Vliv těžkých hypoglykemií na mozek

Vliv těžkých hypoglykemií na mozek

Americká studie prokázala u osob s diabetem 1. typu přímou spojitost mezi těžkou hypoglykemií a kognitivním poškozením mozku. Za těžkou hypoglykemii je považován takový pokles hladiny glykemie, kdy si již diabetik nedokáže pomoci sám a ke svému zotavení potřebuje pomoc ostatních.

Studie probíhala v San Franciscu a zúčastnilo se jí 718 diabetiků v průměrném věku 67 let. Vědci zjistili, že 32 % účastníků zažilo jednou v životě těžkou hypoglykemii a celých 50 % diabetiků zažilo závažných hypoglykemických stavů v průběhu života hned několik. Oproti ostatním diabetikům, kteří stav těžké hypoglykémie nikdy nepoznali, vykazovali tito účastníci zhoršení kognitivních funkcí jako například stav krátkodobé paměti, míry pozornosti a slovní zásoby či úroveň epizodické paměti.

Provedená studie tak jasně prokázala závažný dopad těžké hypoglykémie na mozek pacientů s diabetem 1. typu – proto vědci upozorňují na nutnost dostatečné informovanosti ohledně stavu hypoglykemie a jeho dostatečné prevence.

Zájemci o podrobnější informace o hypoglykemii, pro které není angličtina překážkou, se mohou bezplatně zaregistrovat do hypo-programu na tomto odkazu: https://hypoprogram.com/register?ref=hyponews06012020.

Zdroj: diabetes.co.uk

285

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný