
Hyperglykémie nebolí, ale může vést k vážným zdravotním komplikacím
Vyrovnané hladiny glykémie jsou u diabetiků zásadní. Přesto se mnohdy stává, že i když děláte zdánlivě maximum, upravili jste stravu a snažíte se cvičit, co vám síly stačí, cukr lítá jako na houpačce. Na vině mohou být faktory, o nichž jste dosud možná ani netušili, že by mohly váš cukr zvedat. Pojďme si proto dneska představit alespoň ty nejvýznamnější z nich – jejich znalost vám může pomoci dostat cukrovku pod kontrolu.
Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro vyrovnané hladiny cukru v krvi, je správné stravování. Již při stanovení diagnózy diabetu vás lékař seznámí s nutností úpravy jídelníčku a informuje vás o dietě vhodné pro diabetiky.
I když se řada diabetiků konzumace jablek obává z důvodu obsahu sacharidů, je třeba uvědomit si, že jablka díky vysokému obsahu vlákniny ...
Obzvláště u diabetu 2. typu je pohyb nesmírně důležitý. Fyzická aktivita totiž nejen pomáhá udržet si zdravou hmotnost nebo zhubnout, ale také snižuje riziko srdečních onemocnění, zvyšuje citlivost těla na inzulín a pomáhá buňkám odstraňovat glukózu z krve. Studie z roku 2012 dokonce prokázala, že stačí pouhé tři dny snížené aktivity, aby došlo ke zvýšení hladiny cukru v krvi i u zdravých, normálně aktivních jedinců. Dobrou zprávou je, že ke snížení hladin glykémie postačí i mírná fyzická aktivita, jako je chůze nebo vykonávání běžných domácích prací. Velmi prospěšná je i 15minutová procházka po večeři.
Pozor si však naopak dejte na příliš namáhavou fyzickou zátěž – pokud chcete praktikovat náročné sporty, uběhnout maraton nebo se věnovat například posilování s velkou zátěží, vždy se poraďte o vhodnosti tohoto sportu se svým ošetřujícím lékařem či diabetologem, který vám zároveň poradí, jak nastavit jídelníček.
Nedostatek spánku vede k uvolňování stresového hormonu kortizolu a zároveň snižuje množství inzulínu uvolněného při jídle – pokud tedy nespíte dostatečně dlouho, může docházet k výrazným skokům hladin cukru v krvi. Organizace National Sleep Foundation proto doporučuje dospělým osobám spát 7–9 hodin denně, u osob starších 65 let pak stačí 7–8 hodin denně. Dostatečný a kvalitní spánek má pozitivní vliv i na hubnutí, jak jsme vás informovali ZDE.
Stresu se v dnešní rychlé době nelze zcela vyhnout. Přesto je třeba myslet na to, že když jste pod tlakem, uvolňuje vaše tělo kortizol a adrenalin, hormony, jež vyzývají tělo k akci (bojuj, nebo uteč). Tělo pak začne spalovat uložené zdroje energie a inzulínu se kvůli vysokým hladinám kortizolu nedaří rozkládat glukózu, proto stoupá hladina cukru v krvi, případně dochází ke snížení citlivosti na inzulín. Je proto důležité naučit se zvládat stresové situace, a to například pomocí jógy, meditace, procházek v přírodě či dechových cvičení.
Zajímavá souvislost
Napadlo by vás, že vyšší hladiny cukru v krvi mohou být způsobeny například i spáleninami kůže od slunce či popáleninami v důsledku opaření se? Bolest, která následně vznikne, totiž způsobuje stres. A stres – jak jsme si vysvětlili výše – zvyšuje hladiny cukru v krvi. Proto buďte obezřetní i při opalování a používejte opalovací krémy s ochranným faktorem.
I když jsou umělá sladidla pro diabetiky doporučována jako alternativa cukru – zejména pro ty, kteří si odvykají od slazených nápojů, jejich konzumace může ve skutečnosti dlouhodobě zvyšovat hladinu cukru v krvi. A to i sladidla s nulovým obsahem kalorií, jimiž jsou slazeny dietní nápoje a limonády, jak dokládá studie z roku 2020. Její autoři došli k závěru, že po konzumaci takovýchto nápojů umělá sladidla zhoršují inzulínovou rezistenci a schopnost těla udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Proto byste měli od nápojů slazených umělými sladidly upustit a upřednostňovat čistou vodu, případně neslazené čaje.
Ženy se s hyperglykémií mohou setkat také v průběhu menstruačního cyklu či během menopauzy. Krevní cukr stoupá především pár dnů během ovulační fáze a pak se znovu zvyšuje ještě těsně před začátkem menstruace. Pokud se s těmito výkyvy potýkáte, je vhodné informovat o nich lékaře a snažit se uzpůsobit režimová opatření.
Na hladiny cukru v krvi může mít vliv i užívání některých léků. Mezi léky zvyšující hladinu cukru v krvi patří především některé kortikosteroidy, diuretika, léky na vysoký krevní tlak, léky na astma, antidepresiva či hormonální antikoncepce. Na vině ale mohou být i některé vitamíny či doplňky stravy. Proto byste měli informovat svého lékaře či lékárníka o tom, jaké léky či doplňky stravy užíváte, a případně vybrat alternativu, která bude příznivější pro vaši glykémii.
Pro vyrovnané hladiny cukru je nesmírně důležitý pravidelný a dostatečný pitný režim. Méně vody v těle znamená koncentrovanější hladinu cukru v krvi. Proto pijte dostatek tekutin.
Čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě – některé zdroje uvádějí, že je dokonce hned druhým nejoblíbenějším nápojem, první místo zaujímá ...
Pokud se váš organismus potýká se zánětem způsobeným infekcí či nemocí, uvolňuje hormony jakožto reakci na stresovou situaci (nemoc), které mohou způsobit vyšší hladinu cukru v krvi. Je proto vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem či diabetologem, jak v době nemoci udržet hladiny cukru v krvi na uzdě. Měli byste si také pravidelně měřit glykémii a vhodné je kontrolovat i množství ketolátek v moči.
Není žádným tajemstvím, že se diabetici potýkají ve větší míře s dentálními potížemi. Kromě samotného zánětu, který může vzniknout v případě zkaženého a neléčeného zubu, je častou komplikací diabetu 2. typu onemocnění dásní. Nezdravé dásně mohou zvýšit riziko infekcí a zánětů v celém těle, přičemž obojí může zvýšit hladinu cukru v krvi. Navíc neléčené onemocnění dásní může vést až k parodontitidě a následné ztrátě zubů. Špičkoví odborníci nyní také došli k závěrům, že oproti osobám se zdravými dásněmi pak osoby s onemocněním dásní:
Pokud se dlouhodobě potýkáte s vysokými hladinami cukru, i když užíváte medikaci a upravili jste stravu, zamyslete se nad tím, zda se vás netýkají i některé z výše uvedených faktorů, jež by mohly vaše glykémie ovlivnit. Nezapomínejte, že vliv může mít například také fenomén úsvitu, kouření či konzumace kávy, která může u citlivých jedinců zvyšovat hladiny cukru v krvi. Snažte se proto upravit svá režimová opatření a v případě přetrvávajících obtíží kontaktujte svého ošetřujícího lékaře či diabetologa a poraďte se s ním ohledně možného řešení.
Zdroje: cdc.gov, diabetesjournals.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, jada.ada.org
Foto: Freepik
11944