Vyhněte se podzimnímu stresu

Vyhněte se podzimnímu stresu

Objevování tuzemských krás spolu se slunečným počasím se pomalu blíží ke konci. Stres z návratu do práce a dětí do školy spolu s nejistotou ve spojitosti s podzimními onemocněními nás velmi unavují. Nezalekněte se obávaných strašáků po relaxačním létu. Zachovejte si pozitivní náladu a povzneste se nad denní starosti.

Letní odpočinek již brzy vystřídá podzimní stres a sychravé počasí. Panující nejistotu, neustálé změny, přizpůsobování se i pracovní stres a návrat do školy však můžete zvládnout s lehkostí. Nenechte se strhnout tímto rychlým kolotočem, najděte si dostatek času na sebe a vytrvejte s přesvědčením, že všechno zvládnete. Važte si maličkostí, které dělají vaše dny příjemnými, a soustřeďte se na tato pozitiva. Kromě toho však myslete i na své tělo. Vyvažte svůj životní styl a letošní podzim zvládnete hravě. Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny přináší několik rad pro zvládnutí náročného období s klidem.

Relaxace

I přesto, že jste si v létě možná vzali dovolenou, měli byste si zaslouženou relaxaci dopřávat častěji. Odpočiňte si od každodenního shonu a na chvíli si dovolte vypnout. Zkuste zařadit malé rituály jako součásti každého dne. Ať už vyzkoušíte meditaci, krátkou procházku, či dáte přednost wellness, nezapomeňte si zlepšit každý den. Dejte přednost aktivní relaxaci „off-line“. Volno zkuste trávit venku s přáteli, klidně návštěvou divadla či kina. Nejen, že budete dostatečně odpočatí, ale budete mít i dobrou náladu. Pokud se na tyto příjemné okamžiky zaměříte během dne, zlepší vám náladu.

Dostatek spánku

S relaxací se pojí také spánek. Dodává našemu tělu dostatek energie, a to jak fyzicky, tak i psychicky. Spěte alespoň 6 hodin denně, čímž si dopřejete dostatek regenerace. Pro lepší spánkovou hygienu zkuste usínat a vstávat pravidelně v podobný čas. Naopak nedostatek spánku má za následek únavu, frustraci, nevrlost i nervozitu. V kombinaci se stresujícími dny to není vítaná kombinace. Před spaním se vyhněte dlouhým hodinám na telefonu či u počítače.

Pohyb

Snažte se zařadit do vašeho denního plánu dostatek pohybu. Nejen, že spálíte nějaké kalorie, ale budete se cítit mnohem lépe. Nemusíte nutně denně běhat či chodit do posilovny, ani se snažit o nadprůměrné výsledky. I malé úspěchy jsou lepší než žádné. Zkuste vyměnit cestu do práce autem či městskou dopravou za procházku. Pokud to není možné, běžte alespoň několik zastávek. Při procházce se soustřeďte na vaše okolí a na to, jak se cítíte. Nechte starosti na chvíli stranou a užívejte si možnost příjemného pohybu na čerstvém vzduchu. O víkendu zkuste vyrazit s rodinou třeba do lesa.

Pravidelný pitný režim

„Dostatek tekutin není esenciální pouze v horkém letním počasí. Nezapomínejte, že naše tělo se skládá převážně z vody a její dostatek má velký vliv na jeho fungování,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý z České a slovenské asociace pro speciální potraviny. Čistá voda nám pomáhá i na zahnání únavy. Vynechejte sladké limonády, které vaše tělo jen zbytečně zatěžují a přeslazují. Dopřejte si 2 litry čisté vody denně a pijte ji pravidelně v průběhu celého dne.

Pestrá a kvalitní strava

Stejně jako po celý rok je důležité mít dostatečný příjem vitaminů a základních minerálů a prvků. Vaše tělo se vám odvděčí lepším imunitním systémem, který vás pak bude bránit proti onemocněním. Vychutnejte si sezonní ovoce a zeleninu. Zkuste je čerstvé zařadit do vašeho jídelníčku. „Vyměňte sladké sušenky raději za čerstvé jablko. Soustřeďte se na vitaminy C a D, které pomáhají bojovat s úzkostí a také posilují imunitní systém. Pro psychickou pohodu vyzkoušejte aminokyselinu L-tryptofan,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý. Kromě toho, že pomáhá k lepšímu spánku a usínání, odbourává také agresi a podráždění. L-tryptofan je zodpovědný za tvorbu melaninu, který se dále mění na serotonin, jehož hladina má vliv na naši náladu. L-tryptofan najdete v některých potravinách, případně jsou na trhu k dispozici různé přírodní doplňky stravy, které vám pomohou s jeho doplněním.

Ing. Bohumil Hlavatý

284

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku