Víte, co může zvýšit hladinu cukru v krvi? Vedle stravy třeba i stres, bolavé zuby či popáleniny

Víte, co může zvýšit hladinu cukru v krvi? Vedle stravy třeba i stres, bolavé zuby či popáleniny
Příčinou vysoké hladiny cukru v krvi může být i zánět dásní Zdroj: Freepik / senivpetro

Vyrovnané hladiny glykémie jsou u diabetiků zásadní. Přesto se mnohdy stává, že i když děláte zdánlivě maximum, upravili jste stravu a snažíte se cvičit, co vám síly stačí, cukr lítá jako na houpačce. Na vině mohou být faktory, o nichž jste dosud možná ani netušili, že by mohly váš cukr zvedat. Pojďme si proto dneska představit alespoň ty nejvýznamnější z nich – jejich znalost vám může pomoci dostat cukrovku pod kontrolu.

Vyvážená strava je základ

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro vyrovnané hladiny cukru v krvi, je správné stravování. Již při stanovení diagnózy diabetu vás lékař seznámí s nutností úpravy jídelníčku a informuje vás o dietě vhodné pro diabetiky.

  • Pozor si musíte dávat především na sacharidy, které způsobují rychlý vzestup hladiny cukru v krvi – ty jsou obsaženy například v bílé rýži, těstovinách, smažených a průmyslově zpracovaných pokrmech, bílém chlebu či slazených nápojích. Oproti nim byste měli volit takové sacharidy, které nezpůsobí prudký nárůst cukru v krvi – například celozrnné těstoviny, hnědá rýže, fazole, quinoa, celozrnný chléb nebo zelenina.
  • Důležitý je také dostatečný příjem vlákniny, která přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi, jakož i pravidelná strava.
  • Myslet byste měli především na potřebu kvalitní snídaně, jelikož její vynechání může způsobit nárůst hladiny cukru v krvi po obědě i po večeři. Studie z roku 2015 zjistila, že u osob, které nesnídaly, byla jejich hladina cukru v krvi po celý den vyšší. Na vině může být dle vědců to, že vynechání snídaně může inhibovat funkci beta buněk slinivky břišní, které produkují inzulín.
  • Ve správně zvoleném jídelníčku byste si měli hlídat také tuky – zatímco zdravé tuky, které najdeme například v ořeších, avokádu či lososu, zpomalují uvolňování glukózy do krevního oběhu, vysoký příjem nasycených tuků zvyšuje inzulínovou rezistenci – a to dokonce i u lidí, kteří se nepotýkají s nadbytečnými kily, jak zjistila studie z roku 2015.

Jablka do jídelníčku diabetika patří, prospějí zdraví. Pochutnejte si na nich v jablečno-brusinkových sušenkách

I když se řada diabetiků konzumace jablek obává z důvodu obsahu sacharidů, je třeba uvědomit si, že jablka díky vysokému obsahu vlákniny ...

Nedostatek pohybu

Obzvláště u diabetu 2. typu je pohyb nesmírně důležitý. Fyzická aktivita totiž nejen pomáhá udržet si zdravou hmotnost nebo zhubnout, ale také snižuje riziko srdečních onemocnění, zvyšuje citlivost těla na inzulín a pomáhá buňkám odstraňovat glukózu z krve. Studie z roku 2012 dokonce prokázala, že stačí pouhé tři dny snížené aktivity, aby došlo ke zvýšení hladiny cukru v krvi i u zdravých, normálně aktivních jedinců. Dobrou zprávou je, že ke snížení hladin glykémie postačí i mírná fyzická aktivita, jako je chůze nebo vykonávání běžných domácích prací. Velmi prospěšná je i 15minutová procházka po večeři.

Pozor si však naopak dejte na příliš namáhavou fyzickou zátěž – pokud chcete praktikovat náročné sporty, uběhnout maraton nebo se věnovat například posilování s velkou zátěží, vždy se poraďte o vhodnosti tohoto sportu se svým ošetřujícím lékařem či diabetologem, který vám zároveň poradí, jak nastavit jídelníček.

Krátký či nekvalitní spánek

Nedostatek spánku vede k uvolňování stresového hormonu kortizolu a zároveň snižuje množství inzulínu uvolněného při jídle – pokud tedy nespíte dostatečně dlouho, může docházet k výrazným skokům hladin cukru v krvi. Organizace National Sleep Foundation proto doporučuje dospělým osobám spát 7–9 hodin denně, u osob starších 65 let pak stačí 7–8 hodin denně. Dostatečný a kvalitní spánek má pozitivní vliv i na hubnutí, jak jsme vás informovali ZDE.

Stres

Stresu se v dnešní rychlé době nelze zcela vyhnout. Přesto je třeba myslet na to, že když jste pod tlakem, uvolňuje vaše tělo kortizol a adrenalin, hormony, jež vyzývají tělo k akci (bojuj, nebo uteč). Tělo pak začne spalovat uložené zdroje energie a inzulínu se kvůli vysokým hladinám kortizolu nedaří rozkládat glukózu, proto stoupá hladina cukru v krvi, případně dochází ke snížení citlivosti na inzulín. Je proto důležité naučit se zvládat stresové situace, a to například pomocí jógy, meditace, procházek v přírodě či dechových cvičení.

Zajímavá souvislost

Napadlo by vás, že vyšší hladiny cukru v krvi mohou být způsobeny například i spáleninami kůže od slunce či popáleninami v důsledku opaření se? Bolest, která následně vznikne, totiž způsobuje stres. A stres – jak jsme si vysvětlili výše – zvyšuje hladiny cukru v krvi. Proto buďte obezřetní i při opalování a používejte opalovací krémy s ochranným faktorem.

Umělá sladidla

I když jsou umělá sladidla pro diabetiky doporučována jako alternativa cukru – zejména pro ty, kteří si odvykají od slazených nápojů, jejich konzumace může ve skutečnosti dlouhodobě zvyšovat hladinu cukru v krvi. A to i sladidla s nulovým obsahem kalorií, jimiž jsou slazeny dietní nápoje a limonády, jak dokládá studie z roku 2020. Její autoři došli k závěru, že po konzumaci takovýchto nápojů umělá sladidla zhoršují inzulínovou rezistenci a schopnost těla udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Proto byste měli od nápojů slazených umělými sladidly upustit a upřednostňovat čistou vodu, případně neslazené čaje.

Menstruace a hormonální změny

Ženy se s hyperglykémií mohou setkat také v průběhu menstruačního cyklu či během menopauzy. Krevní cukr stoupá především pár dnů během ovulační fáze a pak se znovu zvyšuje ještě těsně před začátkem menstruace. Pokud se s těmito výkyvy potýkáte, je vhodné informovat o nich lékaře a snažit se uzpůsobit režimová opatření.

Užívání léků

Na hladiny cukru v krvi může mít vliv i užívání některých léků. Mezi léky zvyšující hladinu cukru v krvi patří především některé kortikosteroidy, diuretika, léky na vysoký krevní tlak, léky na astma, antidepresiva či hormonální antikoncepce. Na vině ale mohou být i některé vitamíny či doplňky stravy. Proto byste měli informovat svého lékaře či lékárníka o tom, jaké léky či doplňky stravy užíváte, a případně vybrat alternativu, která bude příznivější pro vaši glykémii.

Dehydratace

Pro vyrovnané hladiny cukru je nesmírně důležitý pravidelný a dostatečný pitný režim. Méně vody v těle znamená koncentrovanější hladinu cukru v krvi. Proto pijte dostatek tekutin.

Nejlepší čaje pro diabetiky: Regulují hladiny cukru v krvi a zvyšují citlivost na inzulin

Čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě – některé zdroje uvádějí, že je dokonce hned druhým nejoblíbenějším nápojem, první místo zaujímá ...

Zánět v těle

Pokud se váš organismus potýká se zánětem způsobeným infekcí či nemocí, uvolňuje hormony jakožto reakci na stresovou situaci (nemoc), které mohou způsobit vyšší hladinu cukru v krvi. Je proto vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem či diabetologem, jak v době nemoci udržet hladiny cukru v krvi na uzdě. Měli byste si také pravidelně měřit glykémii a vhodné je kontrolovat i množství ketolátek v moči.

Problémy se zuby a dásněmi

Není žádným tajemstvím, že se diabetici potýkají ve větší míře s dentálními potížemi. Kromě samotného zánětu, který může vzniknout v případě zkaženého a neléčeného zubu, je častou komplikací diabetu 2. typu onemocnění dásní. Nezdravé dásně mohou zvýšit riziko infekcí a zánětů v celém těle, přičemž obojí může zvýšit hladinu cukru v krvi. Navíc neléčené onemocnění dásní může vést až k parodontitidě a následné ztrátě zubů. Špičkoví odborníci nyní také došli k závěrům, že oproti osobám se zdravými dásněmi pak osoby s onemocněním dásní:

  • mají dlouhodobě vyšší hladinu cukru v krvi;
  • jsou vystaveny vyššímu riziku poškození očí a ledvin, stejně jako riziku srdečního infarktu a mrtvice, pokud mají diabetes;
  • mohou mít vyšší riziko rozvoje diabetu 2. typu, jakož i rozvoje těhotenského (gestačního) diabetu;
  • mají větší problémy udržet pod kontrolou diabetes 2. typu.

Doporučení na závěr

Pokud se dlouhodobě potýkáte s vysokými hladinami cukru, i když užíváte medikaci a upravili jste stravu, zamyslete se nad tím, zda se vás netýkají i některé z výše uvedených faktorů, jež by mohly vaše glykémie ovlivnit. Nezapomínejte, že vliv může mít například také fenomén úsvitu, kouření či konzumace kávy, která může u citlivých jedinců zvyšovat hladiny cukru v krvi. Snažte se proto upravit svá režimová opatření a v případě přetrvávajících obtíží kontaktujte svého ošetřujícího lékaře či diabetologa a poraďte se s ním ohledně možného řešení.

Zdroje: cdc.gov, diabetesjournals.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, jada.ada.org
Foto: Freepik

14497

Diskuze k článku