Vyrážíte poprvé či po dlouhé době na letní horskou túru? Nepřeceňte své schopnosti

Vyrážíte poprvé či po dlouhé době na letní horskou túru? Nepřeceňte své schopnosti
Baví vás horská turistika? Zdroj: Freepik

Plánujete poprvé či po dlouhé době výlet nebo dovolenou v horách? Chystáte se vydat na túru? Jaké jsou největší chyby, které opakují nejen začátečníci, ale často i lidé, kteří na horách nejsou zdaleka poprvé, ale nemají dostatek pokory?

Nedostatečné plánování

K nejčastějším chybám patří podcenění délky trasy, obtížnost terénu a čas, který je potřeba k dokončení výletu. Pokud nedokonale trasu naplánujete, lehce se můžete v horách ztratit. To může vést k prodloužení výletu, vyčerpání, úzkosti a v horších případech k nebezpečným situacím ohrožujícím život.

S tím souvisí i podcenění dostatku vody a potravin, protože ne zdaleka všechny trasy vedou okolo horských chat s otevřenou restaurací či bufetem. A nelze spoléhat ani na to, že všechny budou vždy otevřené.

Přecenění svých schopností

Někteří lidé se pokouší absolvovat příliš náročné trasy, nebo se vydávají na výlety bez dostatečné fyzické kondice. Přecenění vlastních schopností může vést k únavě, vyčerpání, a dokonce i úrazům.

Při těžké celodenní turistice je vaše tělo vystaveno velké fyzické zátěži. Na začátku jste si sice určili svůj cíl, takže se nevzdávejte se, bojujte, ale své síly nepřeceňujte. Plánujte z počátku raději kratší trasy, či trasy s menším převýšením a častěji odpočívejte a pijte vodu.

Domácí zmrzlina pro diabetiky zdravě: Místo průmyslových konzervantů vsaďte na poctivost a kvalitu surovin

Většina průmyslově vyráběných zmrzlin dnes obsahuje nejen spoustu cukru a zdraví škodlivých tuků, ale i umělá barviva, dochucovadla, emulgátory a ...

Nesprávné oblečení a obuv

Při výběru oblečení a obuvi nikdy neupřednostňujte stylové trendy kousky nad praktickým funkčním oblečením. Počasí na horách se rychle mění, takže i když je ráno sluníčko a teplo, určitě přibalte do batohu také funkční mikinu či bundu. Tu ideálně nepromokavou, případně přibalte také pláštěnku. Velkým rizikem a častou chybou je také nesprávný výběr bot.

Ignorování předpovědi počasí

Další chybou je přehlížení nebo podcenění meteorologické předpovědi. Počasí se na horách mění rychle a nepříznivé podmínky jako silný vítr, prudké ochlazení nebo bouřky mohou přijít během chvíle a být velmi nebezpečné. Bouřky mohou být navíc životu nebezpečné.

To dokazují nesčetná smrtelná zranění turistů po zásahu bleskem. Pokud vás již bouřka zastihne, musíte dát dostatečně daleko od sebe všechny kovové věci (několik metrů) a nezůstávat na hřebeni, ale sejít alespoň několik desítek metrů pod něj. Než vyrazíte i na krátkou túru do hor, zjistěte si lokální meteorologickou předpověď pro danou oblast a průběžně sledujte vývoj.

Luštěniny, to nejsou jen obyčejné fazole a hrách. Vyzkoušejte kromě klasiky třeba belugu a vignu

Luštěniny jsou doslova zázračnou potravinou a v našem jídelníčku by rozhodně neměly chybět. Jenže je tu problém. Když se řekne luštěniny, většina ...

Nedostatečná orientace a nedodržování bezpečnostních pravidel

Mnoho lidí se ztrácí v horách kvůli nedostatečné orientaci. Nejen, že si špatně túru naplánují, ale dostatečně nesledují trasu či správně nepoužívají mapy, kompasy nebo navigační zařízení.

Nedostatek znalostí první pomoci a absence lékárničky

Lidé často nemají dostatečné znalosti první pomoci a nejsou připraveni čelit případným zraněním nebo nehodám. Než tedy vyrazíte do hor, měli byste si připomenout základní pravidla a postupy první pomoci.

Na každou túru byste si měli vzít také lékárničku. Ideálním obsahem je obvaz, náplasti, elastické obinadlo, dezinfekce, tablety proti bolesti, antialergen či hořčíkový krém. Na vysokohorských túrách není také dobrým přítelem alkohol, dehydruje a má s narůstající výškou silnější účinky.

Zdroj: Xero Shoes, healthline.com

916

Diskuze k článku