Bis Bis

Výsledky studií naznačily, že použití elektroakupunktury může zvýšit citlivost tkání na inzulín

Výsledky studií naznačily, že použití elektroakupunktury může zvýšit citlivost tkání na inzulín
Nebojte se jehliček, mohou být prospěšné pro úspěšný management hladin krevní glukózy. Zdroj: Freepik

Diabetes je závažný problém v oblasti veřejného zdraví. Může při něm pomoci akupunktura? Na to se zaměřily některé slibně se vyvíjející studie a přinesly překvapivé výsledky.

Oblíbená léčebná metoda, která uvolní energetické bloky, může být signifikantním pomocníkem při léčbě diabetu z mnoha důvodů. Mimo jiné se používá například ke snižování krevního tlaku, čímž působí preventivně proti vzniku možných komplikací.

Obecné postoje a principy akupunktury

Akupunktura je zařazena do seznamů nehmotného dědictví UNESCO jako tradiční terapeutické umění, které rozvíjí diagnostickou a terapeutickou praxi na taoistické energetické vizi člověka a vesmíru. Původně se pro ni používal název Zhen Jiu, který se pojí také s moxováním. Patří do zlatého fondu tradičního asijského léčení a její obliba se rozšířila až na západ.

Všichni terapeuti, kteří pracují s akupunkturními jehličkami, absolvují školení, která mají stejný vzdělávací rámec. Jejich práce se však může v praxi mírně odlišovat.

Taoistický životní princip, s kterým akupunktura pracuje, je založen na rovnováze vnějších a vnitřních energií, stejně jako tradiční čínská medicína, která pracuje s působením jin a jang. Projevy nemoci se objeví, pokud nastane nerovnováha mezi těmito dvěma elementy. Hlavní úlohou léčivého procesu pomocí aplikace tradičních postupů akupunktury je vyladění energetického působení na cestě k celkové rovnováze člověka. Tradiční forma má také duchovní rovinu, dnes je však praxe více sekulární, zaměřená spíše na bodová ošetření bez většího filosofického pozadí.

Tradiční akupunktura stojí na těchto cílech:

  • udržet vyváženou vitální energii, známou jako Qi, v rámci prevence vzniku onemocnění,
  • při již probíhajícím zdravotním problému pak pracuje na harmonizaci celkové rovnováhy organismu.

Bioterapie jsou doplňkové naturopatické techniky. Mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek

V klasické medicíně jsou bioterapie techniky patřící do genových terapií. Ty se týkají přenosu a manipulace s geny. Patří do nich substituční ...

Kdy se akupunktura používá?

V původním pojetí pracuje akupunktura s náhledy na zdravotní stav člověka na více úrovních. Ať už se objeví jakákoli potíž od bolesti nebo nedobré funkce určitého orgánu, jde o nalezení klíče, který terapeuta navede k tomu, z jakého důvodu mohla vzniknout. Nepracuje se pouze s vědomím vnitřní energie člověka, ale také s energiemi vnějšími (prostředím nebo vesmírnými konstelacemi, které mohou rozkolísat přirozenou rovnováhu organismu). Proto je také dobrým doplňkem k pohledu tradiční západní medicíny a jejích standardizovaných léčebných postupů.

Typické případy aplikace akupunktury:

  • Pro podporu hubnutí, kdy je kladeno za cíl eliminovat disharmonii metabolických funkcí a nastartování oběhu vnitřní energie v meridiánech. Takto se podpoří celkové fungování jednotlivých tělesných orgánů.
  • V rámci odvykání závislostí (cigarety, alkohol, drogy, jídlo, počítačové hry a další).
  • Při stresových situacích a spánkových poruchách.
  • V rámci celkové přípravy na těhotenství.
  • U migrén, ať už hormonálního, nebo stresového původu.
  • Používá se také pro stimulaci funkcí oběhového systému a lymfy. Například při zánětech šlach, pohybových potížích.
  • Indikuje se i pro snižování přílišné tepové frekvence nebo při hypertenzi (vysokém krevním tlaku).
  • Napomáhá léčbě kožních zánětů (akné atd.)
  • Mírní nevolnost a zvracení, pomůže při zácpě.
  • Je vhodná také při bolesti zad, ischiasu.
  • Zajímavé je i její používání pro snížení projevů alergií.
  • Akupunktura napomáhá podpořit lokální cirkulaci, okysličení, regeneraci tkání a buněčnou obnovu.

Fototerapie je léčebná metoda, která může zlepšit spánek. U diabetiků se podílí na úspěšné léčbě ran

Zima sice ještě neřekla poslední slovo, ale již se můžete radovat z pomalu se prodlužujících dnů a nenápadného sílení slunečních paprsků. Ty ...

Je akupunktura vhodná pro diabetiky?

Pokud se léčíte s diabetem a chtěli byste vyzkoušet akupunkturu, můžete. Nemá pro vás totiž kontraindikace. Může pomoci na více frontách. Ať už se jedná o zlepšení psychické pohody, nebo podpoření krevní cirkulace či imunity. V tradiční čínské lékařské praxi se při diabetu používá běžně. I když je stále potřeba provedení větších výzkumů, některé studie již naznačují, že je při jeho léčbě úspěšná.

Čínští vědci již zkoumali vliv praktikování akupunktury na hladiny krevního cukru v krvi hlodavců a zjistili, že po léčbě trvající tři týdny se hladiny glukózy v krvi u testovaných subjektů nejen snížily, ale také se zlepšila jejich citlivost na inzulín.

V roce 2016 byl zveřejněn přehled všech relevantních údajů z let 2008 až 2015 s cílem zjistit, zda by akupunktura mohla být platnou léčbou inzulínové rezistence. Výsledky naznačují, že použití elektroakupunktury s nízkou intenzitou může skutečně zvýšit citlivost tkání na inzulín. Tato metoda by tedy mohla být použita při léčbě diabetu samostatně nebo v kombinaci s dalšími prostředky. Bude tedy zajímavou zkušeností pro ty, kteří se nebojí jehliček a chtěli by vyzkoušet alternativní pomoc při klasickém medicínském managementu cukrovky.

Akupunktura může u diabetiků pozitivně ovlivnit činnost sleziny a žaludku, jater (která mají vliv na ukládání cukru do glykogenu), tenké střevo, ledviny a močový měchýř (souvisí s diabetickou polyurézou, tj. nadměrné vylučování moči). Novější studie, které se věnovaly použití akupunktury u diabetiků a také v prevenci vzniku onemocnění, uvádějí následující:

  • Akupunktura může být užitečnou léčbou pro prediabetes.
  • Snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi i riziko inzulínové rezistence u diabetu mellitu II. typu.
  • Další studie potvrdila lepší management hladin krevní glukózy u subjektů, u kterých byla aplikována akupunkturní léčba v porovnání s těmi, u nichž neprobíhala.

Upozornění: Akupunktura je vhodným doplňkem k odborné lékařské péči, v žádném případě ji ale nenahrazuje. V případě pochybností o její vhodnosti ve vašem konkrétním případě se obraťte pro konzultaci na svého ošetřujícího lékaře.

Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Frontiersin.org, Medicalnewstoday.com, Healthline.com

1523

Diskuze k článku