Vysoký cholesterol se dlouhou dobu nijak nehlásí. Příznaky cévního postižení přicházejí pozdě

Vysoký cholesterol se dlouhou dobu nijak nehlásí. Příznaky cévního postižení přicházejí pozdě
Dáváte pozor na své srdce? Zdroj: Pixabay

Vysoká hladina cholesterolu patří k závažným rizikovým faktorům srdečně-cévních chorob, které jsou nejčastější příčinou úmrtí nejen v České republice. Naše tělo cholesterol potřebuje. Je součástí každé buňky a je důležitou stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a některých hormonů. Z tohoto důvodu je pro náš organismus nepostradatelný. Na druhou stranu ho ale nesmíme mít v těle nadbytek.

„Cholesterol tradičně bývá označován za hodný HDL cholesterol a zlý LDL cholesterol – ve skutečnosti se jedná o dva typy přenašečů cholesterolu v krvi. HDL dopravuje cholesterol z krve do jater, a tak chrání cévy před jeho usazováním. Pozor bychom si měli dát na LDL cholesterol. Ten se ukládá do stěn cév, a může tak zapříčinit vznik srdečních onemocnění, jako je například infarkt nebo mrtvice,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Vysoký cholesterol často nemá žádné zřetelné příznaky, ani sám o sobě nebolí. A objevit se může i u lidí, kteří jsou štíhlí a nemají problém s kily navíc. Hladina cholesterolu totiž není závislá na váze, ale na celkovém životním stylu, genetice a kondici.

Vysoký cholesterol útočí i na mladé

Zvýšená hladina cholesterolu netrápí jenom starší pacienty, ale postihuje i mladší osoby. Navíc současný životní styl podporuje vzestup hladin cholesterolu, takže musíme upozornit, že se tento problém týká stále častěji i mladší generace,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík.

I když vysoký cholesterol nebolí a často nemá zřetelné příznaky, může se projevovat přes jiné zdravotní neduhy či signály.

Oolong: Tradiční čínský čaj pro zdravější zuby, kosti i mozek. Zmírnit zvládne i komplikace diabetu

Oolong se vyrábí z listů čajovníku čínského (Camellia sinensis), tedy téže rostliny, z níž se vyrábí i černý a zelený čaj. Rozdíl je však ve ...

Bolesti dolních končetin

Zvýšená hladina cholesterolu může u některých jedinců vést i k onemocnění periferních tepen (ischemická choroba dolních končetin – ICHDK), a to právě v důsledku zvýšeného hromadění tukových usazenin, které ucpávají tepny a brání průtoku krve do nohou. ICHDK se projevuje například brněním a necitlivostí v okolí chodidel, typicky jde o bolesti lýtkových svalů při chůzi, pro které musí postižený zastavovat. Tento stav také může zvýšit riziko vředů či špatného hojení ran. Signálem mohou být i velmi pomalu rostoucí nehty na nohou. Pokud máte delší dobu bolesti při chůzi, tak raději navštivte svého lékaře.

Změny na kůži

Jedním z dalších možných příznaků výrazně zvýšených hladin cholesterolu jsou také změny na kůži. Konkrétně se jedná o malé nažloutlé výrůstky (xantomy) v oblastech šlach na rukou nebo na Achillově šlaše. Na očních víčkách mohou vznikat usazeniny cholesterolu zvané xantelasmata. Tyto známky své nositele neohrožují, ale signalizují možné rychle probíhající cévní postižení v důsledku vysokých hladin cholesterolu.

Granátové jablko povzbudí sportovce i nemocné. Pomáhá také při zánětlivých onemocněních

Nejjednodušší způsob, jak granátové jablko konzumovat, je rozkrojit jej a vybírat dužinu lžičkou. Další možností je několikrát plod stisknout, ...

Erektilní dysfunkce

Kvůli zvýšené hladině cholesterolu v krvi dochází k poškození cévní stěny, proces nazýváme ateroskleróza. Častým a časným příznakem takového cévního postižení může být postižení erektilní funkce. Správná erekce je velmi závislá na cévních funkcích, a proto může být porucha erektilní funkce jedním z prvních příznaků onemocnění cévního systému.

Samozřejmě platí, že vysoký cholesterol není jediným faktorem ovlivňujícím cévní zdraví a erektilní funkci. Další faktory, jako jsou kouření, fyzická neaktivita, obezita a diabetes, hrají také významnou roli. Pokud máte problémy s erekcí a máte podezření na vysoký cholesterol, je vhodné tyto problémy konzultovat se svým lékařem, který může provést odpovídající vyšetření a poskytnout vhodnou léčbu.

Bolesti na hrudi – angina pectoris

Jedním z možných projevů vysoké hladiny cholesterolu je i angina pectoris. Ta je charakteristická bolestí na hrudi způsobenou nedostatečným zásobením srdečního svalu okysličenou krví. Většinou během zátěže dochází ke vzniku nepoměru mezi potřebou kyslíku a jeho dodávkou. Projevuje se tupou, pálivou či svíravou bolestí nejčastěji v oblasti za hrudní kostí, která vystřeluje do ramen, paží nebo spodní čelisti.

K lékaři by měli zajít třicátníci i čtyřicátníci

„Lidé by si hladinu cholesterolu měli pravidelně kontrolovat, i pokud se cítí dobře a nemají nadváhu. Nejlépe je využít systému preventivních prohlídek, v rámci kterého se ve stanovených intervalech měří hladiny cholesterolu v krvi. Smutným medicínským faktem je, že většina lidí ani neví, že má nezdravou hladinu cholesterolu a k lékaři se dostanou, až když je příliš pozdě – při infarktu či cévní mozkové příhodě,“ konstatuje prof. MUDr. Michal Vrablík.

Zdroj: redakce, srdcevhlave.cz

3479

Diskuze k článku