Vitamin A: Na imunitu, kožní potíže i jako prevence diabetické retinopatie

Vitamin A: Na imunitu, kožní potíže i jako prevence diabetické retinopatie
Mrkev patří mezi kvalitní zdroje vitaminu A Zdroj: Pixabay

Vitamin A je klíčovým prvkem pro růst a vývoj, funkci imunitního systému i reprodukci. Kromě toho podporuje zdraví vlasů a pokožky a bylo prokázáno, že významným způsobem přispívá také k prevenci diabetické retinopatie, která je obávanou komplikací cukrovky.

Historie výzkumu vitaminu A sahá až do starověku, kdy se tehdejší mastičkáři pokoušeli léčit noční slepotu býčími játry. Chemickou strukturu vitamínu A poprvé popsal Paul Karrer v roce 1932, který za svůj výzkum flavonoidů, karotenoidů a vitaminů A a B2 dostal v roce 1937 Nobelovu cenu. Výzkum vitaminu A pokračuje dodnes.

Vitamin A pro zdraví

Vitamín A přináší mnoho výhod pro lidské zdraví. Napomáhá správné funkci srdce, plic, ledvin a dalších orgánů, podporuje léčbu některých poruch zraku, pomáhá při léčbě akné, kožních potíží a zánětů dásní, bojuje proti stařeckým skvrnám, podporuje růst kostí a zajišťuje pevnost vlasů a nehtů. Dále má preventivní účinky proti infekcím dýchacího ústrojí, zvyšuje aktivitu imunitního systému a udržuje správnou funkci sliznic.

Slinivka břišní: Zánět může pořádně potrápit. Přitíží vám kouření, nedostatek pohybu i další neduhy

Slinivka břišní je součástí trávicí soustavy. Nachází se za žaludkem u zadní stěny břišní dutiny a měří zhruba 13 centimetrů.   Trávicí ...

Prevence diabetické retinopatie

Vitamin A hraje důležitou roli pro lidský zrak. Aby oko vidělo celé spektrum světla, musí produkovat určité pigmenty, které zajišťují, aby sítnice správně fungovala. Nedostatek vitaminu A zastavuje tvorbu těchto pigmentů, což vede k šerosleposti. Lidské oko potřebuje vitamin A také k výživě dalších částí oka, včetně rohovky. Bez dostatečného množství vitaminu A nemohou oči produkovat dostatek vlhkosti. Proto se k léčbě suchých očí a onemocnění spojivky a rohovky používají oční masti s obsahem vitaminu A, který po aplikaci do oka ve formě masti zlepšuje slzný film.

Mezi poruchy zraku, jejichž rozvoji může vitamin A zabránit, patří podle výzkumných pracovníků také diabetická retinopatie. Vysoké hladiny vitaminu A v séru jsou podle výsledků výzkumu spojeny s nízkým rizikem vzniku diabetické retinopatie – to platí zejména pro muže a dospělé mladší 60 let.

Odkud čerpat vitamin A

Vitamin A patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Vyskytuje se v různých formách:

  • Preformovaný vitamin A se vyskytuje v živočišných produktech – mase, játrech, rybách a mléčných výrobcích.
  • Prekurzory vitaminu A včetně provitaminu A (karotenoidů) jsou přítomny v ovoci, zelenině a dalších rostlinných produktech – zejména karotce, mangu, špenátu, červené paprice, batátech a dýni.

Vitamin A zahrnuje několik podobných látek, jako je retinol a karotenoidy, zejména beta-karoten. Tyto různé varianty vykazují různou aktivitu vitaminu A. Kvůli možnosti srovnávání potravin obsahujících různé formy vitaminu A se používají ekvivalenty retinolu (zkratka RE z anglického výrazu „retinol equivalent“): 1 mg RE se rovná 1 mg retinolu nebo 6 mg betakarotenu.

Denní potřeba vitaminu A

Denní potřeba vitaminu A se liší v závislosti na věku a životním období. Dětem se doporučuje 300–700 µg denně, dospívajícím a dospělým 750–800 µg a těhotným a kojícím ženám dokonce 1200 µg denně. Potřeba vitaminu A může být vyšší v případě nedostatku bílkovin ve stravě, zvýšené námaze očí nebo při některých onemocněních. Také nadměrná konzumace alkoholu nebo stres či velký chlad jsou faktory, které si mohou žádat vyšší dávku vitaminu A.

Citrony: Chrání před ledvinovými kameny a anémií. Ocení je nejen diabetici

Citrony mají celou řadu zdravotních přínosů a na vašem jídelníčku mohou mít své místo, ať už máte cukrovku, nebo ne. Citrony a glykemický ...

Pozor na předávkování

Při užívání vitaminu A je důležité dbát na správnou denní dávku. Předávkování totiž může mít nepříznivý dopad na organismus. Mohou se vyskytnout nežádoucí účinky:

  • žluté zabarvení kůže,
  • padání vlasů,
  • suchá nebo šupinatá pokožka, svědění či vyrážka,
  • poruchy trávicího systému (průjem či nevolnost),
  • bolesti v kostech,
  • nepravidelný menstruační cyklus,
  • případně únava a bolesti hlavy.

Předávkování vitaminem A je obvykle spojeno s užíváním farmakologických přípravků. Vhodnější volbou je tedy užívání provitaminu A, jako je betakaroten, protože se v těle přeměňuje na vitamin A podle aktuální potřeby.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

10489

Diskuze k článku