Vražedná zbraň: inzulin?

Čeští diváci mají kriminálky z nemocničního prostředí v oblibě. Inzulin však nebývá obvyklou vražednou zbraní. O to víc je zápletka filmu Nikdo neměl diabetes zajímavější.

Vražedná zbraň: inzulin?

Děj snímku natočeného před patnácti lety se odehrává v jedné okresní nemocnici. Při banální operaci slepého střeva pacient zemře. Nebožtík je, co čert nechtěl, známý místní novinář Vedral (Radek Holub, 47), který odhaloval „špínu“ při privatizaci tohoto zdravotnického zařízení. Ačkoliv po pitvě není nikdo z lékařů shledán odpovědným za jeho smrt, hlavnímu hrdinovi doktoru Mišurcovi (Roman Zach, 42) začne být mnoho věcí podezřelých, třeba podivné chování sestry Moniky (Zita Morávková, 45) a některých kolegů. Mladý začínající lékař se snaží odhalit souvislosti s dalšími záhadnými úmrtími, ke kterým postupně dochází.

PŘEDÁVKOVANÁ SESTRA

Vše nasvědčuje tomu, že pacient dostal dávku inzulinu, která je pro zdravého jedince v narkóze smrtelná. Kde se vzal na operačním sále inzulin, je záhadou, protože ten den neměl nikdo z operovaných diabetes. Krátce nato umírá mladá zdravotní sestra Monika, která zřejmě o záhadném úmrtí něco věděla. Monika byla závislá na morfinu, takže pro vraha nebyl problém ji předávkovat. Podezření na vraždu na inzulinem vzniká už ve chvíli, kdy lékař„vyšetřovatel“ zahlédne Moniku, jak lahvičku schovává pod skříň. Proč by schovávala právě inzulin? Tato otázka se táhne po zbytek děje…

ODNESL TO I LÉKAŘ?

Jedna ze stěžejních scén, kdy si hlavní roli střihl diabetes, proběhla během operace. Zdá se, že problém s nemocí má i sám „detektiv“.

00:33:00

Setra na sále lékaři, kterému při operaci otírá pot: „Vy se hodně potíte, že jo? Jsem si toho všimla minule.“
Jiný lékař: „Milan se potí ze všech nejvíc.“
Anestezioložka: „Dobře dělá, alespoň nebude mít kamínky.“
Lékař zpocenému kolegovi po chvíli: „Hele, nemáš ty nakonec diabetes?“
Oslovený lékař se pod rouškou pousměje: „Určitě ne.“
Zvědavý lékař: „Taky by sis měl vyšetřit moč na cukrovku. Jen tak pro jistotu…“
Třetí lékař: „Anebo si rovnou píchnout inzulin.“
Sestra Monika: „Zdravý člověk by neměl dostat inzulin. Nemám pravdu? Kdyby ho dostal, mohlo by to být zlé.“
Lékař: „Nech toho, Moniko, vždyť je to sranda. Milan zná dobře, jako my všichni, účinky inzulinu.“
Sestra Monika významně poznamená: „Účinky inzulinu doktoři velmi dobře znají. A dokonce i sestry.“
Poté vznikne podezření, že něco ví, a zanedlouho je zavražděna.
Jak to vlastně s lékařovou nemocí bylo? To jsme nechali odhadnout diabetologa as. MUDr. Jana Brože. „Zvýšené pocení je častým příznakem hypoglykemie, v tomto případě se však nejpravděpodobněji jedná o příznak tělesné námahy operujícího lékaře,“ uvedl. Mýlí se? To se dozvíte, když si film pustíte. Je on-line na internetu.

ZACH HRAJE DOKTORY RÁD

Dnes populární herec rád občas zavzpomíná na svoji první větší filmovou roli. Byla to také jeho první role doktora. Co mu jako herci říká lékařské prostředí? „Byl jsem se podívat na operace. Doktoři mají můj obdiv – nemohou si vymýšlet, jestli je to baví, nebo nebaví, stejné jako na pásu. A k tomu ta odpovědnost. Ovšem cítil jsem šílenou odosobněnost, které vlastně taky rozumím. Když jsme se potom dostali k práci my, bylo to tak pitoreskní – střeva z prasete byla v pytlíku na komparzistově břiše, brali jsme skalpely, ovládli pár gest… Musel jsem se smát, jak si hrajeme s vážnou tváří na doktory a přitom šmikáme prasečí střívka. Divadlo je nadsázka, film by měl být taky. Do té mojí televize se to asi nevejde, alespoň v tomto případě ne. Ale přijímám to, je to moje obživa a rád jsem si k nové práci přičichl,“ vypráví. Rád vzpomíná i režisér Ivan Pokorný: „Scénář byl pro mě zajímavý z několika důvodů: je to dobrá detektivka, ve které se morduje odborně, medicínsky. Vše se tudíž odehrává v perfektně odpozorovaném prostředí. Vedle detektivní linky příběhu jsme vtahováni do životních propletenců doktorů a sester okresní nemocnice. S mírou, aniž by byly porušeny zákonitosti žánru.“

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x