Výrazný nárůst obezity mezi diabetiky: Nová data odhalují znepokojivý trend

Výrazný nárůst obezity mezi diabetiky: Nová data odhalují znepokojivý trend
Cukrovka může způsobit celou řadu závažných komplikací Zdroj: Freepik

Více než 80 % pacientů Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) s cukrovkou 2. typu má nadváhu nebo některý stupeň obezity. Ukazují to aktuální data z Centra diabetologie IKEM, které se stará o velkou skupinu diabetiků z celé České republiky.

Aktuální data Centra diabetologie IKEM ukazují na stále postupující trend nárůstu počtu obézních diabetiků 2. typu. Z celkového počtu diabetiků 2. typu, které má Centrum diabetologie IKEM v péči, se 34,7 % pohybuje v oblasti nadváhy, 28,7 % spadá do obezity prvního stupně, 13,8 % má obezitu druhého stupně a více než 6 % pacientů spadá svým BMI (Body Mass Index) do nejzávažnější kategorie obezity třetího stupně.

Mlsáme při cukrovce: Lahodné čokoládové řezy

Kakaové boby, z nichž se čokoláda vyrábí, jsou zásobárnou kofeinu a theobrominu. Jsou to stimulanty, které způsobují mírné povzbuzení a zlepšení ...

Nové populární léky

„Vysoký výskyt obezity mezi pacienty s diabetem je alarmující, protože její přítomnost výrazně zvyšuje riziko komplikací diabetu, zhoršuje jejich kvalitu života a zkracuje délku dožití. Vede také k výraznému zvýšení nákladů na léčbu, protože terapie komplikací stojí mnohem více než léčba vlastního diabetu. Za velmi závažný lze ovšem považovat také nárůst výskytu nadváhy a obezity u diabetiků 1. typu, kteří byli tradičně považováni za méně ohrožené tímto onemocněním. Z celkového počtu diabetiků sledovaných v IKEM má normální BMI méně než polovina, zatímco 35 % těchto nemocných má nadváhu a 19 % obezitu, uvádí přednosta Centra diabetologie IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Obezita samotná je klasifikována jako nemoc. Je proto na místě ptát se, jaké jsou dostupné způsoby její léčby. V posledních měsících se staly populárním mediálním tématem přípravky na hubnutí určené právě pro diabetiky s obezitou, jako je Ozempic nebo Saxenda. Jde o léky, jejichž účinek je založen na působení přes receptory pro střevní hormon GLP-1 (glukagon-like peptid 1). „Tyto léky vedou nejen ke zlepšení kompenzace diabetu, ale také ke snížení hmotnosti, zlepšení hladin tuků v krvi a krevního tlaku. Některé z nich navíc snižují výskyt kardiovaskulárních komplikací, jako je například srdeční infarkt nebo cévní mozkové příhody, říká Haluzík.

Slavní spisovatelé, kteří se léčili s diabetem: Hemingway utápěl deprese v alkoholu

Ernest býval velmi tvrdohlavým chlapcem v době dospívání. Rodiče z něj chtěli mít hudebníka a univerzitně vzdělaného člověka. On však vzdoroval a ...

Hybridní inzulínové pumpy

Při prevenci a léčbě obezity mohou kromě léků také výrazně pomoci nové technologie umožňující sledování fyzické aktivity pacienta a jeho komunikaci s ošetřujícím lékařem. „Pacientům s cukrovkou 1. typu mohou při sportování a snižování hmotnosti výrazně pomoci tzv. hybridní inzulínové pumpy komunikující přímo se senzorem měřícím hladinu cukru v podkožním tuku. Tyto pumpy dovolují daleko lépe přizpůsobit dávkování inzulínu při fyzické aktivitě a případné redukční dietě, a jsou tak výbornou možností, jak pomoci pacientům s nadváhou zhubnout,“ říká MUDr. Zuzana Hladíková z Kliniky diabetologie IKEM.

Při podpoře zdraví je klíčový také pohyb. Aby se snížilo riziko rozvoje cukrovky 2. typu, je dobré zařadit středně intenzivní pohyb několikrát týdně po dobu alespoň 150 minut. Doporučuje se chůze, jogging, plavání nebo jízda na kole.

Celosvětově s diabetem žije na 537 milionů dospělých (International Diabetes Federation, 2021). To znamená, že se s nemocí potýká každý desátý člověk a očekává se další nárůst. Do roku 2030 by na světě mohlo být na 643 milionů diabetiků a v roce 2045 asi 783 milionů. V Evropě se jedná o každého třetího dospělého. Počet registrovanch diabetikv eskrepublice se mezironnavyuje o zhruba 4,5 tisce. Podle poslednch dat stavu zdravotnickch informaca statistiky z roku 2021 ije v eskrepublice tměř 1 100 000 osob s diabetem. Další vce ne2 % lido svnemoci nev, nebyli jetdiagnostikovni. Diabetik1. typu je asi 60 tisc, vtinu tedy tvoří diabetici 2. typu.

Zdroj: redakce, IKEM, prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

1031

Diskuze k článku