Vyšetření funkce ledvin: při diabetu jednou ročně

Každý diabetik by měl alespoň jedenkrát ročně absolvovat vyšetření, zda jeho ledviny správně pracují. Podívejme se, v čem laboratorní vyšetření funkce ledvin spočívá a jaké mohou být jeho výsledky.

Vyšetření funkce ledvin: při diabetu jednou ročně

Množství močoviny v krvi

Základní laboratorní vyšetření, které nám ukazuje funkci ledvin, spočívá ve stanovení množství močoviny v krvi. Močovina je odpadní látka, která v těle vzniká při metabolismu bílkovin a kreatininu. Močovinu vytvářejí játra a vypouštějí ji zpět do krevního oběhu. Odtud ji vychytávají ledviny, které ji přefiltrují do moči a vyloučí ji tak z organismu. Pokud ledviny nefungují tak, jak mají, nejsou schopny močovinu odstraňovat a ta zůstává v krvi.

Běžné (referenční) hodnoty:

Močovina (urea) 2,5–8,3 mmol/l  (lidé ve středním věku)
Kreatinin muži 50–115  110 μmol/l; ženy: 40–110 μmol/l

Glomerulární filtrace

Nejdůležitější informaci o výkonnosti ledvin nám poskytuje měření nebo odhad glomerulární filtrace (GF). Jedná se o množství krve profiltrované v ledvinných klubíčkách (glomerulech) za určitý časový úsek (sekundu nebo minutu). GF odráží funkci ledvin. Bývá snížena u těžších onemocnění ledvin, například při diabetické nefropatii.

Fyziologické hodnoty Cl kr [ml/s]

Věk 13–49 let 50–59 let 60–69 let 70 a více let
ženy 1,58 – 2,67 1,0 – 2,1 0,9 – 1,8 0,8 – 1,3
muži 1,63 – 2,6 1,2 – 2,4 1,05 – 1,95 0,7 – 1,0

Mikroalbuminurie

Na počínající poškození ledvin způsobené cukrovkou nás upozorňuje zvýšená propustnost ledvin pro bílkoviny. Proto vyšetřujeme moč na mikroalbuminurii. Mikroalbumin je bílkovina s malou molekulou, kterou umíme prokázat v moči. Od 5. roku po vzniku diabetu (u dětského diabetu již od pubertálního období) by mělo být vyšetřování mikroalbuminurie prováděno pravidelně jednou ročně.

Ke stanovení mikroalbuminurie lze využít některou z těchto metod:

1. Vyšetření náhodného, obvykle ranního vzorku moči na poměr albumin/kreatinin.
Normální hodnoty jsou < 2,5 muži a 3,5 ženy mg/mmol kreatininu

2. Vyšetření vzorku ze sběru moči za definovanou časovou jednotku, obvykle za noc.
Normální hodnoty jsou < 20 μg/min

3. Vyšetření vzorku z 24hodinového sběru moči
Normální hodnoty jsou < 30 mg/24 hod.

Před vyšetřením je nutno vyloučit přítomnost jiného onemocnění ledvin, zejména močové infekce, jiného akutního infekčního onemocnění, metabolické dekompenzace diabetu, větší fyzické zátěže a srdeční nedostatečnosti. Při značném kolísání v denním vylučování mikroalbuminu je k prokázání mikroalbuminurie potřeba, aby 2 ze 3 vzorků odebraných během 3 – 6 měsíců byly pozitivní.

 

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x