Výhody zimních sportů

Jakmile teploty venku klesnou pod příjemnou úroveň, řada sportovců se přesune na pár měsíců do tělocvičen. Pokud jste však milovníkem zimy a zimních sportů, je to něco úplně jiného a začíná pro vás to nejkrásnější období v roce. Co můžete podnikat?

Výhody zimních sportů

Běžkování

Jeden z typických zimních sportů, který není příliš náročný na vybavení ani na fyzické schopnosti. Jaké jsou jeho výhody? Patří mezi dynamickou fyzickou zátěž, takže vám přinese spálení energie včetně cukrů a glukózy, zvýšení účinnosti inzulinu, zlepšení hladiny krevních tuků a cholesterolu, snížení krevního tlaku a zlepšení výkonnosti plicního i krevního oběhu. Celé tělo zatěžuje rovnoměrně, takže procvičujete ruce, nohy i trup. Oproti sjezdovému lyžování je bezpečnější. Pokud se vydáte na výlet na běžkách, nezapomeňte si s sebou vzít vše potřebné – glukometr, testovací proužky, inzulin, první pomoc pro případ hypoglykémie.

Sjezdové lyžování

Je oblíbené u velké skupiny lidí a není se čemu divit – nádherné hory, pohyb, trocha adrenalinu. Posiluje svaly na nohou, hýždích a také v horní části těla. Rychlost spalování kalorií se odvíjí na náročnosti terénu, kvalitě sněhu i rychlosti jízdy a samozřejmě i na tom, jak dlouhé jsou fronty na vlek. Dejte si ale pozor na rizika úrazů a nezanedbejte bezpečnostní opatření.

Snowboarding

Další z oblíbených zimních sportů, při kterém si užijete radost z pohybu i trochu adrenalinu. Je náročnější, než sjezdové lyžování a dá se tedy při něm i lépe hubnout. I zde je však nutné dávat pozor na úrazy, ale to platí jak pro lidi s diabetem, tak bez něj. I tento pohyb posiluje činnost srdce, navíc při něm dochází k posilování vnitřních břišních i zádových svalů, stehen a hýždí. Pokud se chystáte se snowboardingem teprve začít, určitě využijte pomoc instruktora, který vás naučí nejen jak jezdit, ale i jak správně padat.

Bruslení

Skvělá náhrada letního in-line bruslení nebo běhu, zvlášť pokud se nacházíte v blízkosti velké zamrzlé vodní plochy. Je ideální pro zlepšení fyzické kondice, ale i hubnutí. Během bruslení posilujete velké množství svalů a přitom je šetrné k vašim kloubům. I zde je, stejně jako ve všech výše zmíněných zimních sportech, nutné kontrolovat před sportováním nohy, jestli na nich nejsou puchýře nebo oděrky. Stejně tak je potřeba dávat pozor na to, aby vám brusle dobře seděly a nikde vás netlačily.

As. MUDr. Jan Brož radí: Dejte pozor na hypoglykemie. Uvedené sporty jsou fyzicky náročné a riziko hypoglykémie je vysoké. Proberte se svým lékařem preventivní kroky.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x