Vodní radovánky po Česku: Koupacích lokalit máme spoustu, a to i těch přírodních

Vodní radovánky po Česku: Koupacích lokalit máme spoustu, a to i těch přírodních
Plavání v zatopeném lomu dokáže krásně pročistit hlavu. Máte-li diabetes, raději však nechoďte plavat sami. Zdroj: Freepik

Letní sezóna je za dveřmi a s ní se neodmyslitelně pojí venkovní koupání. O tom, že vhodně zvolený pohyb obecně prospívá zdraví, netřeba polemizovat. Pokud jde o plavání, je tato aktivita doporučována i diabetikům – kromě toho, že se při něm posílí veškeré svalstvo včetně srdce, dochází při pravidelném plavání i ke snížení krevního tlaku a cholesterolu. Je potřeba ale více naslouchat svému tělu a častěji kontrolovat hladinu cukru v krvi, aby nedošlo k hypoglykémii – v nejhorším případě přímo ve vodě! Jak na plavání s diabetem chytře a bezpečně?

I když je koupání považováno za energeticky náročnou činnost, má voda na většinu lidí blahodárný vliv a po chvílích strávených vodními hrátkami se cítíme obvykle velmi dobře. Aktivně, svěže a pohodově. Odplavené starosti a uvolněné endorfiny bývají skvělou odměnou za náročné plavání.

Koriandr: Voňavý pomocník při léčbě diabetu, vyplatí se pěstovat jej ve velkém

Koriandr (Coriandrum sativum) je aromatická bylina, která je tradičně využívána ve východní kuchyni pro svoje charakteristické aroma a unikátní ...

V Česku je pestrá nabídka koupacích možností

Přestože u nás není moře, nabízí Česká republika celou řadu přírodních i uměle vytvořených míst vhodných ke koupání. Rodiny s malými dětmi nemusí kvůli populárním tobogánům a dalším vodním atrakcím jezdit do zahraničí, venkovní aquapark nalezneme v každém větším městě. U rybníka se zrelaxují rekreační plavci a na své si přijdou i sportovci toužící především po výkonu či soukromí. Jen je třeba si to své místo umět najít.

K vodě raději s parťákem než sami

Ne každému vyhovuje trávit dny na přeplněných veřejných koupalištích. Dobrou volbou jsou v těchto případech zatopené lomy, pískovny či jezera. Přestože představa liduprázdné pláže může být lákavá, pokud máte cukrovku, měli byste se vyvarovat příliš opuštěným místům a dbát na to, abyste ve vodě nebyli sami. Okolní příroda zde bývá nádherná, ale s možností koupit si přímo na místě něco k snědku raději nepočítejte – i samotné koupání často bývá na vlastní nebezpečí.

Diabetici by se proto na tento typ výletu měli dobře připravit a vzít si svačinu s sebou. Malé mlsání je výjimečně povoleno, protože při koupání se spálí hodně energie a je třeba ji rychle doplnit – energetický deficit hrozí obzvláště, pokud si ke koupání vyberete místa, kde je chladnější voda. Na zahřátí vnitřních orgánů je totiž nutné dodat další energii, proto by si diabetici měli dopřát sacharidů více než obvykle.

Otužování a diabetes: Překonejte sami sebe a podpořte svou imunitu i dobrou náladu

Léto je k otužování jako stvořené. Chladná sprcha s vidinou horkého dne před námi je daleko příjemnější než pustit na sebe studený proud po ...

Jak při letním koupání pečovat o diabetické pomůcky?

Diabetické pomůcky, jako jsou senzory, glukometry nebo inzulínové pumpy, jsou cenově nákladné a je třeba se o ně starat, aby jejich kvalita zůstala zachovaná. Některé typy senzorů jsou voděodolné a není nutná žádná speciální ochrana, avšak inzulínové pumpy do kontaktu s vodou přijít nemají. Při jejich odpojení vyvstává otázka, kam s nimi. Rozhodně nenechávejte přístroje ani inzulín na přímém slunci. Pokud nemáte k dispozici speciální pouzdra a penály pro diabetiky, které udrží pomůcky v chladu, nezapomeňte uložit věci alespoň do stínu.

Nepřepálit start je důležité i ve vodě

Pokud nejste zvyklí na pravidelný pohyb, je vhodné začít s plaváním pozvolna a postupně přidávat na intenzitě. Diabetici by se ale měli fyzické aktivitě vyvarovat kdykoli, pokud se necítí dobře, a samozřejmě v případě hypoglykémie, hyperglykémie a ketoacidózy! Pohyb je pro úspěšnou léčbu diabetu klíčový a plavání má oproti pohybu na souši tu výhodu, že voda nadnáší – proto nedochází k přetěžování kloubů u obézních osob.

Zdroje: cukrovka, verywellhealth

1588

Diskuze k článku