Vysoký tlak sice nebolí, ale potichu ničí zdraví. Pro diabetiky jsou hodnoty zásadní

Vysoký tlak sice nebolí, ale potichu ničí zdraví. Pro diabetiky jsou hodnoty zásadní
Kombinovaný vliv cukrovky a vysokého krevního tlaku může zvýšit riziko vážných onemocnění Zdroj: Pixabay

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je stejně jako cukrovka aspektem metabolického syndromu. Je velmi důležité včas rozpoznat potíže a dostat onemocnění rychle pod kontrolu, jinak může dojít k rozvoji dalších chorob.

Obě onemocnění se často vyskytují společně. A protože ani jedno z těchto onemocnění nebolí, často zůstanou dlouho nepovšimnuta. Hypertenze a diabetes mají celou řadu společných příčin a rizikových faktorů. Osoba, která se potýká s jedním onemocněním, má zvýšené riziko vzniku druhého. Stejně tak se může stát, že u osoby, která má obě nemoci, zhoršuje jedno onemocnění to druhé.

Identifikace hypertenze

Vysoký krevní tlak je jedním z příznaků metabolického syndromu, což je seskupení několika zdravotních potíží, za jejichž vznikem může do značné míry stát nesprávná životospráva a nedostatek pohybových aktivit. Metabolický syndrom zahrnuje kromě vysokého tlaku také nadváhu či obezitu, vysoký cholesterol, cukrovku a poruchu metabolismu cukrů.

Velká část lidí, kteří mají vysoký tlak, nepociťuje žádné příznaky. Skutečnost, že mají hypertenzi, tito jedinci obvykle zjistí až při běžné kontrole krevního tlaku u praktického lékaře. Někteří lidé naopak pociťují příznaky, mezi které patří například bolesti hlavy (často po probuzení), závratě, zvonění v uších, potíže s viděním, potíže se soustředěním nebo bušení srdce.

Léčivý popenec: Na trávení, zánět průdušek, játra i křečové žíly. Možná vám roste na zahrádce

Popenec obecný (Glechoma hederacea L.) je plazivá trvalka, která dorůstá do výšky až 15 cm. Tato léčivá rostlina je v tradiční medicíně pověstná ...

Co znamenají naměřené hodnoty tlaku krve?

Při měření krevního tlaku se zobrazují čísla představující dva různé typy krevního tlaku: systolický a diastolický. Systolický tlak je číslo, které se zobrazuje nahoře. Představuje maximální tlak krve během srdečního stahu. Diastolický tlak je číslo, které se zobrazuje dole. Představuje hodnotu nejnižšího tlaku během srdeční diastoly – jedná se o klidový stav mezi dvěma stahy. AHA kategorizuje hodnoty krevního tlaku podle následujících parametrů:

 • Normální: Systolický tlak je nižší než 120 mm Hg a diastolický tlak je nižší než 80 mm Hg.
 • Zvýšený: Systolický tlak je mezi 120 a 129 mm Hg a diastolický tlak je nižší než 80 mm Hg.
 • Hypertenze 1. stupně: Systolický tlak je mezi 130 a 139 mm Hg a diastolický mezi 80 a 89 mm Hg.
 • Hypertenze 2. stupně: Hodnota systolického tlaku je 140 mm Hg nebo vyšší a hodnota diastolického tlaku je 90 mm Hg nebo vyšší.
 • Hypertenzní krize: Systolický tlak je vyšší než 180 mm Hg nebo diastolický tlak je vyšší než 120 mm Hg.

Hypertenzní krize je situace, kdy příznaky poškození mozku, kardiovaskulárního aparátu, cév očního pozadí, eventuálně ledvin definují bezprostředně život ohrožující stav a člověku se musí dostat okamžité lékařské pomoci, aby se předešlo závažným komplikacím.

Vlivy přispívající k rozvoji vysokého tlaku

Riziko vysokého krevního tlaku primárního typu souvisí s několika vlivy, mezi něž patří věk, etnická příslušnost, rodinná anamnéza a pohlaví. U žen je vyšší pravděpodobnost, že budou trpět vysokým krevním tlakem během těhotenství nebo v průběhu menopauzy. Tyto faktory nelze kontrolovat.

Sekundární hypertenze naopak souvisí s nezdravým životním stylem, nadváhou či obezitou, ale také nevhodnými stravovacími návyky. Riziko vzniku sekundární hypertenze zvyšuje také nadměrná konzumace alkoholu, kouření, nedostatečná fyzická aktivita, nadbytek špatného cholesterolu v krvi a spánková apnoe.

Diabetici mají častější výskyt hypertenze

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že přibližně 47 % dospělých ve Spojených státech trpí hypertenzí nebo užívá léky k její léčbě. Pro srovnání, ADA uvádí, že 2 ze 3 lidí s diabetem buď uvádějí hypertenzi, nebo užívají léky na snížení krevního tlaku na předpis. Z výše uvedených statistik vyplývá, že lidé s diabetem mají vyšší míru hypertenze ve srovnání s běžnou populací.

Kopřiva: Zázračná léčivka, která pomáhá s vysokým tlakem, záněty, při cukrovce i senné rýmě

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) se v bylinné medicíně používá již odpradávna. Už staří Egypťané používali kopřivu k léčbě artritidy a bolestí ...

Kombinace cukrovky a hypertenze

Kombinovaný vliv cukrovky a vysokého krevního tlaku může zvýšit riziko vážných onemocnění:

 • Srdeční selhání a cévní mozková příhoda.
 • Chronická ischemická choroba dolních končetin, jejíž příčinou je zúžení nebo úplný uzávěr tepen, který je způsoben nejčastěji aterosklerózou. Onemocnění je velmi bolestivé, v závažných případech může být nutná amputace.
 • Problémy s ledvinami (poškození ledvinových cév, chronické onemocnění ledvin, nebo dokonce jejich selhání).
 • Problémy se zrakem, například poškození očních cév (sítnice), slepota.
 • Neurodegenerativní onemocnění (Alzheimerova či Parkinsonova choroba).

Rizikové faktory cukrovky a hypertenze jsou společné

Hypertenze a diabetes 2. typu mají podobné rizikové faktory. Patří mezi ně:

 • nadváha nebo obezita,
 • sedavý způsob života,
 • nezdravá strava,
 • chronický stres,
 • špatné spánkové návyky,
 • kouření tabáku,
 • vystavení znečištěnému ovzduší.

Další rizikové faktory pro rozvoj vysokého tlaku zahrnují stravu s vysokým obsahem sodíku, nízkou hladinu draslíku a vysokou konzumaci alkoholu.

Vysoký tlak a cukrovka vzájemně souvisejí

Z výzkumů vyplývá, že existence hypertenze zvyšuje riziko diabetu 2. typu a existence diabetu zase zvyšuje riziko vysokého tlaku.

Nutné změny životního stylu

V případě sekundární hypertenze, která je vázaná na životní styl, je důležité:

 • omezit zlozvyky a závislosti (kouření, pití kávy a alkoholu),
 • udržovat si zdravou váhu,
 • omezit spotřebu soli,
 • vyřadit z jídelníčku zpracované potraviny a potraviny s přidaným cukrem,
 • zařadit do svého životního režimu pravidelné pohybové aktivity,
 • obohatit jídelníček o potraviny obsahující antioxidanty a potraviny, které jsou významným zdrojem draslíku, hořčíku a vápníku,
 • dodržovat léčbu předepsanou lékařem.

Závěr

Hypertenze a cukrovka se často vyskytují společně a mají celou řadu společných rizikových faktorů. Pokud má člověk jedno onemocnění, zvyšuje se pravděpodobnost, že se u něj vyvine i druhé.

Včasné odhalení a léčba hypertenze a diabetu pomáhá předcházet závažným komplikacím. Úprava životního stylu může pomoci regulovat jak krevní tlak, tak glykemii. Proto je velmi důležité chodit na pravidelné kontroly, aby se zajistilo, že krevní tlak a hladina glukózy v krvi jsou v bezpečných mezích.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

2912

Diskuze k článku