Výsledky studie: Které děti onemocní diabetem 2. typu?

Britští vědci sledovali dlouhých 15 let životy 300 dětí bez diabetu, aby odhalili a popsali všechna rizika a znaky vedoucí k rozvoji cukrovky 2. typu. Výzkum dostal jméno EarlyBird a spolupracovala na něm také firma Nestlé.

Výsledky studie: Které děti onemocní diabetem 2. typu?

Děti byly sledovány od jejich pěti let až do rané dospělosti, přičemž se vědci zaměřili především na to, jak se měnil jejich metabolismus během dospívání. Výsledky studie zmiňují, že nejčastějším faktorem předvídajícím rozvoj diabetu byla špatná funkce beta buněk, které v těle produkují inzulin. Tato zdravotní komplikace vedla k vysokému riziku onemocnění diabetem 2. typu. Zajímavé je, že tento faktor byl zcela nezávislý na tělesné hmotnosti dětí.

François-Pierre Martin, vedoucí spolupráce v Nestlé Research, uvedl: „V této studii ukazujeme, že dysfunkce beta-buněk je problémem, který můžeme chápat u dětí jako stav prediabetu, který je ovšem na tělesné hmotnosti zcela nezávislý. Až následné přibývání na váze během puberty zhoršuje postup nemoci od prediabetu až k diabetu 2. typu. Z toho vyplývá, že je třeba ještě více upozorňovat na vliv zdravého životního stylu a více dohlížet na výživu dětí a dospívajících, což pomůže riziko vzniku diabetu 2. typu výrazně snížit.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x