Výkyvy glykémie mají vliv na krevní oběh

Výkyvy glykémie mají vliv na krevní oběh
V případě prevence diabetických komplikací vázaných na krevní oběh je klíčová spolupráce s odborníkem Zdroj: Freepik

Diabetes je onemocnění postihující několik tělesných systémů. Jednou z komplikací špatně hlídané nebo neléčené cukrovky jsou komplikace krevního oběhu. Dobrá prevence a spolupráce s odborníky je klíčem k jejich omezení.

S potížemi krevního oběhu, které jsou spojené s cukrovkou, lze pracovat ve více rovinách. Při jejich úspěšném managementu je potřeba určité sebedisciplíny a také pravidelnosti. Převážně v dodržování doporučeného léčebného režimu spojeného se zdravým pohybem.

Péče o hladiny glykémie je jedním z klíčů pro prevenci komplikací oběhového systému

Komplikace cukrovky vázané na krevní oběh jsou z dlouhodobého hlediska navázány na projevy glykemické nerovnováhy organismu. Nastávají převážně v důsledku působení hyperglykemických stavů a následného poškození cévních stěn. Riziko jejich vzniku lze ovlivnit pomocí dobré spolupráce s ošetřujícím lékařem v rámci preventivních opatření a budováním pacientovy sebedisciplíny spojené s každodenními návyky.

Dobrou zprávou je, že výstup ze sledování 1, 7 milionu lidí s cukrovkou, který byl aktualizován v dubnu tohoto roku, ukazuje, že v rámci posledního čtvrtstoletí se výskyt počtu hospitalizací diabetiků s kardiovaskulárními potížemi snížil. A klesl počet případů infarktu myokardu. Takže lze říci, že precizní prevence přináší úspěšné výsledky.

Jak vypadá dobrá prevence komplikací diabetu vázaných na krevní oběh:

 • Nutná lékařská asistence a pravidelná vyšetření k včasnému odhalení příznaků komplikací. Doporučené konzultace a nastavení režimu včetně jídelního plánu vypracovaného odborníkem. Možná úprava dávkování inzulínu nebo jiných léků na úspěšný management krevní glukózy.
 • Povinností diabetika je pak striktní kontrola hladin krevního cukru a snaha o eliminaci jejích výkyvů, dodržování doporučeného léčebného režimu a diety.
 • Při pohybové aktivitě pro rozproudění toku krve je důležitá spíše četnost než konstantní délka. Zaměřte se na více několikaminutových cvičících pauz během celého dne.
 • Pro podporu krevního oběhu jsou výborné procházky, nemůžete-li jít z nějakého důvodu ven, vsaďte na cvičení jako dřepy, zvedání nohou, věnujte se také prokrvení lýtek.
 • Velmi dobrým pomocníkem prevence vzniku diabetických komplikací a rovněž také dlouhodobé zvýšené hladiny krevního cukru je pravidelný pohyb nebo vhodné cvičení.
 • V rámci možných podezření na potíže spojené s krevním oběhem mohou lékaři doporučit vyšetření zraku, krevní a močové testy pro kontrolu hladin cukru i cholesterolu a vyšetření zaměřená na ledvinové funkce.
 • Doporučuje se rovněž přestat kouřit.
 • Díky obsahu některých látek podporujících činnost krevního oběhu v běžně dostupných potravinách můžete pomoci zlepšit celkovou cirkulaci. V případě, že užíváte léky na ředění krve, je ale potřeba důsledně dodržovat doporučení lékaře a brát v potaz možné kontraindikace některých potravin a doplňků stravy v návaznosti na medikaci.

Zdravý oběhový systém je důležitý nejen u diabetiků: Má na starost dobrý stav pokožky i okysličování organismu

Že se něco děje s vaším oběhovým systémem, poznáte poměrně lehce. Varovnými příznaky mohou být studené a necitlivé končetiny, těžké nohy, celkové ...

Jak souvisí špatná cirkulace s cukrovkou?

U diabetiků je pravděpodobnější, že budou bojovat s arteriopatií dolních končetin, která naruší krevní oběh a sníží zásobování svalů kyslíkem. Nenaplňování této přirozené funkce může vést k tvorbě plaků uvnitř cév, což zhoršuje schopnosti krevní cirkulace.

Špatný krevní oběh spojený s diabetem často vyvolává příznaky na nohou, jako jsou:

 • Suchá kůže a pomalejší hojení jejího poškození.
 • Nedokrvenost končetin, pocit chladu, namodralé nohy.
 • Výskyt bércových vředů, praskání kůže na nohou.
 • Lámání nehtů, vypadávání vlasů.
 • Brnění nebo necitlivost končetin.

Diabetes a vysoký krevní tlak: Často jdou ruku v ruce a je potřeba si na ně dobře posvítit

Rychlá diagnostika diabetu i vysokého krevního tlaku však představuje praktickou nutnost k tomu, abyste je dostali pod co nejlepší kontrolu. A ...

Možné komplikace diabetu spojené s krevním oběhem

Komplikace vaskulární cirkulace jsou při diabetu způsobeny nedostatečným průtokem krve, která má potíže dostat se do jednotlivých částí těla tak, jak je pro ni přirozené. V průběhu času se totiž cévy pod vlivem nehlídané hyperglykémie nebo nedodržování léčebného režimu, v jehož důsledku se zvýšená hladina cukru objevuje, zužují. V případě onemocnění periferních tepen dochází k hromadění tuků, které blokují průtok krve (mluvíme o ateroskleróze, známé také pod názvem kornatění tepen).

Krevní cévy přivádějí kyslík a živiny do vašich orgánů. V návaznosti na jejich poškození se u diabetiků objevují přidružené komplikace onemocnění.

A to včetně mozkové mrtvice, slepoty, infarktu myokardu, selhání ledvin, poškození kůže, necitlivosti končetin (diabetická neuropatie, která zvyšuje riziko amputace), křečí při chůzi, brnění nebo pálení nohou, špatně se hojících infekcí. Mohou začít po několika měsících nebo letech. Riziko jejich vzniku může efektivně snížit dodržování doporučení odborníka v rámci úspěšného managementu hladin glykémie.

Zdroje: Diabetes.co.uk, Webmd.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

4384

Diskuze k článku