
Vrchní sestra Kliniky diabetologie IKEM radí: Jak si vybrat inzulínovou pumpu?

Inzulínová pumpa je elektronický přístroj, který pomocí tenké plastové hadičky a krátké slabé kanyly do podkoží aplikuje inzulín. Pro léčbu diabetu pomocí inzulínovou pumpou jsou vhodní lidé, kteří mají v tento systém důvěru, mají ochotu a motivaci k aktivní práci na zlepšení kompenzace svých glykémií. Jak správnou pumpu ale vybrat?
Ke správné kompenzaci glykémií v kombinaci s pumpou se hodí senzory, které slouží ke kontinuální monitoraci glukózy v podkoží. Nebo lze také měřit glykémie na glukometru minimálně 4x denně. Každopádně musíme si stále připomínat, že samotná inzulínová pumpa nezlepší kompenzaci diabetu bez aktivní spolupráce jejího uživatele.
Napodobuje přirozené dávkování
Lidský organismus během 24 hodin produkuje trvale malé množství inzulínu – říkáme mu bazální inzulín. Jeho množství se během dne a noci podle aktuální potřeby mění. Na inzulínové pumpě je možné nastavit a upravovat různé rychlosti podávání inzulínu v jednotlivých denních a nočních úsecích, s ohledem na individuální potřeby každého člověka s diabetem. Umožňuje tak co nejlépe napodobovat přirozené dávkování bazálního inzulínu.
Když se najíme, zejména po konzumaci jídla se sacharidy, začne tělo produkovat zvýšené množství inzulínu, aby tím umožnilo přísun glukózy do krve. Pumpa umožňuje stejným způsobem podání tzv. bolusu inzulínu před jídlem, tzn. jednorázového většího množství inzulínu, které napodobí zvýšenou produkci inzulínu v organismu po požití sacharidů. Stejně jako bolus před jídlem je snadné podání bolusu inzulínu ke korekci zvýšené glykémie.
Maratonec a diabetik 1. typu Adam Korecký: „Nikdy není pozdě začít běhat“
Adam pochází z Plzně a pracuje jako prodejce osobních vozidel. Jeho největší záliby jsou sport a auta. V současné době je aktivní sportovec a ...
Výhody léčby inzulínovou pumpou
- Co nejpřesnější napodobení přirozeného dávkování inzulínu.
- Omezený počet vpichů do podkoží, kanyla k pumpě se mění obvykle po 3 dnech.
- U některých typů inzulínových pump s možností současného propojení s kontinuální monitorací glukózy prostřednictvím senzoru je dávkování inzulínu přesnější a v některých případech bezpečnější (funkce hybridního uzavřeného okruhu, nebo funkce zastavení dodávky inzulínu před nízkou glykémií, lze nastavit alarmy, které upozorňují na větší pokles či vzestup glukózy, případně upozorní na dosažení nastavených mezních hodnot glukózy).
- Možnost nastavit více různých bazálních dávek inzulínu během 24 hodin, v různé časové úseky různé množství inzulínu.
- Možnost přednastavit speciální bazální režimy, například pro dny s pravidelným sportováním nebo všední dny a víkendy a další možnosti.
- Možnost nastavit tzv. dočasnou bazální dávku inzulínu, například sníženou při zvýšeném pohybu nebo zvýšenou při nemoci.
- Využití funkce kalkulátoru bolusu, pro výpočet velikosti dávky inzulínu k jídlu či ke korekci vyšší glykémie.
- Možnost podání bolusu před jídlem rozloženě nebo kombinovaně (pumpa ho nevydávkuje najednou, ale v delším časovém úseku, nebo část ihned a část později).
Nevýhody léčby inzulínovou pumpou
- Nutnost neustálého nošení pumpy na těle a kanyly v podkoží.
- Potřeba větší technické dovednosti oproti používání inzulínových per.
- Možnost vzniku kožního zánětu v místě vpichu kanyly.
- Nutnost přepichovat kanylu každé 2 – 3 dny.
- Možnost výskytu lokální alergické reakce na materiál náplasti kanyly, nebo používaných senzorů.
- Ne každá pumpa je vodotěsná pro koupání ve vodě.
- Při kontaktním tipu sportu hrozí vytržení kanyly z podkoží.
- Při selhání dodávky bazálního inzulínu (zapomenutí připojení pumpy po koupání, sportu, sauny, nebo při ucpání kanyly) je poměrně velké riziko rozvoje hyperglykémie a diabetické ketoacidózy.
Rozhovor s Kateřinou Kolářovou, autorkou designových doplňků pro diabetiky Miolka: „Diagnózu dcery jsem si nejdříve vyčítala“
Kateřina pochází z Ostravy a v současné době se živí výrobou pouzder a pásů na inzulinové pumpy pod vlastní značkou Miolka na webu ...
Na co dát pozor před výběrem
Před výběrem inzulínové pumpy je vhodné pumpy osobně vidět, navštívit edukační diabetologické sestry nebo svého lékaře, případně jednotlivé zástupce distribuujících firem, podle toho, kdo má pumpy k dispozici.
Co všechno brát v potaz, když si rozmýšlím, pro kterou pumpu se rozhodnout:
- Jak velkou, jakého tvaru a případně jaké barvy bych pumpu chtěl. Navzájem se i v těchto parametrech od sebe pumpy na trhu liší.
- Chci pumpu hadičkovou (podkožní kanyla a zásobník v pumpě jsou spojeni plastovou hadičkou, kterou proudí inzulín), nebo náplasťovou pumpu (kanyla i zásobník inzulínu jsou přímo v přístroji)?
- Jak dobře vidím na displej? Je pro mě dostatečně čitelný? Mačkají se mi dobře ovládací tlačítka? Nebo mi více vyhovuje dotykové ovládání?
- Chci klasickou pumpu (dávky inzulínu upravuje čistě její uživatel) nebo chci pumpu s automatickými funkcemi (funkce hybridního uzavřeného okruhu samostatně upravuje dávku inzulínu v době mezi jídly)?
- Má pumpa funkce, které chci využívat (bolusový kalkulátor, ovládání přes mobilní telefon, atd.)?
- Odpovídá velikost inzulínového zásobníku mé denní spotřebě inzulínu? Existují různé velikosti, od 160 do 300j.
- Má pumpa nějaké užitečné doplňky? Klipy na uchycení pumpy k oblečení, pouzdra a další?
- Vyhovují mi kanyly, které jsou s pumpou kompatibilní? Ne každá pumpa nabízí možnost všechny typy kanyl: kovová kolmá, teflonová kolmá a teflonová šikmá kanyla.
- Jak funguje zákaznický servis příslušné firmy? To mohu eventuálně zhodnotit při konzultaci s firemním zástupcem.

Kateřina Čechová pracuje jako edukační sestra téměř 20 let | zdroj: archiv Kateřiny Čechové, užito s laskavým svolením
Bc. Kateřina Čechová
Od roku 2003 pracuje jako vrchní sestra Kliniky diabetologie IKEM. Spolupracuje se společností DiaVize a pravidelně publikuje v časopisech.
1151