsledku dospěli na základě studie, která probíhala v letech 2000–2014 a do které bylo zapojeno více než 19 000 lidí. Dle vědců stačí, když zmíněné výživové poradenství poskytuje ošetřující lékař, například diabetolog. A nemusí jít pouze o běžnou jednostrannou edukaci od lékaře pacientovi, jako vhodná alternativa se ukázal být terapeutický rozhovor mezi lékařem a pacientem.

Autor studie doktor Alexander Turchin, který působí jako endokrinolog na oddělení endokrinologie, diabetu a hypertenze v Brighamově nemocnici v Bostonu, uvedl: „ Tato studie poskytuje důkaz o tom, že správně vedené poradenství v oblasti zdravého životního stylu může zabránit vzniku mrtvice, infarktu či dokonce úmrtí. Je tedy důležité, aby lékaři pokračovali v těchto rozhovorech s pacienty, které se týkají jejich životního stylu. Díky nim mohou pacienti výrazně snížit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a zlepšit také nenásilnou formou své glykemie.”

Zdroj: www.diabetes.co.uk

762

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku